Jump to content



Asus Commando + Intel Core 2 duo


lazarosleon

Recommended Posts

:happy2:Καλημερες και καλο μηνα παιδες.:happy2:

Το μηχανημα σταθεροποιηθηκε στα 2.88 με τις εξης ρυθμισεις.

CPU -> 320

DRAM -> 640 Mhz

Cpu Vcore -> 1.400

FSB ->1.400

Configure Dram Timing by Speed -> Enabled

Αποτελεσμα ολων αυτων το CPU Z να βλεπει 2840 Mhzx9.0 Multiplier, Memory FSB:DRAM 1:1, 4,4,4,11 οι μνημες.:jump1:

Το περιεργο ειναι πως εχω 4 GB RAM, στα XP βλεπει 2, Το CPU Z 4 βλεπει. Πως γινεται να τα δουνε και τα ΧΡ???!!!!!:slap::slap:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
πρεπει να βαλεις vista 64bit μονο αυτα μπορουν να δουν και τα 4gb.

Σε μηχανημα με Maximus Formula, 4 gb ddr2-1066, intel core 2 quad, Win xp ιδια ακριβως με τα δικα μου, γιατι βλεπει 3.2????? :o:O:O:O:O

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να μπουταρεις με ενα dimmακι (δοκιμασε ενα-ενα ξεχωριστα) γιατι εχω την εντυπωση οτι το ενα σου dimmaki ειναι ετοιμο ή εχει παραδωσει πνευμα! γιατι ολη την ωρα τρως μπλε οθονη με αστεια settings ( στα 2.8 θα επρεπε να παιζει με σχεδον ολα στο auto) αλλα και γιατι αν και εχει ενεργοποιησει την επιλογη ram remap παλι 2Gb εχεις-βλεπει!!!

edit: σαν πολλα ρευματα δεν εχεις δωσει για μονο +440Μhz???????????????

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, μονο εκει δουλευει σταθερα. Πως ειναι δυνατων να ειναι ετοιμο το ντιμακι να παραδωσει πνευμα ομως, και να το βλεπει στο CPUZ 4 GB???????????

δεν μπορω να σκεφτω αλλη εξηγηση που να δικαιολογει τις μπλε οθονες με αυτα τα ρευματα! να φανταστεις οτι σχεδον με αυτα τα ρευματα εχω τον Ε6600 του αδελφου μου στα 3.4 πανω σε μια P5K Pro!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο redbighunter. Κατ'αρχήν όπως είπες και μόνος σου, θα έπρεπε στα xp να φαίνονται περίπου 3,2-3,5gb ram ανάλογα με το setup. Σε μένα εμφανίζονται 3.25. Και όταν βλέπεις μπλε οθόνες, συνήθως είναι η μνήμη υπαίτια. Δοκίμασε τα dimmάκια ξεχωριστά ή ακόμα καλύτερα δοκίμασε μια άλλη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Vista ultimate, 32bit. 4 GB Ram ειδανε κανονικα παρακαλω. ο υπερχρονισμος που αναφερω δεν ξερω για τι ποσοστο ακριβως μιλαμε. Παντως το εβαλα στο αυτοματο στη μητρικη +15% και το μηχανημα δεν κολαει πουθενα. Ουτε χρ, ουτε βιστα. Αυτο με τις μνημες, το να βαλω αλλες θα το δοκιμασω μολις βρω ευκαιρο ενα σετακι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ερωτηση. Οταν κανω την τελευταια αναβαθμιση στο bios, σημαινει πως αυτοματα ισχυουνε και οσες ειχανε βγει πριν απο αυτη? Γιατι ετρεξα μονο την τελευταια. Και μια προηγουμενη αναφερει για FSB Support 1.333, Ram Speed 1066.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ερωτηση. Οταν κανω την τελευταια αναβαθμιση στο bios, σημαινει πως αυτοματα ισχυουνε και οσες ειχανε βγει πριν απο αυτη? Γιατι ετρεξα μονο την τελευταια. Και μια προηγουμενη αναφερει για FSB Support 1.333, Ram Speed 1066.

Αυτό εννοείται, και μάλιστα όχι μόνο στο bios αλλά σε οποιουδήποτε τύπου αναβάθμιση λογισμικού, είτε είναι πρόγραμμα είτε παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδω δεν απανταει κανεις, (http://www.thelab.gr/showthread.php?t=52693) ελεγα να παρω μητρικη, Maximus Formula απο ενα φιλο. Ειναι μακραν καλυτερη απο την δικια μου?Σηκωνει αναβαθμισεις/υπερχρονισμους?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδω δεν απανταει κανεις, (http://www.thelab.gr/showthread.php?t=52693) ελεγα να παρω μητρικη, Maximus Formula απο ενα φιλο. Ειναι μακραν καλυτερη απο την δικια μου?Σηκωνει αναβαθμισεις/υπερχρονισμους?

Είναι μακράν καλύτερη από την commando τουλάχιστον σε τετραπύρηνους. Και σε υπερχρονισμό είναι πολύ καλή γενικά. Τσίμπα την.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.