Jump to content



4870 Πρόβλημα


Topdim2

Recommended Posts

Χτες πήρα την GeCube 4870, από το Πλαίσιο. Την έβαλα πάνω στην μητρική μου, χωρίς να βγάλω τους οδηγούς 8.6. Αφού εγκατέστησα κάποια παιχνίδια με τα τελευταία τους updates πάνω (Grid, Turok, COD4), πήγα να τα τρέξω για να δω, τι ψωμιά έχω, με το νέο μου απόκτημα. Ε λοιπόν και στα 3, πριν ολοκληρωθεί το animation σήμα του καθενός, το PC κολλούσε, χωρίς όμως να βγάλει μπλε οθόνη. Αφού, αποεγκατάστησα πλήρως τους drivers, έβαλα τους 8.6 HotFix, μπας και φτιάξει η κατάσταση, αλλά πάπαλα, μια από τα ίδια. Πάντως με το HotFix κατάφερα και άνοιξα και το 3DMark06, που πριν δεν μου άνοιγε με τους 8.6 σκέτους. Το σκορ που έπιασα ήταν 13708, οπότε υποθέτω ότι η κάρτα λειτούργει κανονικά. Οπότε, είναι θέμα drivers? Να περιμένω τους 8.7? Ή παίζει κάτι άλλο?

Τα χαρακτηριστικά από το PC μου είναι αυτά της υπογραφης σε Vista Ultimate 32bit

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις συνδέσει πίσω και τα 2 power connectors ε; Προσπάθησε να απεγκαταστήσεις σε safe mode τους drivers που έχουν μάλλον πάθει ταράκουλο(κάτι παρόμοιο έπαθα και εγώ την πρώτη φορά αλλά μετά όλα καλά,έχω τους 8,6)και κάνε τους πάλι εγκατάσταση.Πρώτα τους drivers και μετά το όποιο hotfix.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδία δεν ξέρω τι να πω, εκτός από το γαμ0 την γκαντεμιά μου επιτέλους, έχω σκάσει τα καλά ευρώπουλα μου για να πάρω ένα πολύ καλό PC και συνέχεια έχω προβλήματα, τι να πω, μαμιέτε ο Δίας.

Στο, θέμα μου, δοκίμασα να βγάλω όλους τους drivers, έτρεξα και ένα register cleaner, ξαναέκανα εγκατάσταση, πρώτα αυτούς του CD και μετά το HotFix, αλλά η κάρτα δεν δίνει σήμα στην οθόνη πλέον. Στην αρχή μου το είχε ξανακάνει αυτό, όταν την είχα συνδεδεμένη στο DVI το αριστερό και όχι αυτό που κάνει για το DVItoHDMI και είχε χρειαστεί να το συνδέσω σε δεύτερο για να πάρει μπρος (κουφό) αλλά τι να κάνουμε !!! Πάντως το καλώδιο του μόνιτορ μου είναι DVItoHDMI, οπότε δεν θέλω τον αντάπτορα.

Αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως φταίει το PSU, γιατί σε ένα άλλο PC, που την έβαλα, με 500W ΤΤ PSU, λειτούργησε μια χαρά και δεν κολλούσε και στα games, που είχα αναφέρει. Από την άλλη παίζει, να είναι και οι κωλοdrivers της ATI, που αρχίζουν να μου την δίνουν, γιατί και στο παρελθόν είχα προβλήματα, όπως και πολλοί εδώ μέσα.

Τελοσπάντων, λόγο ότι ετοιμάζω ένα ακόμα PC, θα την δοκιμάσω και εκεί, αν παίζει εκεί μια χαρά, τότε το 1500w PSU είναι που κάνει την λαδιά και άντε πάλι να μπλέκω με τους παπάρες του e-shop που το πήρα.

Αν έχει κανείς καμία ιδέα παιδία, στο τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι στο διάολο γίνεται, την μια λειτούργει στο 3DMark06, αλλά κολλάει σε κάποια games και την άλλη δεν μου δίνει σήμα στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

