Jump to content



Μετατρέψτε μια Evga 8800GTS σε Albatron!


Thanos123

Recommended Posts

Πως σου ήρθε να το κάνεις όμως αυτό?

Ήθελα να βγάλω το πλαστικό κάλυμμα της κάρτας και αναγκαστικά έπρεπε να ξεκολλήσω λίγο το αυτοκόλλητο στο μέροs στο οποιο βρίσκονταν οι βίδες.Καθώς ξεκολλούσα είδα την αρχή τις γραμμής...E...Η περιέργεια σκότωσε την γάτα.Ξεκόλλησα και το υπόλοιπο και ιδού τα αποτελέσματα.Πάντως από εδώ και πέρα ότι είναι σε Nvidia πάντα την φτηνότερη γιατί ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΆ αλλάζει μονο το αυτοκόλλητο :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...sorry κιόλας,αλλά εγώ νόμιζα ότι το thread δημιουργήθηκε με ειρωνικό ύφος...Προφανώς και οι reference κάρτες που πωλούνται από partners της nVidia δεν φοράνε τίποτα άλλο παρά ένα αυτοκόλλητο...:/

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το πόσταρες πλάκα πλάκα για να σταματήσουν να μας πρίζουν με το ότι η τάδες εταιρία είναι καλύτερη...

Πως σου ήρθε να το κάνεις όμως αυτό?

Μα ποιος σας πρήζει πώς η μία εταιρία ή η άλλη είναι καλύτερη...?

Τοσο καιρό το λέμε πώς οι περισσότερες είναι ίδιες εσύ τώρα το καταλαβες?

Συγνώμη κιόλας για τον χαρκατηρισμό ...αλλά μερικοί μιλάτε σαν παιδάκια 3 χρονών.

Για να σας φύγει η απορία λοιπόν...το logo όπως καλά είπε ο JP έιναι της nVidia και όχι της Albatron.

Τις περισσότερες κάρτες της nVidia τις κατασκευάζει εξ'ολοκλήρου η FlexTronics(κυρίως τις high-End)

Ποιος ο λόγος θα μου πέιτε...

Ο λόγος είναι πώς όταν λανσάρεται ένα νέο προϊόν, η NVidia και κάθε nVidia δέν επιθυμεί ούτε στο ελάχιστο

failure rate...και έτσι λοιπόν, η Flextronics κατασκευάζει το PCB η ίδια και αναλαμβάνει να κολλήσει τόσο τον πυρήνα όσο και τις μνήμες και όλα τα συναφή.

Μετά απο περίπου ένα τρίμηνο και αν ακόμα οι κάρτες είναι σε παραγωγή και όχι EOL,η nVidia μπορεί να "πουλήσει" ξεχωριστά τα GPU ,ξεχωριστά τα PCB(αν θέλει κάποιος κατασκευαστής καιμπορεί τα φτιάχνει και μόνος του) και ο καθένας προμηθέυεται απο όπου θέλει τις μνήμες του.

Κυρίως οι ASUS, ECS, Foxconn αναλαμβάνουν πιο γρήγορα απο άλλες να φτιάξουν custom PCB λόγω κυρίως των μεγαλύτερων πωλήσεων τους και λόγω του ότι διαθέτουν τις κατάλληλες εγκαταστάσεις για να τα κάνουν.

Στις low-end σειρές δέν ισχύει κάτι τέτοιο...ο καθένας κάνει ότι θέλει όπως θέλει.

Όσον αφορά τις ψύκτρες...τα στάνταρ είναι καθορισμένα απο την ίδια την nVidia και η μεγαλύτερη μάζα των ψυκτρών κατασκευάζεται απο την coolermaster και την AurasTechnology....οπότε καταλαβαίνετε πώς στην αρχή όλοι με το reference board παίρνουν και το reference cooler και αλλάζουν μόνο αυτοκόλλητο και γραφικά στην συσκευασία τους...ενώ αργότερα όποιος θέλει να διαφοροποιηθεί αλλάζει κατάλληλα την ψύκτρα και ονομάζειτην κάρτα silent ή watercooled ή μπανάνα ή spaceship.

