Jump to content



Άγορα Ψηφιακής Φωτογραφικής Μηχανής


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου προτείνετε μία καλούτσικη φωτογραφική μηχανή, όχι τίποτα extreme αλλά σε στυλ Canon A85 (για όσους έχουν έρθει σε επαφή με την συγκεκριμένη μηχανή). Μπορώ να διαθέσω από 100-150 ευρώ, παραπάνω όχι. Με την Canon είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος, ωστόσο Olympus και Kodak (από γνωστούς) μου έχουν κεντρίσει αρκετά το ενδιαφέρον. Τέλος απαραίτητη προυπόθεση η μηχανή να δέχεται SD.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω θα σου προτεινω αυτη γιατι εχω διαβασει σε διαφορες σελιδες στο ιντερνετ οτι στην κατηγορια της εχει βαθμολογηθει με 10/10http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1087002

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που αναφέρει ο pastelidis.n.s. σίγουρα είναι καλή και έχει οπτικό ζούμ 5χ και HD με ήχο (1280 x 720, 30fps), αλλά είναι πιό μεγάλη και αρκετά πιο βαριά απο τον ανταγωνισμό + οτι 12ΜΡ είναι υπερβολή.

Ποιές είναι οι προτεραιότητες σου (μεγάλη οθόνη, οπτικό zoom, videoHD, μέγεθος)? Πές μας ωστε να ξέρουμε τι να προτείνουμε.

Προσωπικά προτείνω να πάρεις κάποια με SD για ευνόητους λόγους...

btw Canon ftw

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ κάτι, και οι δύο είναι αρκετά καλές για τα λεφτά τους.

Και εγώ θα προτιμούσα την Canon. Ο κύριως λόγος είναι η κάρτα επέκτασης SD και η κοινή τους χρήση σε αντίθεση με τις xD.

Σκέψου επίσης οτι καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες μια φωτογραφική με δική της μπαταρία και όχι με ΑΑ, γιατί πέραν του γεγονότος ότι δέν διαρκούν πολύ σε σχέση με τις άλλες, προσθέτουν και αρκετό βάρος. ενώ αδειάζουν όταν δεν χρησιμοποιούνται, άρα ποτέ δεν έχεις ετοιμοπόλεμη μηχανή.

Εγώ σου προτείνω μία απο τις παρακάτω:

M893 IS Black (8.1 MP) http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1099051

Digimax L730S http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1115553

με ελαφρύ προβάδισμα στην Kodak,

άν και θα έδινα τα παραπάνω λεφτά για την

DSC-W120 Black (7.2 MP) http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1087274

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ κάτι, και οι δύο είναι αρκετά καλές για τα λεφτά τους.

Σκέψου επίσης οτι καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες μια φωτογραφική με δική της μπαταρία και όχι με ΑΑ, 1)γιατί πέραν του γεγονότος ότι δέν διαρκούν πολύ σε σχέση με τις άλλες, 2προσθέτουν και αρκετό βάρος. 3[]ενώ αδειάζουν όταν δεν χρησιμοποιούνται, άρα ποτέ δεν έχεις ετοιμοπόλεμη μηχανή.

1)μυθος ,λαθος ...πες το οπως θελεις, δεν ισχυει.Ελαχιστες ειναι εκεινες οι μηχανες των οποιων οι ειδικες μπαταριες τους κρατανε περισσοτερο απο επαναφορτιζομενες ΑΑ.

Αν και συνηθως παιζει το ρολο του και στο πως καταναλωνει η μηχανη τη μπαταρια στο 90%(χονδρικα το νουμερο) οι ΑΑ κρατανε περισσοτερο (απο απλα περισσοτερο εως καμποσο περισσοτερο)

ΠΑραδειγμα ...εστω η Α590is και η ixus 860 που αναφερθηκε σε αλλο thread.

Η μεν πρωτη εχει αυτονομια (κατα cipa standard) 450 φωτογραφιες και η δευτερη 270.

Η οποια ixus τρωγεται σαν μηχανη (ευκολα θα ελεγα) αλλα με 270 ....???

2)2χΑΑ???Αξιοσημειωτο βαρος.

3)δεν αδειαζουν με γρηγορο ρυθμο.Αν και παρολαυτα σε χαλαει υπαρχουν και οι σταμινα της sony(νομιζω ετσι λεγονται) ή oi eneloop της sanyo

Συγκεκριμενα για την A590 (που για τα 130Ε απλα δεν παιζεται) ενα ζευγαρακι 2700mah και αλλο ενα ζευγαρακι stamina (για οταν τελειωνουν οι πρωτες και μεχρι να φορτιστουν) εισαι jet.

Να υπενθυμισω οτι παιρνει 2χΑΑ.

για αυτες τις μπαταριες αναφερομαι

1)http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.SON90106

2)http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.NLP0002

Δοκιμασε να αγορασεις μπαταρια ειδικη για μια μηχανη μετα το πρωτο χρονο .που θα εχει πεσει καπως η αποδοση)

θα σου φυγει κανενα 30-40αρη στο χαλαρο.

