Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Αυριο πρωί θα ειμαι στο σέρβις στις 10... Για να δούμε... Θα κάνω full report :p

P.S. Ζόρικη η επανατοποθέτηση της οθόνης στο κουτί της, μιας και το τηλεσκοπικό μπράτσο χωρίς το βάρος της οθόνης εκτείνεται πλήρως και για να το κεντράρεις το όλο σύστημα στα διάφορα αφρολέξ σου σπάνε τα νεύρα... Τελικά ειχαν λόγο που η οθόνη έρχεται με ελασματάκι που κρατάει 'κλειδωμένο' το μπράτσο :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και ξεμπέρδεψα μέσα σε 30 λεπτά. Το φλασάρισμα ειναι δουλειά 5λέπτου, αλλα ειναι λίγα τα άτομα στο σέρβις και γινεται χαμός...

Ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί, με άφησαν να τσεκάρω και μια άλλη ίδια οθόνη (με σειριακό 803) σχετικά με το θέμα της ανομοιομορφίας που ειχα παρατηρήσει, είχε το ίδιο πράγμα σχεδόν οπότε πλέον το θεωρώ 'φυσιολογικό'.

Οι πρώτες εντυπώσεις με το νέο firmware ειναι θετικότατες :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδάκια πήγα και γω την δικιά μου για αναβάθμιση σήμερα.

Η αναβάθμιση γίνεται μέσω ενός κοινότυπου καλωδίου D-Sub στην αντίστοιχη θύρα της οθόνης.

Χρησιμοποιούν ένα πρόγραμμα που λέγεται Genesis - G Probe 5. Ο γουγλης δεν φαίνεται να το ξέρει...

Η όλη διαδικασία κρατά καθαρά 30 δευτερόλεπτα, αλλά σου τρώνε 20 λεπτά με την χαρτούρα (δήλωση επι της δήλωσης για να επικυρωθεί η έγκριση της δήλωσης του σερβις της οθονης κτλ κτλ). :p

Το banding βλέπω είναι αισθητά μειωμένο, έως και ανύπαρκτο και το κόκκινο είναι σε πιο λογικά επίπεδα.

Όπως λέει και ο από πάνω οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες :D

Link to comment
Share on other sites

@alexis2044

Η LG ειναι κοντα στο Ιπποκρατειο? Στο Πλαισιο μου ειπαν οτι ειναι κοντα στην Figaro καπου.

Μπορω να την παω μονος μου την οθονη και αν ναι ποιες ωρες? Θελει να κλεισεις κανα ραντεβου?

Link to comment
Share on other sites

40°39'30.85"N 22°55'30.54"E (βαλτα όπως τα δίνω στο google earth)

Αμπελόκηποι είναι πάνω στην 28ης Οκτωβρίου.

Εμένα μου παν 11:00-17:00, Δευτέρα ως παρασκευή. Πρέπει όμως να πάρεις τηλέφωνο στην αθηναϊκή LG, να σου ανοίξουν καρτέλα πελάτη και να στείλεις την απόδειξη σου με φαξ στην LG Θεσσαλονίκης.

Έτσι και πας ανεπίσημα μάλλον θα στην κάνουν στα μουλωχτά αν το πιέσεις αλλά δεν σου εγγυώμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ συγκινημενος με αυτη την κινηση της Lg πραγματικα πρεπει να την μιμηθουν και αλλες εταιριες!απο θεσσαλονικη ειναι κανεις που να εχει στειλει η να περιμενει την οθονη για αναβαθμιση???

εισαι συγκινημενος που σου κανουν επισκευη σε κατι που επειτα απο παραδοχη της εταιρειας θεωρειται ελλατωμα?

μαλλον υποχρεωση της ειναι

δεν σου κανουν χαρη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδάκια πήγα και γω την δικιά μου για αναβάθμιση σήμερα.

Η αναβάθμιση γίνεται μέσω ενός κοινότυπου καλωδίου D-Sub στην αντίστοιχη θύρα της οθόνης.

Χρησιμοποιούν ένα πρόγραμμα που λέγεται Genesis - G Probe 5. Ο γουγλης δεν φαίνεται να το ξέρει...

Η όλη διαδικασία κρατά καθαρά 30 δευτερόλεπτα, αλλά σου τρώνε 20 λεπτά με την χαρτούρα (δήλωση επι της δήλωσης για να επικυρωθεί η έγκριση της δήλωσης του σερβις της οθονης κτλ κτλ). :p

Το banding βλέπω είναι αισθητά μειωμένο, έως και ανύπαρκτο και το κόκκινο είναι σε πιο λογικά επίπεδα.

