Jump to content



Συνθεση Η/Υ


MpisKi

Recommended Posts

Ειπα και εγω να αγορασω εναν καινουργιο Η/Υ αφου το παλιο μου μηχανημα(δεν ονομαζεται Η/Υ αυτο το πραγμα που εχω:rip:)Εκανα την παρακατο συνθεση...το πιτσι προοριζεται για online gaming(οτι καλο βρο σε rpg που τρελενομαι,οχι αναγκαστικα βαρια παιχνιδια τυπου crysis)...surfing....kai χαλαρα προγραματακια μουσικης....ακομα θα κανο o/c crossfire...h συνθεση παρακατο....

Case :Coolmaster Cosmos S-Black

Psu :Pc Power & couling 750W

Cpu :Intel Core 2 Duo E8500 3.0Ghz

Cooler :Thermaltake treu black 120

MoBo :Asus Rampage Formula X48

RAM :Corsair Dominator 4GB 2x2

Cooler:Corsair dominator airflow

Vga :Sapphire Radeon HD4870

Cooler : Thermaltake Tidewater

HDD :WD 640GB 7200rpm

Αυτη ειναι ι σηνθεση μου...εχω μερικες ερωτησεις....

1.η 4870χ2 θα βγει μεσα στον αυγουστο.??να την περιμενω...θα κοστιζει κατο απο 400 ευρο ?

2.αν θελησω να βαλω core i7 θα πρεπει να κανο μεγαλες η/και ακριβες αλλαγες ?

3.εγο σκεφτομουν να μην αγορασο την 4870χ2 και να βαλο στην συνθεση μου εναν ακομα Raptor 300GB...και να κανο crossfire ποιο μετα...τι λετε??

Αυτα απο εμενα...σας ευχαριστο προκαταβολικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

1.Γύρω στα 400€ θα έχει. Πότε θα έρθει δεν ξέρω ακριβώς. Για την χρήση που την θές δεν έιμαι σίγουρος αν σου είναι απαραίτητη. Πάντως σαν κάρτα θα έιναι σίγουρα πολύ καλύτερη απο την 4870.

2.Μητρική,DDR3 μνήμες και φυσικά τον i7 :p. Δεν είναι και λίγα.

3.Προσωπικά δεν θα έπερνα raptor. Θα προτιμούσα άλλον 1 (ή και 2) 640άρηδες για raid.

Link to comment
Share on other sites

1.Γύρω στα 400€ θα έχει. Πότε θα έρθει δεν ξέρω ακριβώς. Για την χρήση που την θές δεν έιμαι σίγουρος αν σου είναι απαραίτητη. Πάντως σαν κάρτα θα έιναι σίγουρα πολύ καλύτερη απο την 4870.

2.Μητρική,DDR3 μνήμες και φυσικά τον i7 :p. Δεν είναι και λίγα.

3.Προσωπικά δεν θα έπερνα raptor. Θα προτιμούσα άλλον 1 (ή και 2) 640άρηδες για raid.

1.hmmmm....εγο το πιτσι το θελω για gaming...πιστευω οτι θα ειμαι μια χαρα με μια 4870χ2 γιατι δεν τηα χρειαστο και crossfire και απο οτι ακουσα η 4870χ2 θα ειναι καλιτερι απο 2 4870 σε crossfire.....αλλα το μονο θεμα που με απασχολει στην 4870χ2 ειναι το ποτε τηα βγει...τουλαχιστον 3ερει κανεις αν τηα βγει μεχρη τελος αυγουστου η απο σεπτεμβρη....γιατι αν βγει μεχρη τελος αυγουστου δεν σηζηταω καθολου για Raptor...

2.αφου θελει τετειεσ αλλαγες για ι7 δεν το συζηταω...το πιτσι αυτο δν ειναι μια χαρα??....και κανο μια αναβαθμηση

μετα απο ενα χρονο

3.το raid ξερο οτι ανεβαζει τις ταχιτιτεσ τον HDD...ειναι τροπος σηνδεσης των HDD ???τι ακριβος ειναι το raid και ειναι δισκολο να το κανεισ???θελει τιποτα εξειδικευμενο ??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει να παρεις την evo+ddr3?θα σου κρατησει σιγουρα περισσοτερο απο ενα χρονο.

οσο για το raid σκληρους ιδιας χωρητικοτητας (καλυτερα ιδιους) και τους οδηγους κατα το format.

Για περισοοτερες πληροφοριες για το raid μπορεις να ανατρεξεις εδω http://www.thelab.gr/search.php?searchid=471165

Link to comment
Share on other sites

η σηνθεση μου δεν θα εχει δηλαδη δηνατοτητες αναβαθμησης στο μελλον....???με αυτο το σηστημα με αλλες (οικονομικες)αναβαθμησεις εκτοσ cpu δεν θα ειναι καλο σε 1-1,5 χρονια ???ποια ειναι η "evo" δεν σκαμπαζω και πολλα...τωρα μαθαινω:baby:

Link to comment
Share on other sites

1.hmmmm....εγο το πιτσι το θελω για gaming...πιστευω οτι θα ειμαι μια χαρα με μια 4870χ2 γιατι δεν τηα χρειαστο και crossfire και απο οτι ακουσα η 4870χ2 θα ειναι καλιτερι απο 2 4870 σε crossfire.....αλλα το μονο θεμα που με απασχολει στην 4870χ2 ειναι το ποτε τηα βγει...τουλαχιστον 3ερει κανεις αν τηα βγει μεχρη τελος αυγουστου η απο σεπτεμβρη....γιατι αν βγει μεχρη τελος αυγουστου δεν σηζηταω καθολου για Raptor...

3.το raid ξερο οτι ανεβαζει τις ταχιτιτεσ τον HDD...ειναι τροπος σηνδεσης των HDD ???τι ακριβος ειναι το raid και ειναι δισκολο να το κανεισ???θελει τιποτα εξειδικευμενο ??

1. Επειδή είπες ότι δεν παίζεις πολύ βαριά στυλ crysis, είπα ότι και η απλή μάλλον θα σε κάλυπτε.

3. RAID

η σηνθεση μου δεν θα εχει δηλαδη δηνατοτητες αναβαθμησης στο μελλον....???με αυτο το σηστημα με αλλες (οικονομικες)αναβαθμησεις εκτοσ cpu δεν θα ειναι καλο σε 1-1,5 χρονια ???ποια ειναι η "evo" δεν σκαμπαζω και πολλα...τωρα μαθαινω:baby:
Αναβάθμιση θα μπορείς να κάνεις μόνο σε κάρτα γραφικών και κάνενα πιο γρήγορο δίσκο. (Τα νέα cpu δεν θα τα παίρνει η μητρική, ram έχεις αρκετή νομίζω)

Αν θες να περάσεις σε i7 με την πρόταση του johny θα γλυτώσεις και την αλλαγή ram.

Asus P5E64 Evolution

:OT: Βάλε και αύτο το add-on στον firefox pls (για την ορθογραφία).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.