Jump to content



Δεν μπορώ να βάλω xp στο laptop μου


morius

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Έχω το laptop της υπογραφής μου, το οποίο είχε προεγκατεστημένα τα windows Vista.

Έψαξα παντού να βρω drivers για τις συσκευές του για xp αλλά δεν υπάρχει τίποτα. Δεν αντέχονται άλλο τα vista.

Έκανα λοιπόν αυτό το thread πρωτού επιχειρήσω να βάλω xp στο άλλο partition για να μου πείτε αν υπάρχει κάποια λύση. Μήπως άλλοι drivers είναι συμβατοί δεν ξέρω.

Πάντως τα vista ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟ:rant::rant:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το chipset εάν ήξερες τότε μπορείς να αρχίσεις την δομή των driver απο εκέι. Έχω ενα ASUS M51Sn που είναι περίπου ίδια spec και είμαι στην ίδια φάση. Είναι ψάξιμο δυστυχώς η όλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ τι χαζομάρες είναι αυτές τώρα, γιατί το κάνουν αυτό και δν βγάζουν drivers?

Από πιο παλιά μοντέλα δν παίζει; Chipset πως θα βρω τι έχει;

και εγω εχω ενα acer 5720 και εβαλα linux+vista xp drivers δυστιχος δεν υπαρχουν για ολα και εγω προσπαθησα και ξαναγυρισα σε vista δυστιχος:baby:

Tsan όταν format στον c πως κάνεις; Κανονικά με CD ή με το πρόγραμμα που έχει μέσα και πατάς επανεγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλη δικα μου vista οταν τον πηρα ομως με το bios που ειχε μεσα δεν μπορουσες να κανεις εγκατασταση δεν εβλεπε τους δισκους:slap:

Και τι έκανες για πες; Γιατί εγώ έχω τα δικά του:giveup:

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι κανά cpu-z για αρχή για να δείς τι chipset είναι. Και μετά, κάρτες ήχου συνήθως realtek HD driver, κάρτα γραφικών απο την Nvidia για κάνα reference driver. Τα υπόλοιπα Windows basic driver

Link to comment
Share on other sites

Ανετα μπορεις να βαλεις XP στο 5920G και σε οποιοδηποτε αλλο laptop....

To για τον Morius το chipset ειναι το 965 και ICH8 της Intel. To realtek hd audio codec εχει που ειναι πανευκολα να τον βρεις, το ιδιο ισχυει για την Nvidia....

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να εντοπισεις τις συσκευες και να ψαξεις για drivers στο google....Εκτος αυτου πολλοι drivers που ειναι και καλα για vista περιεχουν μεσα και xp εκδοση.

Με μια απλη αναζητηση στο google βρεθηκαν ολα:

http://www.acer.com.my/service/drivers/download_result.aspx?c2=service_left&category=Mobile%20PCs&series=Aspire%205920G%20Series&type=Windows+XP

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλη δικα μου vista οταν τον πηρα ομως με το bios που ειχε μεσα δεν μπορουσες να κανεις εγκατασταση δεν εβλεπε τους δισκους:slap:

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει κατά την εγκατάσταση των windows να πατήσεις f6 και να περάσεις εσύ τον driver από floppy για να δει η εγκατάσταση τον δίσκο. Τώρα αν δεν έχεις floppy θα πρέπει να κάνεις ενσωμάτωση τον driver σε μια εγκατάσταση με το nlite οπότε μετά όταν βάλεις το "πειραγμένο" δισκάκι να φορτώσει έτσι κι αλλιώς τον driver του controller και να δει κανονικά τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλη δικα μου vista οταν τον πηρα ομως με το bios που ειχε μεσα δεν μπορουσες να κανεις εγκατασταση δεν εβλεπε τους δισκους:slap:

Και το δικο μου δεν ειχε επιλογη να βαλεις τον sata controller σε IDE mode ωστε να μπορει να το δουν τα ΧΡ χωρις drivers...ωσπου εκανα αναβαθμιση του bios και η επιλογη εμφανιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ανετα μπορεις να βαλεις XP στο 5920G και σε οποιοδηποτε αλλο laptop....

To για τον Morius το chipset ειναι το 965 και ICH8 της Intel. To realtek hd audio codec εχει που ειναι πανευκολα να τον βρεις, το ιδιο ισχυει για την Nvidia....

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να εντοπισεις τις συσκευες και να ψαξεις για drivers στο google....Εκτος αυτου πολλοι drivers που ειναι και καλα για vista περιεχουν μεσα και xp εκδοση.

Με μια απλη αναζητηση στο google βρεθηκαν ολα:

http://www.acer.com.my/service/drivers/download_result.aspx?c2=service_left&category=Mobile%20PCs&series=Aspire%205920G%20Series&type=Windows+XP

Chipset δεν είναι αυτό kalileo κοίτα την εικόνα.

Τους άλλους drivers που θα τους βρω; WebCamera - CardReader - Πλήτρα συντόμευσης;

post-1782-1416073581,6992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω ένα link με drivers για το 5920G που έχει τον 7300 & την 8600Μ GT, δεν έχω βάλει οδηγούς για την κάρτα γραφικών (πηγαινε laptopvideo2go ή κάπως έτσι)

ήχο πηγαινε Realtek

Νομίζω για xp δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο. Κάμερα δεν έχω βάλει

laptop.rar

Και το bluetooth

BlueTooth v.5.1.0.3300.zip

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω ένα link με drivers για το 5920G που έχει τον 7300 & την 8600Μ GT, δεν έχω βάλει οδηγούς για την κάρτα γραφικών (πηγαινε laptopvideo2go ή κάπως έτσι)

ήχο πηγαινε Realtek

Νομίζω για xp δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο. Κάμερα δεν έχω βάλει

laptop.rar

Και το bluetooth

BlueTooth v.5.1.0.3300.zip

thnx man. Όσο γι'αυτο που μου είπες πριν για το laptop της υπογραφής μου, σωστά τα γράφω.

8600m gs + 160GB

post-1782-1416073581,7166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πρόβλημα τώρα.

Λοιπόν όσοι έχετε ήδη το laptop αυτό, έχει μέσα το δίσκο ρε partition λοιπόν μπήκα εχθές να σπάσω το κομμάτι που είναι για αποθήκη έτσι ώστε να βάλω εκεί τα xp. αλλά το acronis δεν κάνει format με τπτ.

Εντομεταξύ το acronis μου βλέπει 4 partition.

Δεν θέλω να τα διαλύσω όλα και να τα σπάσω από την αρχή γιατί δεν θέλω να χαθούν τα vista που μου έχει από μόνο του...

Και κάτι ακόμα...για να έχεις και xp και vista δεν πρέπει να βάλεις πρώτα πρώτα τα xp και μετά τα vista?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...άλλη μ@λ@κί@!!!

φτιάχνω την δισκέτα κανονικά. Πάω να βάλω xρ. Περνάω με το S τους drivers για τον SATA και αφου πατάω να κάνει αι φορματ στον δίσκο, μετά μου βγάζει την παρακάτω εικόνα...πατάω enter αλλά τπτ τι γίνετε τώρα πάλι?????

post-1782-1416073585,8457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.