Jump to content



LG 246WH-BN και απογοήτευση


n1ck0s

Recommended Posts

Πήρα το μονιτοράκι αυτό πριν κάνα μήνα, και πρέπει να πω πως από αυτά που διάβαζα (και εδω μέσα) περίμενα πολύ περισσότερα. Πριν είχα μια 17άρα επίσης LG.

dsc00022sk6.th.jpg

Τα τρία βασικά θέματα:

  1. Contrast και Brightness. Δεν μπορώ με τίποτε να τη ρυθμίσω (με τα ρυθμιστικά που έχει πάνω της) σε ανεκτά επίπεδα. Για να καταφέρω να έχω μια σοβαρή απεικόνιση χρειάστηκε να πειράξω το Gamma από το Control Panel της VGA. Η διαφορά που έχει το brightness π.χ. από το 0 στο 100 είναι ελάχιστη μπροστά στην προηγούμενή μου οθόνη.
  2. Το μαύρο της. Σε σύγκριγη με την 17άρα LG που είχα πριν είναι χειρότερο. Καταλαβάινω πως στις 24'' τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα αλλά περίμενα μετά από τόσα χρόνια που είχα να αγοράσω monitor θα έχουν βελτιωθεί πολύ τα TN panel. Επιπλέον δεν είναι ακριβώς μαύρο αλλά μπλεδίζει. Δείτε λίγο αν θέλετε και τη photo και πείτε μου αν είναι φυσιολογικό.
  3. Γωνίες θέασης. Ακόμα και αν στέκομαι ακριβώς μπροστά της, διακρίνω χρωματική παραμόρφωση στις άκρες λόγω της γωνίας θέασης. Είναι μεγάλη οθόνη η άτιμη. Αυτό το τελευταίο είναι και το λιγότερο που με απασχολέι, απλά το αναφέρω.

Εν κατακλείδι. Είναι φυσιολογικά αυτά που περιγράφω; Πραγματικά αν δεν κατάφερνα να τη ρυθμίσω πειράζοντας τα "desktop color settings" της nVidia θα την γύρναγα πίσω. Όσοι την έχετε αγοράσει πως την ρυθμίσατε; Το μαύρο της που μπλεδίζει δεν σας ενοχλεί; Μήπως έχει κάνα ελάττωμα το δικό μου monitor;

Πες τε μου καμμιά γνώμη να δω και εγώ τι θα κάνω με την οθόνη. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την πουλήσω.

Thx.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω την LG L245 και τα δύο monitor είναι η μέρα με τη νύχτα. Δυστυχώς η 245 είναι αρκετά δυσεύρετη. Η ομοιομορφία της και οι γωνίες της δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία της 246. Καταλαβαίνω την ξενέρα σου πλήρως, δες αν μπορείς πουθενά αλλού καμιά αν παίζει και αν δεις μεγάλη διαφορά με τη δικιά σου και συμπεράνεις ότι η δικιά σου είναι όντως προβληματική τότε RMA. Θα σε στεναχωρήσω όμως, σε TN δύσκολα θα βρείς κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την πας στο service ψάξε λίγο πρώτα στο νετ μήπως και έχει κυκλοφορήσει κανένα color profile για την οθόνη σου.

Ή κοίτα σε sites με οθόνες που έχουν ειδικά reviews για ρυθμίσεις.

Και εγώ σε μια 19άρα LG παλαιότερα δεν ήμουν ευχαριστημένως αλλά μόλις φόρτωσα ένα icc έγινε πολύ καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγω κάτοχος μίας ιδίας ...

Μάλλον πέτυχες το κομμάτι.

Τέτοιο τραγικό bleeding δεν υπάρχει πουθενά στην δικιά μου.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την οθόνη,είναι πολύ ξεκούραστη και πολύ καλή για ΤΝ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το μονιτοράκι αυτό πριν κάνα μήνα, και πρέπει να πω πως από αυτά που διάβαζα (και εδω μέσα) περίμενα πολύ περισσότερα. Πριν είχα μια 17άρα επίσης LG.

Έδώ μέσα συζητούσαμε για την 245 και είχαμε πει ότι αντικαταστάθηκε απο την 246 η οποία έχει ΤΝ και είναι χειρότερη.

Τώρα αν έχει όντως πρόβλημα μπορεις να την συγκρίνεις με μια άλλη 246 ή να δεις review με προβλήματα στην συκεκριμένη οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγω κάτοχος μίας ιδίας ...

Μάλλον πέτυχες το κομμάτι.

Τέτοιο τραγικό bleeding δεν υπάρχει πουθενά στην δικιά μου.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την οθόνη,είναι πολύ ξεκούραστη και πολύ καλή για ΤΝ.

Αναθάρρησα λίγο... Μακάρι να είναι πραγματικά ελλατωματικό κομμάτι. Θυμάται κανείς ποιά εταιρεία είναι υπεύθυνη για το service των LG?

Link to comment
Share on other sites

Αναθάρρησα λίγο... Μακάρι να είναι πραγματικά ελλατωματικό κομμάτι. Θυμάται κανείς ποιά εταιρεία είναι υπεύθυνη για το service των LG?

επισης να συμπληρωσω για της γωνίες θέασης

Οι οριζοντιες ειναι παρα πολυ καλες...(οχι σαν το παλιο ΤΝ)

Ενω οι καθετες ακολουθουν την ΤΝ τεχνολογια.

Ενδεικτικα εγω καθε μερα την δουλευω στο προφιλε 9300Κ (100 bri /70 contrast) και οτι εχουν Default οι Drivers της Nvidia.

Με HDMI συνδεμενη,και παντα στην native αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το link.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, θα επικοινωνήσω με το service και θα ενημερώσω το thread για τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της 246 εδώ , και δεν έχω παρατηρήσει κανένα από τα προβλήματα που περιγράφεις

Είναι σαφώς ΤΝ πάνελ , αλλά όχι τόσο τραγικό όσο το περιγράφεις στην δικιά σου την περίπτωση

Ενδεικτικά , είναι πολύ καλύτερο από 2 προγενέστερες LG που είχα (1980Q και μια 20άρα , μοντέλο δεν ενθυμούμαι) και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ξεθωριάσματος χρωμάτων στις άκρες

Μόνο αν την δεις σε σκοτεινό περιβάλλον με μαύρο φόντο πίσω διακρίνεις το μπλέδιασμα (ανεπαίσθητο) στο μαύρο

Επικοινώνησε με το service φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι μάλλον είναι προβληματική. Από το λίγο που την έχω δουλέψει (10 μέρες και δεν την έχω πλέον), δεν είδα κάτι που να με προβληματίσει τόσο...Για ΤΝ είναι μια χαρά οθόνη. Άρα service κι από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.