Jump to content



Καλύτερο router;;


pliktras

Recommended Posts

Γειά σας,

Μπορείτε να μου βάλετε με σειρά κατάταξης απο το καλύτερο προς το χειρότερο τα παρακάτω routers;;

Αυτά είναι:

SpeedTouch 585i(v6)

dlink g624t adsl+2

LINKSYS WAG200G-EU WIRELESS-G

Γενικά αυτό με ενδιαφέρει είναι να φτάνει στα όρια της την 24άρα μου (με την προυπόθεση φυσικά οτι είναι καλή η γραμμή), να είναι ΠΟΛΥ σταθερό σε όλους τους τομείς,αξιόπιστο.Η εμβέλεια της κεραίας δεν με ενδιαφέρει και πάρα πολύ.Μέσα στο σπίτι να πιάνει μόνο για το laptop και είμαστε εντάξει.

Τι λέτε λοιπόν;;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Τα speedtouch είναι πάρα πολύ καλά. Αντέχουν υψηλά attentuation κλπ καθώς επίσης έχουν φοβερό built-in firewall και από τα καλύτερα και προσεταρισμένα QoS σχήματα....

Θα το πρότεινα με κλειστά τα μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει τα 2 πρωτα. Ειναι και τα 2 αρκετα αξιοπιστα και σταθερα , απο τα καλυτερα σε αυτην την κατηγορια τιμης. Θα εδινα παντως στο speedtouch ενα προβαδισμα.

Γενικα , να ξερεις οτι η συμπεριφορα ενος router μπορει να αλλαζει αναλογα με τον παροχο που εχεις (συμβατοτητα με DSLAM) , π.χ. σε ιδιοκτητο Tellas , οσο κι αν ακουγεται κουφο , το d-link εχει λιγοτερες αποσυνδεσεις απο το speedtouch.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχεις στην λίστα σου την Netgear,

αλλά πιστεύω είναι τα ρούτερ τους τα πιο φιλικά προς τον χρήστη,

έχουν μεγάλη υποστήριξη, γιατι τα έχει πολύς κόσμος,

ευκολία όταν θές:

να ανοίξεις πόρτες για ορισμένα προγράμματα,

να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το ασύρματο δίκτυο,

να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το firewall,

να ανεβάσεις την IP σου σε εναν παροχέα DNS, όπως DynDns κ.α.

+ να κάνεις remote control από άλλο υπολογιστή το ρούτερ σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το dlink! ΜΗ το πάρεις! Πραγματικά σπαστικό! Δεν ξέρω συγκριτικά με άλλα πως τα πάει σε ταχύτητες και λοιπά (δεν το έχω συγκρίνει) αλλά όσον αφορά τις δυνατότητες και την ευχρηστία είναι πάτος. Το έχω σε μια 24άρα forthnet και το έχω σιχαθεί. Ένας φίλος μου το είχε κι αυτός και αγόρασε το linksys τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το dlink! ΜΗ το πάρεις! Πραγματικά σπαστικό! Δεν ξέρω συγκριτικά με άλλα πως τα πάει σε ταχύτητες και λοιπά (δεν το έχω συγκρίνει) αλλά όσον αφορά τις δυνατότητες και την ευχρηστία είναι πάτος. Το έχω σε μια 24άρα forthnet και το έχω σιχαθεί. Ένας φίλος μου το είχε κι αυτός και αγόρασε το linksys τελικά.

Sorry, αλλά διαφωνώ κάθετα. Δεν ξέρω τί λένε τα άλλα 2 για τα οποία ψάχνεσαι, αλλά εγώ θα σου πω πως έχουν περάσει 5 routers από τα χέρια μου (1 Edimax, 2 διαφορετικά Fritz, 1 Siemens Cl-110 και τελευταίο το D-Link που κοιτάς κι εσύ). Σε σύγκριση με το Siemens που έδινε η Forthnet δε συγκρίνεται. Προσωπικά κρατάει πλέον τη γραμμή σταθερή. Με το προηγούμενο το SNR Margin "έπαιζε" συνέχεια - έπεφτε από 6,5 που είναι το φυσιολογικό σε μια ADSL2+ γραμμή σε τιμές μέχρι μείον, ενώ το D-Link δεν πέφτει κάτω από 6,1 και συγχρονίζει και 1 Mbps παραπάνω. Με το προηγούμενο είχα μία αποσύνδεση κάθε 15 μέρες. Με αυτό είμαι συνδεδεμένος εδώ και 10 μέρες και δεν έχω αποσυνδεθεί - δεν ξέρω αν θα με "πετάξει" κι αυτό στο 15ήμερο (που φυσικά σε μια αποσύνδεση δε μπορεί να φταίει μόνο το router) αλλά μέχρι τώρα είναι ό, τι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει. :flex: Παίζει και ο πάροχος ρόλο σε ένα router, οπότε αν έχεις Forthnet εγώ στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Αλήθεια, τί έχεις και θέλεις να αλλάξεις; Υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν ακόμα router; :confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να αλλάξω,έβαλα ιντερνετ και δεν θέλω το baudetec του ote

σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σας

Ναι ρε σιγά. Μη δώσεις λεφτά για νέο router. Tη δουλειά σου κοίτα να κάνεις - μη νομίζεις θα δεις τραγικές διαφορές με ένα καινούργιο εκτός βέβαια αν αυτό που έχεις τώρα έχει κάποιο πρόβλημα, οπότε πας να στο αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σιγά. Μη δώσεις λεφτά για νέο router. Tη δουλειά σου κοίτα να κάνεις - μη νομίζεις θα δεις τραγικές διαφορές με ένα καινούργιο εκτός βέβαια αν αυτό που έχεις τώρα έχει κάποιο πρόβλημα, οπότε πας να στο αλλάξουν.

Δεν έχεις άδικο αλλα έχω το κακό οτι αν μου καρφωθεί κατι δεν μου φεύγει απο το μυαλό με τίποτα + το οτι είδη έχω πάρει το linsys και περιμένω ενεργοποίηση της γραμμής για να δω τι λέει:):T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο αλλα έχω το κακό οτι αν μου καρφωθεί κατι δεν μου φεύγει απο το μυαλό με τίποτα + το οτι είδη έχω πάρει το linsys και περιμένω ενεργοποίηση της γραμμής για να δω τι λέει:):T:

Καλά ρε το πήρες κιόλας; Χωρίς καν να ενεργοποιηθεί η γραμμή σου και ούτε καν να δοκιμάσεις το router που σου δίνει ο OTEς;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε το πήρες κιόλας; Χωρίς καν να ενεργοποιηθεί η γραμμή σου και ούτε καν να δοκιμάσεις το router που σου δίνει ο OTEς;

ναι...βλακεία ε;;;

Ε αν δεν μου αρέσει θα βάλω το speedtouc που έχω και θα βάλω το Linksys στο άλλο το σπίτι ή θα το πουλήσω...

Link to comment
Share on other sites

ναι...βλακεία ε;;;

Ε αν δεν μου αρέσει θα βάλω το speedtouc που έχω και θα βάλω το Linksys στο άλλο το σπίτι ή θα το πουλήσω...

Πωωω ρε συ. Έλεος. Λίγη υπομονή δε βλάπτει. Βάλ' τα να δεις όταν ενεργοποιηθείς να δεις αν θα υπάρξει διαφορά. :slap:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

gia sas exw kapies automates aposindeseis sto rouder mou pou einai SpeedTouch st585 v6 kai epidi me exoun ekneyrisei oi aposindeseis skeftomai na parw apo tin wind ena kainourio to ZTE ti na kanw na to parw douleuei kala exei kairea wifi???

telika aftos einai logos gia na alla3w rouder exei xalasei??

τι να κανς τελικα να πaρο το zte η οχι???????/

Link to comment
Share on other sites

gia sas exw kapies automates aposindeseis sto rouder mou pou einai SpeedTouch st585 v6 kai epidi me exoun ekneyrisei oi aposindeseis skeftomai na parw apo tin wind ena kainourio to ZTE ti na kanw na to parw douleuei kala exei kairea wifi???

telika aftos einai logos gia na alla3w rouder exei xalasei????:getlost:

Kαταρχάς κάνε edit το post σου γιατί δεν επιτρέπονται τα greeklish πριν το δει κανένας astrolabos και πάθει πολλαπλά εγκεφαλικά :p

Στη συνέχεια το ZTE το έχω χρησιμοποιήσει σαν modem και δεν με συγκινεί. Θεωρώ το speedtouch από τα καλύτερα σε θέμα σταθερότητας γραμμής. Αν έχεις αποσυνδέσεις αρχικά έλεγξε μήπως υπάρχει κάποιο προβληματικό splitter/filter ( στην ανάγκη δοκιμή μόνο με modem συνδεδεμένο σε τηλ. γραμμή χωρίς να υπάρχει καμια τηλ. συσκεύη) και αν δεις οτι έχεις ακόμη προβλήματα κάλεσε τον παροχό σου να το δηλώσεις γιατι υπάρχει ενδεχόμενο να είναι καλωδίακή βλάβη ή να χρειάζεσαι αλλαγή profile στην γραμμή π.χ. από fastpath σε interleave

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.