Link to comment
Share on other sites

1)μυθος ,λαθος ...πες το οπως θελεις, δεν ισχυει.Ελαχιστες ειναι εκεινες οι μηχανες των οποιων οι ειδικες μπαταριες τους κρατανε περισσοτερο απο επαναφορτιζομενες ΑΑ.

Αν και συνηθως παιζει το ρολο του και στο πως καταναλωνει η μηχανη τη μπαταρια στο 90%(χονδρικα το νουμερο) οι ΑΑ κρατανε περισσοτερο (απο απλα περισσοτερο εως καμποσο περισσοτερο)

ΠΑραδειγμα ...εστω η Α590is και η ixus 860 που αναφερθηκε σε αλλο thread.

Η μεν πρωτη εχει αυτονομια (κατα cipa standard) 450 φωτογραφιες και η δευτερη 270.

Η οποια ixus τρωγεται σαν μηχανη (ευκολα θα ελεγα) αλλα με 270 ....???

2)2χΑΑ???Αξιοσημειωτο βαρος.

3)δεν αδειαζουν με γρηγορο ρυθμο.

1) Μιλώντας απο προσωπική εμπειρία, και ας είχα αγοράσει την μεγαλύτερη χωρητικότητα AA που κυκλοφορούσαν στο εμπόριο.

2) Σε σχέση με μία Li-ion μεγάλη διαφορά, χωρίς να μιλήσω για το μέγεθος που προσθέτουν σε μία μηχανή

3) Μπορεί να μήν αδειάζουν με γρήγορο ρυθμό αλλα σίγουρα περισσότερο απο μία Li-ion, που προσωπικά μετά απο ένα χρόνο αχρησίας ήταν ετοιμοπόλεμη, ενω αλλιώς σε ένα μήνα θα ήταν άδεια.

Οι δύο μηχανές που αναφέρεις δεν έχουν την ίδια οθόνη, 0,5" παραπάνω , αρκεί για αυτή την διαφορά

Link to comment
Share on other sites

oλοι απο προσωπικη εμπειρια μιλανε..(ή θα πρεπε)

οι eneloop δεν αδειαζουν οπως οι απλες επαναφορτιζομενες.Αν παρολαυτα ψαχνεις φωτογραφικη και μπαταριες ενα χρονο μετα, καλυτερα να την πουλησεις.

Για το δυο(2) απλα το προσπερναω.Το τελευταιο πραμα που με ενδιαφερει -που δε με ενδιαφερει- σε μια μηχανη ειναι αν ειναι max 0,5cm πιο φαρδια ή 50γρ πιο βαρια.

εδιτ

Μηπως να εβαζα στην συγκριση την panasonic FX xx ??(oπου xx ολα τα μοντελα με 2.5 intses οθονη)??

Aλλο παραδειγμα η sony Τ200..

Exei 3.5 ιντσες ..πολλες εε?

Παρολαυτα εχει ιδια αυτονομια περιπου με την ιxus 860 (250 κατα cipa) ..

Δεν εστιαζω τοσο στον αριθμο (250 vs 270) αλλα οτι ναι μεν παιζει ρολο η οθονη στην καταναλωση ..αλλα οχι ετσι οπως το παρουσιαζεις.

Ειναι θεμα μπαταριας το ποσο κραταει ..και στις compact τετοιου ειδους μπαταριες κυμαινονται απο 150-350 φωτογραφιες.Ενω με ΑΑ ξεπερνανε τις 350 αρκετες μηχανες..(μερικες φτανουν 400-500)

Αν μιλας για επαγγελματικη dslr (οχι στα entry level) τοτε ναι ..εεκει η εταιρια σε φιλοδωρει με μεγαλη αυτονομια που ξεπερναει τις 600 στο χαλαρο).Χωρις εχτρα battery grip κλπ.

ενδεικτικα η eos 40d εχει 800 φωτος αυτονομια (παντα κατα cipa standard)

Στις μικρες slr κυμαινονται απο 400-500

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι προφανώς στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για μικρές μηχανές, που σίγουρα μας ενδιαφέρει και το μέγεθος (100-150 ευρώ).

Η χρήση που κάνει ο καθένας δέν νομίζω οτι δέχεται κριτικής, για την καθημερινή χρήση υπάρχουν και τα κινητά, οπότε δεν μπορείς να μου πέις να πουλήσω την μηχανή μου επειδή έχω να τραβήξω ένα χρόνο photos.

Οι περισσότεροι σε αυτή την κατηγορία τραβάνε φωτογραφίες στα ταξίδια τους. Θέλουν απλά μία μηχανή για να κάνουν την δουλειά τους και προφανώς να κουβαλιέται και εύκολα.

Δέν νομίζω οτι ασχολούνται με macro και άνοιγμα κλείστρου.

