Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Εγώ πάλι που ήμουν μπροστά, όταν έγινε το fw update μου λέει "παρτην και φύγε" και μάλιστα του κακοφάνηκε που ήθελα να την βάλω και μπρος να δω ότι όντως περάστηκε το νέο firmware...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω μαλλον σε σενα δεν μπηκαν στο κοπο α πειραξουν τις ρυθμισεις.Σε μενα παντως και μονο το γεγονος οτι τα gain ειναι ιδια και τα 3(δηλαδη στο 381) δειχνει οτι τα πειραξαν αυτοι απτο σερβις και μαλιστα στο αρπα κολλα:computer:

Link to comment
Share on other sites

Και μενα δεν αλλαξαν τιποτα...

Το θεμα ειναι οτι αλλαξα το sRGB απο 5 σε 0 και δεν μπορω να το αλλαξω ξανα.

Οσοι μπορουν ας ανεβασουν τις ρυθμισεις απο το Service Menu για να κανουμε δοκιμες...

Link to comment
Share on other sites

Και μενα δεν αλλαξαν τιποτα...

Το θεμα ειναι οτι αλλαξα το sRGB απο 5 σε 0 και δεν μπορω να το αλλαξω ξανα.

Σώσει σε ένα χαρτί τα Settings - KANE NVRAM INIT - ξαναπέρνα τα Settings από την αρχή, και είσαι ΟΚ....

Την είχα πατήσει και εγώ με το sRGB 0.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες 100% επιβεβαιωμένα τα settings του service menu ειναι τα ίδια ακριβώς πριν και μετά την αναβάθμιση.

Οι ρυθμίσεις αυτές γίνονται απο το εργοστάσιο για το κάθε πανελ ξεχωριστά αυτοματοποιημένα φυσικά (λόγω διαφορών στα CCFL lamps κλπ) και διατηρούνται με την αλλαγή του firmware.

Link to comment
Share on other sites

Σώσει σε ένα χαρτί τα Settings - KANE NVRAM INIT - ξαναπέρνα τα Settings από την αρχή, και είσαι ΟΚ....

Την είχα πατήσει και εγώ με το sRGB 0.... :hehe:

Δεν μπορω να κανω το NVRAM INIT....δεν αλλαζει με τα βελακια σε απο NO που ειναι σε YES.:wall:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να γινει ενα poll : ειστε ευχαριστημενοι τελικα απο την αγορα ; ναι η οχι ;

το γιατι δε το ρωταω γιατι θα παει στη μαυρη τρυπα το θεμα :p

παντως απο οτι βλεπω δεν ειναι απο τις αγορες που "ξενοιαζει" καποιος..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κανω το NVRAM INIT....δεν αλλαζει με τα βελακια σε απο NO που ειναι σε YES.:wall:

Sorry....

ΞΕΧΑΣΑ να σου πω να κρατήσεις σταθερά πατημένο το βελάκι για λίγη ώρα και θα το κάνει... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

OK motherfunkers...

Εχω καταφερει να φερω την οθονη σε αρκετα υποφερτο επιπεδο...ωστε να μπορει να ξεχωριζει το πορτοκαλι με το κοκκινο. Ακομα και το ροζ ξεχωριζει.

Ο μονος τροπος γρηγορος τροπος ειναι να πειραξεις το suturation μεσα απο το control center της ΑΤΙ.

Στο Digital Panel (DVI) υπαρχει ρυθμιση για το saturation...απο οσο βλεπω αν το μειωσεις απο το 100 που ειναι καπου αναμεσα στο 75-85 τα πραγματα φτιαχνουν σε μεγαλο βαθμο.

Στους drivers της Nvidia δυστυχως δεν γινεται αυτο καθως μπορεις μονο να αυξησεις το saturation...:flag: και στο Riva Tuner απο οτι ειδα επιλογη για το saturation υπαρχει μονο σε overlay...Τον μπουλο δηλαδη...

Γαι δοκιμαστε να μας πειτε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επαναλαμβάνω οτι με το ICC profile που είχα αναφέρει πιο πρίν ειμαι υπέρ-ευχαριστημένος σε όσες εφαρμογές χρειάζονται να ειναι color managed. Δηλαδή Firefox 3, Photoshop, κλπ

Link to comment
Share on other sites

εγω το "προβλημα" που ειχα ηταν το κοκκινο που ηταν πολυ έντονο (σαν φωσφοριζέ). το πορτοκαλι και λοιπα τα εβλεπα μια χαρα. με saturation sto 97 ειναι super! thanks

(ειμαι ακομα με φιρμ 1.1)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επαναλαμβάνω οτι με το ICC profile που είχα αναφέρει πιο πρίν ειμαι υπέρ-ευχαριστημένος σε όσες εφαρμογές χρειάζονται να ειναι color managed. Δηλαδή Firefox 3, Photoshop, κλπ

Aνεβασε το λιγο...να το δοκιμασουμε.

@pcfreak

Εγω με την αναβαθμιση του firmware δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Tι υποκειμενικα; Εδω λεει βλεπει το "LAB" κοκκινο!:p:p:p

Mερικές φορές δεν ευθύνεται η οθόνη για την κακή επεικόνιση χρωμμάτων, αλλά και η κάρτα γραφικών,,,

Μήπως κάτι τρέχει με την κάρτα σου ?

Μπορείς να δοκιμάσεις σε Analog αντί DVI ?:...:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.