Jump to content



Θύμα καταναλωτισμού (budget htpc)


Spanaks

Recommended Posts

τουλάχιστον δεν είναι ροζ... :tomato:

έγινε μια μικρή δοκιμή με το htpc στην tv και τα z5500 συνδεδεμένα...

Έεεεεχουμε λίγο δρόμο ακόμα για να ρυθμιστεί σωστά η σύνδεση με την τηλεόραση.

(πάντως χαλάλι τα λεφτά... αξίζει)

Link to comment
Share on other sites

Το cpu decoding είναι υπέραρκετό (και δεν έχω βάλει coreavc ακόμα, με cccp παίζω) για ότι 1080p του πέταξα.

Με την onboard gpu σπάει λίγο η κίνηση, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ένα σχετικό guide με οδηγίες για να στρώσει. Θα επανέλθω αύριο γιατί το μάτι δεν την παλεύει.

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα με το hardware accel. σε h264 λύθηκε (μια απλή ρύθμιση ήταν) και πλέον έχουμε ομαλή αναπαραγωγή στα πάντα...

Επίσης κατέβηκαν τα φουρφούρια στα 5V και θα αντικατασταθεί το πίσω 8άρι με 8->12 ανταπτοράκι και 12άρι φουρφούρι εξωτερικά από το κουτί. (καγκουριά, αλλά δεν θα φαίνεται).

Πλέον το τροφοδοτικό είναι το πιο θορυβώδες και μπορεί να αλλαχθεί αργότερα. Πάντως δεν ενοχλεί.

pict0360nv0.th.jpg

Ποιος μαζεύει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές man, και πολύ καλή παρουσίαση.

Επειδή πρόκειται να στήσω σε αυτό το κουτάκι και εγώ σε κάνα μήνα, έπεσε ψάξιμο, ροϊκές εξελίξεις στον εκκεντροφόρο κτλ κτλ για την ψύξη του κινέζου. Ορίστε τα αποτελέσματα για το παρακάτω build που θα κάνω, μπορεί να σου δώσουν μια ιδέα για το δικό σου...

Μπροστά: 2xARCTIC COOLING FAN 120MM 12025L ρυθμισμένους με αντίσταση στα 7v/620rpm.

Πίσω: Noiseblocker BlackSilentFan XE1 ρυθμισμένος με αντίσταση στα 9v/1100rpm.

Μην πας σε λύση με duct 8/12cm, μεταφέρεις το pull του exhaust εκτός κουτιού και ουσιαστικά χάνεις και σε θόρυβο και σε απόδοση. Βάλε ένα ποιοτικό 92αρη πάνω και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ... το duct μπήκε και έδεσε... με το 12άρι στα 5v βγάζει περισσότερο αέρα από το 8άρι που είχε στα 12v... (απαράδεκτη η lian-li με αυτά τα φουρφούρια που έβαλε...)

Ο 4850 έχει 4€ παραπάνω μόνο... χτύπα τον χωρίς δεύτερη σκέψη....

Μνήμες άλλαξα κι γω... Μπήκε ένα σετάκι CRUCIAL BALLISTIX 2GB (2X1GB) PC6400...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο 4850 θα μπεί. Απλά την στιγμή που έκανα σύνθεση (copy pasta έκανα τώρα) είχε μόλις φύγει.

Κοίτα, αν σε καλύπτει ο 120αρης πίσω καλώς. Εγώ έτσι και αλλιώς 80αρη δεν βάζω...^^

Link to comment
Share on other sites

Πες μου όταν το στήσεις πως πάει το Seasonic από θόρυβο...

(Το chieftec που χω βάλει τώρα θα πάει στον file server)

Τελικά αν και το hardware acceleration δουλεύει άψογα από θέμα απόδοσης και εμφάνισης, έχω περάσει σε coreavc αποκωδικοποίηση, γιατί άμα τύχει κάποια ανωμαλία στο αρχείο που παίζεις (το corruption πάει σύννεφο) κρεμάει όλο το σύστημα... Θα το ψάξω μήπως στρώνει με καμία ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχή τον coreAVC σκεφτόμουν προσωπικά, δεν είναι απλά πιο αποδοτικός αλλά θα σου κρατήσει και πιο κρύο το μηχάνημα κατά τις προβολές...^^

Για το seasonic θα ενημερώσω, αν και ο βασικός λόγος που το παίρνω είναι ακριβώς λόγου του χαμηλού ήχου. Στην χειρότερη, αν απογοητευτω του πατάω ένα fan mod με ένα NF-S12-800 πάνω και πάπαλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το ίδιο ακριβώς κουτί έστησα και εγώ για το HTPC. Είναι πιο ογκώδες από τα τυπικά HTPC (Antec Fusion) αλλά έχει καλύτερο αερισμό (αν και όχι τον καλύτερο). Πρόβλημα με την ψύξη της CPU αν το PSU έχει ανεμιστήρα στην κάτω μεριά με αποτέλεσμα να τραβά και να αφαιρεί αέρα από τον ανεμιστήρα της CPU.

Καλύτερη λύση η χρήση είτε ψύκτρας με πλαινό fan (Mini Ninja που δοκιμασμένα χωράει) ή μιας που φυσάει τον αέρα προς το PSU (Asus Triton πχ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.