Ελπίζω να απάντησα στα ερώτηματα σας και να σταματήσετε να σχολιάζετε χωρίς να γνωρίζετε.:dots:

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος σας πρήζει πώς η μία εταιρία ή η άλλη είναι καλύτερη...?

Τοσο καιρό το λέμε πώς οι περισσότερες είναι ίδιες εσύ τώρα το καταλαβες?

Συγνώμη κιόλας για τον χαρκατηρισμό ...αλλά μερικοί μιλάτε σαν παιδάκια 3 χρονών.

Φυσικά και δεν το κατάλαβα τώρα! Γι' αυτό και το ανέφερα. Πολλές φορές λένε ότι η τάδε εταιρία είναι καλύτερη στις κάρτες γραφικών και όλα τα σχετικά.

Δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η επίθεση φίλε μου? Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγω που με προσβάλλεις έτσι. Ειδικά από εσένα δεν το περίμενα. Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν το κατάλαβα τώρα! Γι' αυτό και το ανέφερα. Πολλές φορές λένε ότι η τάδε εταιρία είναι καλύτερη στις κάρτες γραφικών και όλα τα σχετικά.

Δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η επίθεση φίλε μου? Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγω που με προσβάλλεις έτσι. Ειδικά από εσένα δεν το περίμενα. Κρίμα...

Δεν ξέρω ποιος σε έπρηξε προσωπικά φίλε μου. Αν δεν πρόκειται όντως για κάτι διαφορετικό, συνήθως λέμε "πάρε την πιο φθηνή, όλες ίδιες είναι".

Όταν δεν δίνεις σημασία σε αυτό ποιος σου φταίει;

Το thread όταν άνοιξε οι πρώτοι που πόσταραν υποστήριξαν ότι η κάρτα ήταν Albatron!

Δηλαδή, βλέπουμε μία βλακεία, στηρίζεται η βλακεία από όλους, δεν θα το πούμε;

Για το 3χρονο, όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται αν και προσωπικά πιστεύω ότι δεν αναφέρθηκε σε σένα.

Cool pls λοιπόν, καλοκαιράκι είναι μην ψάχνεστε για flames, έχει ήδη αρκετή ζέστη :T:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια παιδιά ''μπερδεύτηκαν'' και είπαν οτι η κάρτα είναι Albatron γιατί σε αρκετές κάρτες της, η εν λόγω εταιρία αφήνει το αυτοκόλλητο της nvidia ως έχει και δεν βάζει κάποιο ξεχωριστό-χαρακτηριστικό δικό της.

Κατα τα άλλα η αλήθεια είναι όπως την περιέγραξε αναλυτικά ο GoriLLakos πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω, το γιατί οι μοντεράτορες και το γνωστό συνάφι, σπεύδει ταχέως να αλληλουποστηριχτεί, μη αφήνοντας, πχ στην προκειμένη περίπτωση τον Gorilako, να απαντήσει.

Σε όλα τα παρόμοια θέματα που δημιουργούνται, πέφτετε και τρώτε το τυχαίο παιδί, όλοι μαζί. Τώρα θα βγείτε να πείτε, ά! όχι δεν είναι έτσι κλπ κουραφέξαλα. Σταματήστε το, είστε πολύ ενοχλητικοί. Είστε οι καλύτεροι, οι αλάθητοι, το καταλάβαμε. Αλλά, ένας-ένας να μας δίνει μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω, το γιατί οι μοντεράτορες και το γνωστό συνάφι, σπεύδει ταχέως να αλληλουποστηριχτεί, μη αφήνοντας, πχ στην προκειμένη περίπτωση τον Gorilako, να απαντήσει.

Έχεις φαντασιώσεις ή έτσι απλά τα λες; Ποιος δεν άφησε τον Γοριλλάκο να μιλήσει, ποιος αλληλουποστηρίχτηκε; Μωρέ πάτε καλά ή σας έχει βαρέσει η ζέστη;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.