να σου κανω μια ηλιθια ερωτηση . μηπως εχεις τιποτα Ελληνικα windows και ρωταω επειδη ειανι καινουργια καρτα και επειδη εγω με τις 3870 ειχα προβλημα οταν βγηκαν και εφταιγαν τα Ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Κανε απεγκατασταση τους drivers μετα μπες σε safe mode χρησιμοποιησε κανενα προγραμματακι καθαρισμου drivers συγκεκριμενα driver cleaner pro χρησιμοποιω εγω, μετα κανε και ενα registry clean και δοκιμασε κιολας αν θες τους 8,7 βετα.Οριστε το λινκ

http://downloads.guru3d.com/ATI-Catalyst-8.7-Beta-Vista-32%7C64-bit-download-1982.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα την κάρτα να την βάλω ξανά στο PC της υπογραφής μου (έπειτα από αποεγκατάσταση οτιδήποτε ΑΤΙ), αλλα όταν πατάω το power, δεν μου δίνει σήμα στην οθόνη. Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι από τα 4 κόκκινα leds που έχει στην πίσω μεριά η κάρτα, τώρα ανάβουν μονο τα 3, ενώ έχω την εντύπωση ότι την πρώτη φορα άναβαν όλα, δεν ανάβει το 2ο απο αριστερά. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η κάρτα, αλλά πλέον δεν λειτουργεί, ούτε στο PC, που έχω μέσα στο σαλόνι, που στην αρχή έπαιζε μια χαρά. Πλέον σε εκείνο, μια δίνει σήμα μια όχι και όταν δίνει, βγάζει κάτι γραμές, αλλά μπορεί να είναι λόγο οτι εκείνο το PC έχει 500W PSU και στο manual λέει minimum 500W, βέβαια στην αρχή έπαιξε κανονικότατα.

Οπότε παιδιά τι προτείνεται να κάνω, format στο PC τις υπογραφής μου (πακέτο) ή να την πάω στο Πλαίσιο, μπας και είναι χαλασμένη?

Φιλε TheoV, τα δοκίμασα αυτά που λες και το αποτέλεσμα είναι πλέον όταν βάζω πάνω την κάρτα, να μην δίνει σήμα στην οθόνη και στα 2 DVI (αυτό το driver cleaner μου είχε ξανακάνει λαδιά).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα την κάρτα να την βάλω ξανά στο PC της υπογραφής μου (έπειτα από αποεγκατάσταση οτιδήποτε ΑΤΙ), αλλα όταν πατάω το power, δεν μου δίνει σήμα στην οθόνη. Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι από τα 4 κόκκινα leds που έχει στην πίσω μεριά η κάρτα, τώρα ανάβουν μονο τα 3, ενώ έχω την εντύπωση ότι την πρώτη φορα άναβαν όλα, δεν ανάβει το 2ο απο αριστερά. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η κάρτα, αλλά πλέον δεν λειτουργεί, ούτε στο PC, που έχω μέσα στο σαλόνι, που στην αρχή έπαιζε μια χαρά. Πλέον σε εκείνο, μια δίνει σήμα μια όχι και όταν δίνει, βγάζει κάτι γραμές, αλλά μπορεί να είναι λόγο οτι εκείνο το PC έχει 500W PSU και στο manual λέει minimum 500W, βέβαια στην αρχή έπαιξε κανονικότατα.

Οπότε παιδιά τι προτείνεται να κάνω, format στο PC τις υπογραφής μου (πακέτο) ή να την πάω στο Πλαίσιο, μπας και είναι χαλασμένη?

Φιλε TheoV, τα δοκίμασα αυτά που λες και το αποτέλεσμα είναι πλέον όταν βάζω πάνω την κάρτα, να μην δίνει σήμα στην οθόνη και στα 2 DVI (αυτό το driver cleaner μου είχε ξανακάνει λαδιά).

Προσπαθησε να δεις αν παταει καλα στο slot η καρτα...και αν εχεις και δευτερο Pcix βαλτην εκει μπας και δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Tην κάρτα την άλλαξα σήμερα το πρωί και μετά από πολλά restarts και unistall των ATI drivers, κατάφερα έστω να μπω ξανά στα Windows. Το λέω αυτό γιατί, πάλι στο COD4, κολλάει στο αρχικό σήμα της Activision. Οπότε μάλλον υποψιάζομαι είναι θέμα drivers. Τους beta, φοβάμαι να τους δοκιμάσω, γιατί πάλι μπορεί να μην μπαίνω στα Windows. Λέω να περιμένω για τους 8.7 final, εξάλλου φαντάζομαι οπουνάνε θα βγουν. Πάντως και στην νέα κάρτα, τα 3 από τα 4 leds ανάβουν κατά το boot.

