Jump to content



PC Χαμηλης καταναλωσης (ταρατσοpc)...Parts???


pastelidis.n.s.

Recommended Posts

Γεια σας παιδια θα ηθελα να μου προτεινετε τα καλυτερα παρτς με την χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος για ενα ταρατσοpc το οποιο θα τοποθετηθει στην ταρατσα σε ενα αδιαβροχο κουτι και θα δουλευει συνεχεια ολο το χρονο δεν θα κλεινει ποτε ωστε να μεταδιδει awmn ιντερνετ σε εναν απεναντι με λιγα λογια θα γινω κομβος. Το συστημα θα σηκωνει μTorrent και Linux υποχρεωτικα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα να μου προτεινετε τα καλυτερα παρτς με την χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος για ενα ταρατσοpc το οποιο θα τοποθετηθει στην ταρατσα σε ενα αδιαβροχο κουτι και θα δουλευει συνεχεια ολο το χρονο δεν θα κλεινει ποτε ωστε να μεταδιδει awmn ιντερνετ σε εναν απεναντι με λιγα λογια θα γινω κομβος. Το συστημα θα σηκωνει μTorrent και Linux υποχρεωτικα....

PIII @ 800-1000

Compact flash για δίσκο

128-256MB Ram

onboard vga

Mikrotik

Eπειδή ανέφερες για κόμβο.

Yπεραρκετό

45-50 Watt

Link to comment
Share on other sites

εγώ ενώ είχα ξεκινήσει με μεταχειρισμένα pIII και γενικώς παλαιό hw έπηξα από τα σκασίματα τροφοδοτικών, δίσκων κλπ και αγόρασα τα πάντα καινούργια με ιντελ (φτηνό celeron) λύση, με μικρό enermax και m/b με onboard vga. Έκτοτε κανένα πρόβλημα ακόμα και με τις ζέστες. Τώρα για πιο μικρή κατανάλωση με εντυπωσίασε η λύση του griga την οποία δεν έχω δει να παίζει αλλά μου φαίνεται ιδανική για τη δουλειά που το θες!

Link to comment
Share on other sites

Στα μεταχειρισμένα θέλει προσοχή η ποιότητα του υλικού γιατί στο ταρατσοπισί τα πράγματα είναι δύσκολα.

Εγώ σου προτείνω ένα P3 με 1GHz, underclocked και πολύ καλης ποιότητας τροφοδοτικό.

Απαραίτητο είναι το lm_sensors στο router και η σωστή κατασκευή του κουτιού.

Μεταλλικό ή πλαστικό θα βάλεις;

Επίσης καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείς τις λέξεις AWMN και ιντερνετ μαζί, άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο grigas η καλύτερη λύση είναι ο atom ο οποίος καίει περίπου 20W...

και αν θες περισσότερη ισχύη (που δεν χρειάζεται όμως) πας στον celeron αυτόν ή αυτόν με λίγο περισσότερη κατανάλωση...

Επειδή έχω και τον atom και τον celeron σε διαβεβαιώ ότι παίζουν άψογα ακόμα και με windows σε CF καρτούλα, χωρίς σκληρό δίσκο και από ταχύτητα είναι πολύ καλά...

δες και εδώ ένα mini review του celeron (D201GLY)...

Link to comment
Share on other sites

κι αγώ τον άτομ θα πρότεινα. ο celly είναι πιο γρήγορος σαν cpu αλλά το chipset του suckz... o 1.33 κιόλας δεν έχει σατα απότι θυμάμαι...

ίσως και σήμερα προλάβω να ανεβάσω ένα mini roundup... με κάποιες έξτρα ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν θα χρησημοποιησω ασυρματο ρουτερ οσοι ξερετε απο AWMN θα γινω Backbone δηλαδη κομβος αυτο γινεται με δορυφορικα πιατα οποτε θελω σιγουρα δυο pci για την μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις ότι σου κάνουν αυτά με το 1 pci τότε μπορείς να βάλεις και μια κάρτα 4minipci σε 1pci.

Δεν νομίζω όμως ότι το κατάλληλο φόρουμ είναι εδώ...

BTW, pastelidis, το ταρατσοπισι είναι ρουτερ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.