Jump to content



Η Evga 260 GTX Σηκωνει γκαζια???


lazarosleon

Recommended Posts

Πηρα λοιπον αυτη την ωραια καρτουλα Evga 260 GTX 896 MB και λεω να την ανεβασω με την μαμα ψυκτρα ολιγων τι, και αυτο λογω του οτι στην 22αρα μου πλεον με μεγαλες αναλυσεις το Crysis + C&C3 τα βλεπω σε καποιες φασεις να κανουν ενα πολυ μικρο κοψιματακι οταν γινεται πανικος. Πρωτη φορα θα ασχοληθω με το εν λογω θεμα αρα παρακαλω λιγο παραπανω βοηθεια κλπ κλπ.

Ευχαριστω

Εδω βρηκα την δικια μου σε διαφορες περιπτωσεις τσιτωμενη......http://www.evga.com/products/prodlist.asp Ε, οτι μπορουμε με ΜΑΜΑ ψυκτρα ξαναλεμε αν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο CD εχει ενα προγραμμα που λεγεται EVGA Precision(μπορεις να το κατεβασεις και απο το site)

Με αυτο,δοκιμασε να πειραξεις τα ρολογια της καρτας παντα σε λογικα πλαισια.Δοκιμασε να "αντιγραψεις" τα ρολογια της FTW για παραδειγμα,να δεις αν αντεχει και η δικια σου

Link to comment
Share on other sites

Βρε μάστορα, την πήρες, την έβαλες πάνω, έχεις ό,τι εργαλείο μπορεί να χρειαστείς και ρωτάς πόσο μπορεί να πάει;...

Ορίστε μια πρόταση: γιατί δεν ξεκινάς να την ανεβάζεις, για να μας πεις και μας πόσο πάει, που ούτε την έχουμε, ούτε μάντες είμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Βρε μάστορα, την πήρες, την έβαλες πάνω, έχεις ό,τι εργαλείο μπορεί να χρειαστείς και ρωτάς πόσο μπορεί να πάει;...

Ορίστε μια πρόταση: γιατί δεν ξεκινάς να την ανεβάζεις, για να μας πεις και μας πόσο πάει, που ούτε την έχουμε, ούτε μάντες είμαστε;

Διοτι δεν ξερω, δεν ρισκαρω και δεν εχω ιδεα το τι πειραζω προς τα που και τι κανει το καθε ενα απο αυτα. Υποθετω πως απευθυνομαι πιο ψαγμενα απο εμενα και για αυτο ποσταρω, αλλιως αν ηξερα θα το εκανα μονος μου. :hm::hm:

Το να αρχισω να πειραζω και να πειραματιζω απλα χωρις να ξερω τι αποτελεσμα θα εχω απο μπλε οθονες, μεχρι προβλημα στα XP και ακομα χειροτερα προβλημα που ισως προκαλεσω ανευ της θελησης μου στον τομεα Hardware δεν το βλεπω και τοσο λογικο :inlove::inlove:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ασχολείσαι με overclocking, πάντα παίρνεις κάποιο ρίσκο για τη σταθερότητα του συστήματός σου ή τη μακροβιότητά του ;) Ειδικά όσο πιο άπειρος είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ασχολείσαι με overclocking, πάντα παίρνεις κάποιο ρίσκο για τη σταθερότητα του συστήματός σου ή τη μακροβιότητά του ;) Ειδικά όσο πιο άπειρος είσαι...

Οκ δεκτο, το γνωριζω, Για αυτο και ποσταρουμε. Για βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα λοιπόν τον υπερχρονισμό με μικρά βήματα με το rivatuner 2.09 κατά προτίμηση. Βάλε

ανεξάρτητη ρύθμιση πυρήνα από shaders και ανέβαζε σιγά σιγά. Ξεκίνα με τον πυρήνα μόνο. Βάλε μετά ένα 3D Mark να τρέξει. Ανεβάζοντας και τρέχοντας 3D Mark ή και παιχνίδι όπως crysis, θα φτάσεις κάποια στιγμή κοντά στο όριο του πυρήνα. Θα το καταλάβεις είτε από το ότι θα αρχίσουν να γίνονται artifacts στην οθόνη (λίγο σπάνιο πλέον αυτό), είτε θα αρχίσει να σε πετάει στα windows μετά από λίγο. Τότε ρίξε λίγο συχνότητα μέχρι να σταθεροποιηθεί και άρχισε να ανεβάζεις το shader. Αφού τελειώσεις και μ'αυτό με τον ίδιο τρόπο, πιάσε μετά τη μνήμη. Όπως κατάλαβες το overclocking χρειάζεται χρόνο, υπομονή και επιμονή. Μετά από λίγο καιρό θα δεις όμως ότι όλα γίνονται πιο εύκολα πλέον λόγω εμπειρίας. Καλό ξεκίνημα λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.