Φίλε ison, κάρτα πατάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία τελικά στο PC που ετοίμασα για την αδελφη μου, με A8N32-SLI Deluxe Mobo, AMD 4400+, 2GB RAM κτλ. Συνδεσα την καρτα οπως και το 1500W TT PSU μου, για να δω αν ειναι ΟΚ και τα 2 απο αποψη hardware και αφού πέρασα τους 8.6 HotFix, ολα πήγαν ΟΚ και στα games και στο 3Dmark06.

Αυτό όμως εγινε γιατι εκανα format και ολα απο την αρχη? Και το PC της υπογραφης θέλει και αυτο format, γιατι ισως μαμήθηκαν τα Vista ή το ASUS P5E3 x48 Premium WiFiAP, δεν γουστάρει την κάρτα, που δεν ειναι λογικό, λόγο ότι είναι CrossFire?. Αλλά από την άλλη, να μου πεις στον κοσμο των PC, τι είναι?

Οπότε αν βρεθεις κανένας χριστιανος και εχει την καρτα και το ASUS P5E3 x48 Premium WiFiAP και μου πει οτι του δουλευει 100%, κάνω format, αλλιως δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι θέμα τσίπσετ,μην κάνεις φορμάτ βγάλε αν μπορείς όλους τους δίσκους που έχεις επάνω και άσε αυτόν με το λειτουργικό δοκιμασέ το και αν δεν φτιάξει μετά κάνε φορμάτ.Κάτι μου λέει οτι δεν ακούει στα πολλά ρεύματα το τσίπσετ ένα παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ με την evolution αλλά σε cf με την 2χ4870.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα format και αφού πέρασα το sp1, εγκατέστησα τους 8.6 HotFix κατευθείαν.

Είπα λοιπόν να βάλω και το COD4 (1.4 patch) να δω αν παίζει. Δυστυχώς όχι, πάλι κολλάει στο αρχικό σήμα της Activision. Έπειτα έτρεξα 3Dmark 06 και Vantage και όλα πήγαν OK.

Ρωτάω λοιπόν, πως στον ...... (σεμνά) κολλάει στο COD4 και δεν κολλάει στα 3DMark και Vantage, που είναι και πιο βαριά, ε?

Τι στο διάολο παίζει επιτέλους? Φταίει το mobo, δεν μπορώ να καταλάβω πλέον.

Bοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά, εκτος από το format που έκανα, δοκίμασα και προχτές τους 8.7 official, αλλα τίποτα, πάλι τα ίδια. Μου κολλάει στην εκκίνηση του COD4.

Καμια ιδέα κανεις?

Έχει βγει και το 0505 BIOS αλλα δεν είναι για την Wifi έκδοση αλλα για την απλή, βεβαια στο forum της ASUS, λένε ότι κάνει και για το δικό μου, αλλα διάβασα επίσης ότι κάποιοι έχουν προβλήματα με το νέο BIOS και λόγο ότι δεν θέλω να δημιουργηθούν και αλλα, είμαι διστακτικός.

Link to comment
Share on other sites

βάλτα όλα σε stock συχνότητες αν τις μνήμες σου δεν τις διαβάζει στα 1600 απευθείας άστες στα mhz που τα βάζει με stock ρεύματα και δες πως πηγαίνει. επίσης το παιχνίδι να είναι αυθεντικό αλλιώς παίζει ρόλο το σπαστήρι και πρέπει να βρεις άλλο. επίσης τρέξε ένα memtest αλλά στην συχνότητα,στα timmings και στα volt που λέει η κατασκευάστρια εταιρεία για να δεις αν όλα είναι οκ. από την στιγμή πάντως που περνάει το 3d mark 06 η κάρτα θεωρείται ότι είναι μια χαρά και δεν αλλάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα format και αφού πέρασα το sp1, εγκατέστησα τους 8.6 HotFix κατευθείαν.

Είπα λοιπόν να βάλω και το COD4 (1.4 patch) να δω αν παίζει. Δυστυχώς όχι, πάλι κολλάει στο αρχικό σήμα της Activision. Έπειτα έτρεξα 3Dmark 06 και Vantage και όλα πήγαν OK.

Ρωτάω λοιπόν, πως στον ...... (σεμνά) κολλάει στο COD4 και δεν κολλάει στα 3DMark και Vantage, που είναι και πιο βαριά, ε?

Τι στο διάολο παίζει επιτέλους? Φταίει το mobo, δεν μπορώ να καταλάβω πλέον.

Bοήθεια.

Γιατί δεν βάζεις το 1,7 μήπως αυτό διορθώνει και το πρόβλημα ?Για το CoD4 μιλάω πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.