Jump to content



Αγορα GPU


Dj_Seps

Recommended Posts

Τωρα δεν ξερω ποσο ποιοτικο ειναι το δικο μου τροφοδοτικο!Εχω το ocz stealthxstream 600 watt και ειναι ati crossfire certified!Εσεις τι γνωμη εχετε γι'αυτο το τροφοδοτικο?Τωρα οσο για

Επισης η 4850 ειναι pci-xpress 2.0 ενω η μητρικη μου εχει 1.1!Θα εχω προβλημα με αυτο???

θα εχω προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

ocz και τροφοδοτικα....ειναι λεξεις που δεν πανε μαζι.

εγω προσωπικα δεν ξαναγοραζα.

Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί απλούστατα τα τροφοδοτικά της ocz τα φτιάχνει η tagan. Αυτή θεωρείται σοβαρή εταιρεία στο χώρο των τροφοδοτικών. Θα συμφωνήσω βέβαια στο ότι τελευταία δε μας τα λένε καλά, ούτε η ocz ούτε η tagan. Πολλές επιστροφές και προβλήματα. Ας ελπίσουμε ότι θα το διορθώσουν. Πάντως νομίζω φίλε DJ_Seps είσαι εντάξει με αυτό το τροφοδοτικό. Στην τελική αν υπάρξει πρόβλημα μπορείς να το αλλάξεις μετά. Από περιέργεια, πόσα A δίνει στη +12?

Link to comment
Share on other sites

να "καταχραστω" το θεμα του φιλου και να ρωτησω και εγω εαν θα εχω προβλημα με το fortron ax-500

και ati crossfire ?

Eξαρτάται από το υπόλοιπο σύστημά σου. Αν πχ έχεις κανένα 4-πύρινο με OC, 4 γίγα μνήμη, 2-3 δίσκους και κάμποσα usb συνδεδεμένα, τότε τα 500W ίσως δεν αρκούν, και να στα σηκώσει, θα ζορίζεται πολύ, ειδικά οι 12άρες του που βλέπω με 2x15Α δεν είναι και ό'τι καλύτερο.

Αν η υπόλοιπη σύνθεσή σου είναι πιο νορμάλ, κανα 2-πύρινο δηλαδή με καθόλου ή ελαφρύ ΟC, τότε πιστεύω θα στα σηκώσει.

Link to comment
Share on other sites

να "καταχραστω" το θεμα του φιλου και να ρωτησω και εγω εαν θα εχω προβλημα με το fortron ax-500

και ati crossfire ?

Όταν λες crossfire εννοείς με 4870 ή με 4850? Με 4850 είναι οριακό το τροφοδοτικό. Με 4870 δεν είναι αρκετό. Έχει πολύ χαμηλή +12. Δύο τέτοιες κάρτες χρειάζονται περίπου 25Α (ίσως παραπάνω οι 4870) από τη +12 μόνες τους, χωρίς να υπολογίζουμε επεξεργαστή, δίσκους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου κατεληξα στην 4850 τελικα και χωρις πολλυ σκεψη βλεπωντας τα συγκριτικα της καρτουλας και για να μην ανοιξω καινουριο thread συνεχιζω αυτο λεγοντας το προβλημα μου με την καρτα γραφικων που εχω τωρα!Μεχρι μια εβδομαδα πριν δεν ειχα καποιο προβλημα εκτος απο ορισμενα τυχαια κολληματα των drivers της nvidia!

Τελοσπαντων,τα προβληματα οπως ειπα αρχισαν περιπου πριν 5 με 10 μερες καθως επαιζα call of duty 4 online,μετα απο τυχαια μπλε οθονη που την προκαλεσε το punkbuster.Λοιπον απο τοτε ΔΕΝ μπορω να παιξω τα παιχνιδια(ολα) χωρις AA και AF και οπως καταλαβενεται η 8600gts δεν ειναι ικανη καρτα γραφικων για να παιζει με αυτα ενεργοποιημενα.

Η καρτα ειναι αγορασμενη απο πλαισιο και εχει εγγυηση 2,5 χρονια ακομα, το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει τωρα πια!Τι μου προτεινετε???RMA αυτην και να παρω στην θεση της την 4850!Μπορω???

Link to comment
Share on other sites

Αφου κατεληξα στην 4850 τελικα και χωρις πολλυ σκεψη βλεπωντας τα συγκριτικα της καρτουλας και για να μην ανοιξω καινουριο thread συνεχιζω αυτο λεγοντας το προβλημα μου με την καρτα γραφικων που εχω τωρα!Μεχρι μια εβδομαδα πριν δεν ειχα καποιο προβλημα εκτος απο ορισμενα τυχαια κολληματα των drivers της nvidia!

Τελοσπαντων,τα προβληματα οπως ειπα αρχισαν περιπου πριν 5 με 10 μερες καθως επαιζα call of duty 4 online,μετα απο τυχαια μπλε οθονη που την προκαλεσε το punkbuster.Λοιπον απο τοτε ΔΕΝ μπορω να παιξω τα παιχνιδια(ολα) χωρις AA και AF και οπως καταλαβενεται η 8600gts δεν ειναι ικανη καρτα γραφικων για να παιζει με αυτα ενεργοποιημενα.

Η καρτα ειναι αγορασμενη απο πλαισιο και εχει εγγυηση 2,5 χρονια ακομα, το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει τωρα πια!Τι μου προτεινετε???RMA αυτην και να παρω στην θεση της την 4850!Μπορω???

Τα συμπτώματα αυτά είναι λίγο περίεργα. Η εμπειρία λέει ότι τα περισσότερα προβλήματα είναι θέμα οδηγών και όχι κάρτας. Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις να την πας πλαίσιο να τη δουν. Αν όντως έχει πρόβλημα και όντως δεν υπάρχει πλέον, τότε μπορείς να πάρεις πιστωτικό ίσο με την αξία της κάρτας όταν την αγόρασες. Άρα βουρ.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει να βαλω αναβαθμισμενους οδηγους αλλα το προβλημα γινεται χειροτερο!Οταν λεω χειροτερο σημαινει μπλε οθονες,συχνοτερο κρασαρισμα των οδηγων κτλ!Να φανταστεις πως τωρα ειμαι με τους 162,22 γιατι ειναι οι πιο σταθεροι απο οσους εχω δοκιμασει,παλιους και καινουριους!!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο!Με τους drivers της ati τι γινεται???Ειναι σταθεροι ι θα εχω προβληματα???Για vista 32bit παντα!!

Βελτιώνονται σταθερά και εδώ και καιρό κυκλοφορούνε νέοι κάθε μήνα για όλες τις εκδόσεις. Καμία σχέση με τους drivers που είχαν πριν από 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

κώστα δεν αντέχει το ΠΛΑΙΣΙΟ να πάρεις τίποτε άλλο απο αυτό , ΔΕ ΣΕ θέλει για πελάτη .... :p

Καντο edit σε ελληνικα αν μπορεις, κανονες γαρ...

Φιλικα :)

* Εdit *

Ποτε προλαβες ατιμε, ουτε το quote δεν προλαβε να σε πιασει :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.