Όπως λέει και ο από πάνω οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες :D

rs232 ειναι και μοιαζει με vga ο connector

δεν ειναι σε ολες ετσι , αλλες μαρκες ή αλλα μοντελα εχουν αλλο συστημα

σε μερικες δεν γινεται καν εξωτερικα η αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

εισαι συγκινημενος που σου κανουν επισκευη σε κατι που επειτα απο παραδοχη της εταιρειας θεωρειται ελλατωμα?

μαλλον υποχρεωση της ειναι

δεν σου κανουν χαρη

Πριν μερικές σελίδες έλεγες το ακριβώς αντίθετο ομως...?????

Παρεπιπτόντως όντως με καλώδιο D-SUB γίνεται η αναβάθμιση, συγκεκριμένα την συνδέουν με το D-SUB σε PC, τρέχουν το πρόγραμμα φλασαρίσματος μέσα απο ΧΡ (προφανώς χρησιμοποιούνται κάποια πινς για data transfer), η οθόνη κλείνει μόνη της και μετά απο 2-3 λεπτά ξανανάβει με το καινούριο firmware...

On other news, σήμερα εκανα μια καφρίλα, έκατσε μια οικονομική ενίσχυση και πούλησα και κάποια parts και τσίμπησα ακόμα μια 26άρα (σειριακός 803) απο το Πλαίσιο Βουλιαγμένης, ευτυχώς ουτε αυτή έχει καμμένα πίξελ (2 στα 2, τρελή κωλοφαρδία).

Αύριο πρωί πρωί έφυγα για το σέρβις να την φλασάρουμε και αυτή.

Θα ποστάρω φώτος απο γραφείο dual view αύριο (τις δούλεψα λίγο σε dualview και ειμαι σε κατάσταση 'εχω τρέλα μες το μυαλό')

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές σελίδες έλεγες το ακριβώς αντίθετο ομως...?????

Παρεπιπτόντως όντως με καλώδιο D-SUB γίνεται η αναβάθμιση, συγκεκριμένα την συνδέουν με το D-SUB σε PC, τρέχουν το πρόγραμμα φλασαρίσματος μέσα απο ΧΡ (προφανώς χρησιμοποιούνται κάποια πινς για data transfer), η οθόνη κλείνει μόνη της και μετά απο 2-3 λεπτά ξανανάβει με το καινούριο firmware...

On other news, σήμερα εκανα μια καφρίλα, έκατσε μια οικονομική ενίσχυση και πούλησα και κάποια parts και τσίμπησα ακόμα μια 26άρα (σειριακός 803) απο το Πλαίσιο Βουλιαγμένης, ευτυχώς ουτε αυτή έχει καμμένα πίξελ (2 στα 2, τρελή κωλοφαρδία).

Αύριο πρωί πρωί έφυγα για το σέρβις να την φλασάρουμε και αυτή.

Θα ποστάρω φώτος απο γραφείο dual view αύριο (τις δούλεψα λίγο σε dualview και ειμαι σε κατάσταση 'εχω τρέλα μες το μυαλό')

Μπορείς να πεις τι διεύθυνση απο το service και τα τηλέφωνα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές σελίδες έλεγες το ακριβώς αντίθετο ομως...?????

Παρεπιπτόντως όντως με καλώδιο D-SUB γίνεται η αναβάθμιση, συγκεκριμένα την συνδέουν με το D-SUB σε PC, τρέχουν το πρόγραμμα φλασαρίσματος μέσα απο ΧΡ (προφανώς χρησιμοποιούνται κάποια πινς για data transfer), η οθόνη κλείνει μόνη της και μετά απο 2-3 λεπτά ξανανάβει με το καινούριο firmware...

On other news, σήμερα εκανα μια καφρίλα, έκατσε μια οικονομική ενίσχυση και πούλησα και κάποια parts και τσίμπησα ακόμα μια 26άρα (σειριακός 803) απο το Πλαίσιο Βουλιαγμένης, ευτυχώς ουτε αυτή έχει καμμένα πίξελ (2 στα 2, τρελή κωλοφαρδία).

Αύριο πρωί πρωί έφυγα για το σέρβις να την φλασάρουμε και αυτή.

Θα ποστάρω φώτος απο γραφείο dual view αύριο (τις δούλεψα λίγο σε dualview και ειμαι σε κατάσταση 'εχω τρέλα μες το μυαλό')

εγω ελεγα το αντιθετο ?

