Jump to content



QX9770.......HEEEEEEEELP!!


r0y4ax

Recommended Posts

Εδώ και μέρες φτιάξαμε με τον συγκάτοικο το παρακάτω μηχάνημα, το θέμα (για μένα) είναι ότι κολλήσαμε στις μνήμες.

Επειδή έχουν γίνει πολλές στραβές αγορές και με αρκετά mobo το 200 ή 300Ε να κάθονται και κάνα 2 σετάκια μνήμης επίσης θα ήθελα την βοήθεια σας για να μην την ξανά πατήσουμε…

To σύστημα δοκιμής είναι μια maximus με τον QX9770 + 9800GX-2+ ένα raptorα.. και μνήμες corsair dhx in-g στα 1600 ….

Το αγκάθι για μας φένεται να είναι οι μνήμες που με δυσκολεύουν να ανεβάσω το όλο σύστημα, γιατι μόλις αυτές περνάν τα 1650 παίρνω bsod

Και επειδή χάθηκα δεν ξέρω αν είναι θέμα μνήμης ρεύματος ή κάτι άλλο.

Εγώ εξαρχής πήρα με κακό μάτι τις μνήμες μια και ο συγκάτοικος βιάστηκε και δεν πήρε τις dominator στα 1800(CL7) αλλά τις corsair 1600 με xmp.

Τα αποτελέσματα του 3dmark06+ temp είναι αυτά…

rkwhsh.jpg

Στον επεξεργαστή υπάρχει ένα ΤΤ-760wc μιας και περίσσευε από άλλο σύστημα.

Σκεφτόμαστε να αλλάξουμε την 9800GX-2 με την 4870(ή 2χ4870 ή 2χ 4870χ2 αργότερα) αλλά το θέμα είναι ότι υπάρχει τροφοδοτικό 750Watt της corsair και δεν θα αντέξω άλλη μια αλλαγή… όχι τόσο λόγο χρημάτων αλλά γιατί κοντεύω να πάρω3 υπολογιστές χωρίς να έχω έναν να δουλεύει…

Ρωτώ λοιπόν ..πόσες από αυτές θα σηκώσει το psu ?

Πώς μπορώ να δω την θερμοκρασία του CPU χωρίς προβλήματα real temp? core temp?

δεν με παίρνει να χάσω 1200Ε….:p:hehe:

Λέω ότι αν τον καταφέρω στα 4 να το πάω θα είμαι μια χαρά….

Υπάρχει και ένα mobo το striker2Χ και ίσως να μεταφέρω CPU-GPU-DDR-HDD σε αυτήν σήμερα για να δω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι κ 2Χ4870 ή μια 4870Χ2 θα σηκωσει σιγουρα κ ανετα.

Για δυο 4870Χ2 δεν ξερω.

Παντως δε ξερω για τι δουλεια το θες το μηχανημα με τετοιες vga αλλα οι 2Χ4870 εχουν ~180W μονες τους σε idle. Δηλαδη ολο το κουτι θα ξεπερνα τα 300W σε idle...

edit: realtemp γ αυτη τη cpu

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θέλω για δουλειά.. για γούστα το θέλω… games στο max…

Το real temp με φοβίζει. Δείχνει 10 βαθμούς λιγότερο σχεδόν από το core temp.

Και εγώ αυτό υπολόγιζα για τις κάρτες.. σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το coretemp ειναι απο τα καλυτερα...εγω βαραω 70αρια(στα 4ghz) με το coretemp σε load...δηλαδη παει να πει οτι πιανω 80 με το realtemp ? :rofl: θα εκανε μπαμ..:boxed:

Πολυ καλο το συστημα σου..και καλοδουλευτο...ΑΛΛΑ επρεπε να παρεις ΑΛΛΕΣ μνημες..πουλα τες..και παρε τις corsair dominator...ελεος..:p

Link to comment
Share on other sites

το coretemp ειναι απο τα καλυτερα...εγω βαραω 70αρια(στα 4ghz) με το coretemp σε load...δηλαδη παει να πει οτι πιανω 80 με το realtemp ? :rofl: θα εκανε μπαμ..:boxed:

Πολυ καλο το συστημα σου..και καλοδουλευτο...ΑΛΛΑ επρεπε να παρεις ΑΛΛΕΣ μνημες..πουλα τες..και παρε τις corsair dominator...ελεος..:p

:T::banging::D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ Ρ35(Ρ5Κ3) ΤΟ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΑ 4.0 ΑΛΛΑ OΧΙ ΣΤΑ8ΕΡΑ.ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΧΑΜΗΛΑ.

ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΜΡ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 45 IDLE KAI 70+LOAD.

ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 3,2 ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ.

ΔΕΣ ΕΔΩ ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΒΟΗ8ΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ

http://www.reghardware.co.uk/2007/12/03/review_intel_qx9770_x48/

Link to comment
Share on other sites

Το real temp με φοβίζει. Δείχνει 10 βαθμούς λιγότερο σχεδόν από το core temp.

Μη σε ανησυχεί αυτό. Το realtemp δείχνει 10 βαθμούς λιγότερο αλλά δείχνει και το tjunction στους 95 αντί στους 105. Αυτό που έχει σημασία δηλαδή είναι πόσο μακριά είσαι από το junction, οπότε είναι περίπου το ίδιο. Δυστυχώς όμως δεν ξέρουμε ποιά από τις δύο είναι η πραγματική θερμοκρασία. Αν είναι κάτω από 70 είσαι εντάξει σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.