Jump to content



Overclock σε Ε8500...Ηelp...!!!!!


sofos1990

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Βασικά εδώ και 2 μέρες το έχω βάλει χειροκίνητα στο 1.225V, γιατί οταν το έχεις στο auto μπορεί όντως η μητρική να δίνει παραπάνω.Πάντως μια χαρά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως τελικα αυτα τα 24/7 με Orthos benching ειναι κατι σαν bug:pleasantry: μεσα στο μυαλο μας?

το Orthos δεν το βγαζω αλλα το pcaki δουλεβει ενα μηνα σχεδον ετσι παιζοντας FSX.COD4,Bro,combany of heroes k pro χωρις να εχω φαει ενα BSOD.Οποτε τελικα τι το θελουμε το orthos>?:pleasantry:

Συμφωνώ απολύτως. Το να είναι prime ή orthos stable παίζει ρόλο μόνο αν τρέχεις μεγάλες σκηνές στο 3D Studio Max που η επεξεργασία τους παίρνει 6-7 ώρες ή κάνεις video encoding με τις ώρες. Από εκεί και πέρα όλα μπορούν να τρέχουν άψογα για εβδομάδες ακόμα κι αν δεν είσαι orthos stable (και στη δική μου περίπτωση το ίδιο συμβαίνει άλλωστε).

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα.Με την λογική αυτή όταν θα πας να κάνεις encoding ή κάποι άλλη πολύ βαριά εφαρμογή και θα έχεις σχεδόν τελειώσει, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα αλλά γενικά, και ξαφνικά το pc κάνει restart, τότε πάει χαμμένος ο κόπος σου.

Επίσης ας μου πει κάποιος τι άλλο μπορεί να προκληθεί αν ένα pc δεν είναι stable, έτσι για να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετα απο πολλες ωρες λειτοργειας η idle οταν τον επαναφερεις πρεπει να πεταει οπως πριν και να μην τρωει σκαλωματα,να κοιτας αν εχει μεγαλη αποκλιση η ταση που δινεις πο το bios και ποσο δινει πραγματικα για να καταλαβεις αν την εχει ακουσει κανα υποσυστημα και δεν καταλαβαινει απο ρευμα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα.Με την λογική αυτή όταν θα πας να κάνεις encoding ή κάποι άλλη πολύ βαριά εφαρμογή και θα έχεις σχεδόν τελειώσει, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα αλλά γενικά, και ξαφνικά το pc κάνει restart, τότε πάει χαμμένος ο κόπος σου.

Επίσης ας μου πει κάποιος τι άλλο μπορεί να προκληθεί αν ένα pc δεν είναι stable, έτσι για να ξέρουμε.

Μα αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Αν χρησιμοποιείς τέτοιου είδους προγράμματα π.χ πολύωρο video encoding ή 3d studio max, πρέπει να είσαι orthos stable. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση π.χ surfing, παιχνίδια, unrar ή απλές μετατροπές τύπου convertx2dvd ή ακόμα και mkv2vob δεν παίζει τόσο ρόλο. Εμένα ο q6600 στα 3,87 δεν είναι orthos stable, μάλιστα βγάζει λάθος μέσα σε ένα λεπτό. Μπορώ όμως να κάνω τρεις ταινίες απανωτά transcoding με το mkv2vob (μισή ώρα η κάθε ταινία περίπου), χωρίς κανένα restart ή κόλλημα και μπορώ να παίζω farcry 2 όλη μέρα χωρίς πρόβλημα. Άρα τι να το κάνω το orthos??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι να το κάνεις το orthos; Στην καθημερινότητά σου προφανώς τίποτα. Απλά είναι η ψυχολογία του να ξέρεις ότι δεν είσαι orthos stable και ότι ενώ όλα σου φαίνονται μια χαρά _ίσως_ κάτσει μια στραβή κάποια στιγμή και ξενερώσεις. Εγώ pc που δεν είναι rock solid 24/7 δεν μπορώ να έχω. Εγκεφαλικό το πρόβλημα=)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.