εγω ειπα οτι απαξ και ανακοινωθει ως ελλατωμα τοτε ΝΑΙ ισχυει η εγγυηση και πρεπει να το φτιαξουν

αν αυτο σας φερνει δακρυα στα ματια απο την συγκινηση λες και σας κανουν χαρη να σας την φταιξουν τοτε τι να πω

αν κρινω απο το θεμα της συγκινησης μαλλον θα τους λετε και ευχαριστω και ποσο πολυ τους αγαπατε που αγορασατε ελλατωματικη οθονη και σας εκαναν ΤΗ ΧΑΡΗ να σας την επισκευασουν

χριστε μου τι διαβαζω δλδ

νιωθετε και υποχρεωμενοι μηπως απεναντι τους?

υποχρεωση και συγκινηση να νιωσεις οταν σου κανουν εξυπηρετηση που ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ , οταν κατι ειναι μεσα στην εγγυηση και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ το κανουν τοτε προς τι η συμπονοια?

το καλωδιο ειναι rs232 και ειναι σειριακο

btw τι ακριβως κανεις με 2 26αρες?

Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο ειναι rs232 και ειναι σειριακο

Θα το θέσω όσο πιο απλά μπορώ.

Ανάβει την οθόνη, No signal.

Βάζει το καλώδιο D-sub, έρχεται η επιφάνεια εργασίας του άλλου PC στην οθόνη, όπως όταν συνδέσεις την οθόνη σε ένα PC.

Με το G Probe κάνει ένα τεστ επικοινωνίας και μετά φλασαρει ένα αρχείο txt ( αν όχι txt, rom δεν είδα καλά). Κατά την διάρκεια της διαδικασίας η οθόνη σβήνει και ξαναανάβει σε περιβάλλον XP.

Το καλώδιο είναι D-Sub και θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να ξεχωρίσω ένα RS-232 από ένα D-Sub.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές σελίδες έλεγες το ακριβώς αντίθετο ομως...?????

On other news, σήμερα εκανα μια καφρίλα, έκατσε μια οικονομική ενίσχυση και πούλησα και κάποια parts και τσίμπησα ακόμα μια 26άρα (σειριακός 803) απο το Πλαίσιο Βουλιαγμένης, ευτυχώς ουτε αυτή έχει καμμένα πίξελ (2 στα 2, τρελή κωλοφαρδία).

Αύριο πρωί πρωί έφυγα για το σέρβις να την φλασάρουμε και αυτή.

Ποια ειναι η πιθανοτητα να εχει καμενα pixel? Ετυχε σε κανενα να εχει καμενο απο δω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

εισαι συγκινημενος που σου κανουν επισκευη σε κατι που επειτα απο παραδοχη της εταιρειας θεωρειται ελλατωμα?

μαλλον υποχρεωση της ειναι

δεν σου κανουν χαρη

Ρε ενταξει χαλαρωσε δεν το εννουσα κυριολεκτικα το ειμαι συγκινημενος για πλακα το ειπα χαχαχα:wall::hehe:

τεσπα αυριο παω κι εγω να την αναβαθμισω αφου μου ειπαν οτι θα μου την αναβαθμισουν επι τοπου και θα ποσταρω εντυπωσεις:magic:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μόνο προς όλους τους κατόχους που εκαναν το περίφημο firmware update...

Υπάρχει πιθανότητα ένας χριστιανός να ανεβάσει μία φώτο με το ΠΡΙΝ και το ΜΕΤΑ (κατα προτίμηση με το ίδιο φόντο) για να δούμε όλοι την διαφορά?

Γιατι 14 σελίδες τώρα λέμε λέμε και ουτε μία φώτο...να δουμέ πως κάθεται σε ένα γραφείο έστω, πόσο μάλλον με αυτο το περιβόητηο κόκκινο της φωτιάς ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μόνο προς όλους τους κατόχους που εκαναν το περίφημο firmware update...

Υπάρχει πιθανότητα ένας χριστιανός να ανεβάσει μία φώτο με το ΠΡΙΝ και το ΜΕΤΑ (κατα προτίμηση με το ίδιο φόντο) για να δούμε όλοι την διαφορά?

Γιατι 14 σελίδες τώρα λέμε λέμε και ουτε μία φώτο...να δουμέ πως κάθεται σε ένα γραφείο έστω, πόσο μάλλον με αυτο το περιβόητηο κόκκινο της φωτιάς

Σωστός.:)

Link to comment
Share on other sites

αν κρινω απο το θεμα της συγκινησης μαλλον θα τους λετε και ευχαριστω και ποσο πολυ τους αγαπατε που αγορασατε ελλατωματικη οθονη και σας εκαναν ΤΗ ΧΑΡΗ να σας την επισκευασουν

ρε συ σκαθαρι...ελεος... απο ποτε ειναι ελλατωματικο ενα προιον που "φτιαχνεται" με software update?

τοτε τα μισα motherboards και vgas ειναι ελλατωματικα αφου θελουν αρκετες συνηθως αναβαθμισεις (bios-drivers) μεχρι να στρωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.