Jump to content



Εμβέλεια ασύρματου πληκτρολογίου/ποντικιού: Καταγράψτε τι συμβαίνει με τα δικά σας


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Ψάχνοντας ένα σετ ασύρματου πληκτρολογίου και ποντικιού για το σαλόνι, άρχισα να σκέφτομαι την εμβέλεια. Παρατήρησα οτι ενώ σε κάποια κορυφαία μοντέλα (που χρησιμοποιούσαν bluetooth) αναγραφόταν μια εμβέλεια 30ft (~10m) ενώ στα υπόλοιπα δεν αναφερόταν τίποτα επίσημα, τουλάχιστον στα site των logitech και MS.

Σκέφτηκα λοιπόν να συγκεντρώσουμε εδώ τις μέγιστες αποστάσεις που μπορούμε να δουλέψουμε τον εξοπλισμό μας, ώστε να έχουμε μια ενδεικτική εικόνα του πώς αποδίδει κάθε μοντέλο, ώστε να μπορούμε να διαλέξουμε το κατάλληλο για τις ανάγκες μας.

Ας θέσουμε κάποια standards:

1. Οι μετρήσεις ας γίνονται με γεμάτες ή τέλος πάντως ικανοποιητικά φορτισμένες μπαταρίες

2. Οι μετρήσεις ας γίνονται πάνω στην ευθεία που ενώνει τον δέκτη με το πληκτρολόγιο/ποντίκι με μια προσέγγιση ας πούμε 20-30cm

3. Στη μέτρηση να αναφέρονται τα εμπόδια που παρεμβάλλονται μεταξύ τους καθώς και το είδος των υπόλοιπων ασύρματων συσκευών που πιθανώς υπάρχουν στο χώρο

4. Ας είναι όλες οι μετρήσεις γραμμένες με μονάδα μέτρησης το 1 μέτρο (1m) για να είναι εύκολη η γρήγορη αναζήτηση και σύγκριση χωρίς να δημιουργείται σύγχυση. Επιθυμητή η αναγραφή και της ονομαστικής εμβέλειας, αν δίνεται από τον κατασκευαστή

Τέλος, επιθυμητό θα ήταν τα αποτελέσματα των μετρήσεων να αναγράφονται με bold γράμματα, ώστε να είναι εύκολη η ανάγνωσή τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος νομίζω, οτιδήποτε μη BLUETHOOTH δεν θα λειτουργήσει σωστά σε αποστάσεις σαλονιού για HTPC. (θεωρούμαι απόσταση από 3 μέτρα και πάνω).

Είτε απλό ασύρματο, είτε οπτικό η εμβέλεια τους είναι 1-2 μέτρα.

Από εκεί και μετά αρχίζουν τα περίεργα, είτε δεν πιάνουν καθόλου, είτε η κίνηση είναι σπαστή.

Το μόνο εγγυημένο για αποστάσεις 4-5 μέτρων είναι το μπλέ δόντι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το logitech evolution και γίνεται η εξης μαμακια

Πρέπει το usb να το έχω στην οθόνη η στο front panel του κουτιού γιατί απλά lagαρει τρελά άμα το βάζω πίσω από κάθε κουτι

Σαν εμβέλεια έχει αρκετά καλή, δηλ στα 5 μετρά πιάνει άνετα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος νομίζω, οτιδήποτε μη BLUETHOOTH δεν θα λειτουργήσει σωστά σε αποστάσεις σαλονιού για HTPC. (θεωρούμαι απόσταση από 3 μέτρα και πάνω).

Είτε απλό ασύρματο, είτε οπτικό η εμβέλεια τους είναι 1-2 μέτρα.

Από εκεί και μετά αρχίζουν τα περίεργα, είτε δεν πιάνουν καθόλου, είτε η κίνηση είναι σπαστή.

Το μόνο εγγυημένο για αποστάσεις 4-5 μέτρων είναι το μπλέ δόντι.

Μωρέ κάτσε να δούμε πρώτα μερικές μετρήσεις και μετά βγάζουμε συμπέρασμα... :)

Το θέμα είναι να δούμε και τι διαφορές παρουσιάζονται από μοντέλο σε μοντέλο για να καταλήξουμε τελικά ποια είναι τα μοντέλα που έχουν τη μεγαλύτερη πιθανότητα να παίξουν καλά σε μια μεγαλούτσικη απόσταση.

(σημείωση: Προσωπικά ψάχνω για κάτι στα 4 μέτρα περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το logitech evolution και γίνεται η εξης μαμακια

Πρέπει το usb να το έχω στην οθόνη η στο front panel του κουτιού γιατί απλά lagαρει τρελά άμα το βάζω πίσω από κάθε κουτι

Σαν εμβέλεια έχει αρκετά καλή, δηλ στα 5 μετρά πιάνει άνετα

Τα ιδια σε μενα με το Logitech EX110...

Για οσα Microsoft εχω δει δεν την παλευουν απο 1,5 μετρο και περα.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ κάτσε να δούμε πρώτα μερικές μετρήσεις και μετά βγάζουμε συμπέρασμα... :)

Το θέμα είναι να δούμε και τι διαφορές παρουσιάζονται από μοντέλο σε μοντέλο για να καταλήξουμε τελικά ποια είναι τα μοντέλα που έχουν τη μεγαλύτερη πιθανότητα να παίξουν καλά σε μια μεγαλούτσικη απόσταση.

(σημείωση: Προσωπικά ψάχνω για κάτι στα 4 μέτρα περίπου)

Οτιδήποτε αρκεί να έχει Bluethooth.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.