Jump to content



Γιατί Linux


dannys

Recommended Posts

Τα παιχνίδια δυστυχώς είναι θέμα των εταιριών.

Μια χαρά παίζουν και σε linux, αν καθόντουσαν να φτιάξουν καμιά έκδοση.

Προσωπικά έχω κολλήσει με gaming σε linux, τόσο με UT2004 όσο και με bzflag (free τρελό παιχνιδάκι με τανκ).

Πάντως τα win δεν παίζονται από άποψη εφαρμογών. Και δε λέμε για mp3 player, αλλά για εξειδικευμένες εφαρμογές. Εκεί έχει πρόβλημα το linux, και εγώ γι' αυτό το λόγο χρησιμοποιώ Win. Σίγουρα μπορώ να βάλω linux σε κάποια pc, αλλά μετά με προβληματίζουν πολύ τα filesystem, οπότε προτιμώ να έχω ενιαίο fs σε όλα τα pc (ntfs) και μόνο κάποια partition με linux ή κάποια συγκεκριμένα pc που κάνουν συγκεκριμένα πράγματα.

Τελικά το click click click next next next μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Διάλεξα το μπλε χάπι.

Δεν έχω το δικαίωμα επιλογής?????

Πολύ χρήσιμος οδηγός, και τον έχουνε και σε πολλές γλώσσες:

Македонски (Macedonian)

Ελληνικά (Greek)

Magyarul (Hungarian)

Που'ναι οι λαβαροφόροι να αρχίσουνε τα report στο Youtube τώρα; :hehe:

http://www.desktoplinux.com/news/NS7546509093.html

http://www.desktoplinux.com/news/NS8560939207.html

Το παιχνίδι είναι χαμένο από καιρό δυστυχώς.

Κι εμένα με είχε ενοχλήσει πολύ που το έβλεπα σε όλες τις διανομές.

Link to comment
Share on other sites

sorry που ρωτάω έτσι απλά δεν χρειάζεται να ανοίγω νέο θέμα

και δεν ξέρω και τίποτα για linux, οπότε σίγουρα χρειάζομαι λίγη

βοήθεια...

Έχω 1 πολύ παλιό (από το 1998) Hewlett Packard laptop της πλάκας

32ΜΒ RAM, Pentium II κτλ…

Υπάρχει περίπτωση να μπει καμιά ελαφριά έκδοση linux και open office

και να δουλεύει;

Με ενδιαφέρει χρήση για internet και εφαρμογές office. Υπόψη ότι δεν ξέρω

Αν έχει linux drivers… ή αν μπορούν να βρεθούν.

Link to comment
Share on other sites

Τα Linux ειναι καθαρα για επαγγελματιες και ανθρωπους που δεν κυνηγαν το τελειο.

Συγνώμη πολύ :innocent:, αλλά τι μπαρούφα ήταν αυτό ; :confused: Δηλαδή

α) το Linux δεν το χρησιμοποιούν ερασιτέχνες και

β) όσοι κηνυγάνε το τέλειο έχουν Window$ ;;;;

Ήμαρτον.

Link to comment
Share on other sites

sorry που ρωτάω έτσι απλά δεν χρειάζεται να ανοίγω νέο θέμα

και δεν ξέρω και τίποτα για linux, οπότε σίγουρα χρειάζομαι λίγη

βοήθεια...

Έχω 1 πολύ παλιό (από το 1998) Hewlett Packard laptop της πλάκας

32ΜΒ RAM, Pentium II κτλ…

Υπάρχει περίπτωση να μπει καμιά ελαφριά έκδοση linux και open office

και να δουλεύει;

Με ενδιαφέρει χρήση για internet και εφαρμογές office. Υπόψη ότι δεν ξέρω

Αν έχει linux drivers… ή αν μπορούν να βρεθούν.

Ναι δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα χαρακτηριστικά, ίσα ίσα.

Βάλε debian με windowmaker.

Αν δεν ξέρεις από linux, βάλε το kanotix και διάλεξε ως window manager το window maker.

Το καλό με το debian (netinstall) είναι ότι μπορείς να βάλεις μόνο τα πακέτα που είναι απαραίτητα για εσένα (κοινώς να μη φορτώσεις το laptop σου με περιττά και βαριά kde / gnome που μάλλον θα κολλάνε). Εγώ πάντως έτσι έχω στήσει το δικό μου χρεπι-laptop.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα χαρακτηριστικά, ίσα ίσα.

Βάλε debian με windowmaker.

Αν δεν ξέρεις από linux, βάλε το kanotix και διάλεξε ως window manager το window maker.

Το καλό με το debian (netinstall) είναι ότι μπορείς να βάλεις μόνο τα πακέτα που είναι απαραίτητα για εσένα (κοινώς να μη φορτώσεις το laptop σου με περιττά και βαριά kde / gnome που μάλλον θα κολλάνε). Εγώ πάντως έτσι έχω στήσει το δικό μου χρεπι-laptop.

ευχαριστώ πολύ! με την πρώτη ευκαιρία θα δω πως θα το κάνω. για τους drivers ανησυχώ λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως MV040 ο λόγος που είχα ανοίξει αυτό:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=20055

ήταν να μην γράφουμε σε όλα τα θέματα linux απορίες και λύσεις μέσα (γιατί πάντα αυτό γινόταν).

Τώρα που είναι κλειδωμένο, θα ήταν καλύτερο μάλλον να ανοίξεις ένα θέμα, διότι πιθανώς να ενδιαφέρει και άλλους και εδώ θα χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως MV040 ο λόγος που είχα ανοίξει αυτό:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=20055

ήταν να μην γράφουμε σε όλα τα θέματα linux απορίες και λύσεις μέσα (γιατί πάντα αυτό γινόταν).

Τώρα που είναι κλειδωμένο, θα ήταν καλύτερο μάλλον να ανοίξεις ένα θέμα, διότι πιθανώς να ενδιαφέρει και άλλους και εδώ θα χαθεί.

δικιο έχεις. αλλά δεν πίστευα ότι ένα θέμα για διαφόρων ειδών και συγκεκριμένων προβλημάτων σε linux ήταν το κατάλληλο για να ρωτήσω… άσε που είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα… θα κάνω 1η φορά εγκατάσταση linux και δεν έχω καταλάβει θεμελιώδη ζητήματα… ούτε τι είναι το kde και το gnome δεν έχω αντιληφθεί πλήρως.

Για αυτό και ρώτησα με την ελπίδα κάποιος έμπειρος χρήστης να με καθοδηγήσει σε ένα θέμα που ο τίτλος του παραπέμπει σε ανάλυση των λόγων για να βάλει ο χρήστης εναλλακτικό (των windows) OS.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως για το Kanotix το παίρνω πίσω, είναι μούφα, διότι πλέον έχουν κοπιάρει ubuntu kernel αν είδα καλά.

Καλύτερα καθαρό debian, που πλέον με τον graphical installer που έχει είναι ασυναγώνιστο.

Ειδικά με μια 24άρα dsl και ένα net install, η εγκατάσταση είναι παιχνίδι, πατάς 2 κλικ και μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα μίας διανομής linux είναι ο χρόνος που απαιτείται για να την φέρεις στα μέτρα σου.Μόλις όμως πραγματοποιηθεί γίνεται το μεγαλύτερο πλεονέκτημα.:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.