Νομίζω οτι ξεφεύγεις απο το θέμα, αναφέροντας τις slr

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι προφανώς στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για μικρές μηχανές, που σίγουρα μας ενδιαφέρει και το μέγεθος (100-150 ευρώ).

Η χρήση που κάνει ο καθένας δέν νομίζω οτι δέχεται κριτικής, για την καθημερινή χρήση υπάρχουν και τα κινητά, οπότε δεν μπορείς να μου πέις να πουλήσω την μηχανή μου επειδή έχω να τραβήξω ένα χρόνο photos.

Οι περισσότεροι σε αυτή την κατηγορία τραβάνε φωτογραφίες στα ταξίδια τους. Θέλουν απλά μία μηχανή για να κάνουν την δουλειά τους και προφανώς να κουβαλιέται και εύκολα.

Δέν νομίζω οτι ασχολούνται με macro και άνοιγμα κλείστρου.

Νομίζω οτι ξεφεύγεις απο το θέμα, αναφέροντας τις slr

wrhbjkxl0epthkkq9bwa.jpg

Μα εδώ όλοι πρέπει να έχουμε το τέλειο.! Δεν έχει σημασία τα χρήματα που διαθέτεις.THOU MUST TAKE A HIGHER LEVEL...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Tις dslr απλα τις ανεφερα για την αυτονομια τους και τιποτα παραπανω, ,μιας και χρησιμοποιουνε τις ειδικες μπαταριες(με εξαιρεση κατι pentax), των οποιων η αυτονομια δεν εχει καμμια σχεση με αυτες που κυκλοφορουνε στη κατηγορια που εξεταζουμε τωρα(μικρη compact).

Ισως απο εκει να ξεκινησε η ολη ιστορια οτι αυτες γενικα οι μπαταριες κρατανε περισσοτερο.

Οσο για την προταση περι πωλησης βγηκε πανω στην κουβεντα.

Δεν με απασχολει πλεον τι σκοπευει να κανει/αγορασει ο καθενας αλλα ενα μικρο κολλημα με τις φωτ.μηχανες το εχω.

Ισως να μη χωραει το ιδιο ευκολα σε μια κωλοτσεπη η 590ις με -πχ- την ιxus 860 αλλα μεγαλη δεν τη λες.Βαρια επισης.20γρ διαφορα εχουν.

Ακομα και αν θελησει να μαθει καποτε τι ειναι κλειστρο κλπ ..με την 590 μπορει να μαθει.Με την αλλη οχι.

Anyway..προσωπικα ,τη φωτογραφικη πρωτα θα τη δω για το τι μπορει να μου προσφερει μετα το κλικ (αλλα και κατα τη διαρκεια) και μετα αν ειναι μικρη, ελαφρια, ομορφη κλπ.

Αυτα το ολιγα εκτος θεματος..εκτος αν χρειαζεται τιποτα παραπανω εξηγηση απο μερους μου(οπως εγινε στο σημειο με τις dslr).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοιγω αλλο thread, σκεφτομαι κι εγω να αγορασω μεσα στην επομενη εβδομαδα φωτογραφικη στα 150-200e και εχω καταληξει σε αυτες τις 2:

Kodak Z1285

Sony W150

Κοιτωντας τα specs της kodak (12mpixel, hd video, 5x οπτικο zoom) μου φαινονται εξοφρενικα γι αυτα τα λεφτα. Υπαρχει καποια "παγιδα"??? Υστερει καπου? Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι τα εχει ΟΛΑ για τις δικες μου απαιτησεις και με το παραπανω με 175e..

Την sony την ειδα απο κοντα και μου εκανε πολυ καλη εντυπωση. Η οθονη, η εστιαση, τα χρωματα, το μενου πολυ απλα με ικανοποιησαν με το παραπανω. Επισης μπορω να βρω απο φιλο αυτo τo memory stick στα 40-50e, στην περιπτωση που παρω την sony, που ειναι 4gb και πολυ πιο γρηγορο απο τις sd μνημες.

Εσεις ποια απο τις 2 θα περνατε στη θεση μου?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δέν νομίζω η Kodak να ρίσκαρε την φήμη της με μία παγίδα σε κάποιο απο τα προϊόντα της.

Συμφωνώ οτι το HD Video μετράει πολύ, αλλα να σκεφτείς και οτι με μία κάρτα μνήμης ακόμα και της τάξης των 4Gb δέν αρκεί για τέτοιου έιδους λήψης.

Ομοίως και τα 12mpixel είναι υπερβολικά για τον ίδιο λόγο, θα μου πείς οτι δέν θα τραβάς με την μέγιστη ανάλυση, τότε γιατί να τα πληρώσεις όμως ??

Στις φωτογραφικές μετράει πολύ η ταχύτητα της μνήμης. Η δυνατότητα που σου δίνεται με την κάρτα του φίλου είναι πολύ καλη΄, γιατί πρόκειται για μία πο τις γρηγορότερες κάρτες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.