Jump to content



6+2pin είναι το ίδιο με 8pin?


Sektor

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Τελικά είχε το τροφοδοτικό μου...

IMG_0163.jpg

Εκτός από αυτά τα καλώδια που σας δείχνω έχει και άλλα δύο 6πινα για VGAs modular.

Επίσης τα καλώδια που σας δείχνω, τα 6+2, τα 2πινα ξεκινάνε από το τροφοδοτικό και δεν είναι απλά δύο καλώδια που γεφυρώνουν.

Το ερώτημα είναι ότι έχω τα απαραίτητα Ampere και αν ναι, τότε γιατί έβγαλε η Enermax νέο PSU DXX?

Link to comment
Share on other sites

Ρε μήπως είναι το DXX ? Τι γράφει το αυτοκόλλητο επάνω ?

Βάλε τα δύο (6+2)πινα στα δυο 8πινα των 4870χ2 και τα 2 modular/αποσπόμενα 6pin στα δυο 6πινα των 4870χ2 για να μοιράσεις το load.

DXX = DX10

Νομιζω οτι η Enermax το εκανε καθαρα για μαρκετιστικους λογους(αφου αποδειχθηκε οτι και το "παλιο" Galaxy εχει 8πινα που τα πρωτοσυναντησαμε στην 2900XT)

Σωστός εν μέρη, αν ψάξεις στο internet θα βρείς reviews του Galaxy 1000 (π.χ. jonnyguru)όπου δεν υπάρχουν 8πινα, μόνο 2 fixed 6πινα και 2 modular 6πινα, όπως και στο manual.
Link to comment
Share on other sites

Στις 17/01/2007, δεν νομίζω να είχε βγει το DXX.

Βάλε τα δύο (6+2)πινα στα δυο 8πινα των 4870χ2 και τα 2 modular/αποσπόμενα 6pin στα δυο 6πινα των 4870χ2 για να μοιράσεις το load.

Αυτό σκέφτηκα να κάνω, αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι καραλόλ :hehe:

Έισαι έτοιμος να πετάξεις ένα 1KW τροφοδοτικό από τον 4ο όροφο, γιατί δεν παίζει, ο tifozif1 έχει σκευτεί και προτείνει τα απίθανα (μοίρασε όλο το σύστημα σε 5 rails :hehe: αν κατάλαβα καλά κάθε 4870χ2 σε 2 διαφορετικά rails ?) Specs, reviews & manuals παντού, καλώδια, μοντες κλπ. O τίτλος άσχετος. Και ο sektor δεν έχει μπει καν στον κόπο να τσεκάρει τι καλώδια του δίνει ?? :hehe:

Kαι βγάζει 21Κ στο 3DMark06 ?? :rofl: :rofl: :rofl:

LEGENDARY

IMG_0163.jpg

Λεζάντα : Λερναία Ύδρα 3K χρόνια μετά

Link to comment
Share on other sites

@ChSin7

Άστα να πάνε και ξέρεις πως τα είδα τα καλώδια? Το έβγαζα να το στείλω και είχα κρύψει τα 8πινα και εγώ δεν ξέρω πόσο καλά! Πως δεν έκοψα λαμαρίνες να τα βγάλω. :hehe:

Kαι βγάζει 21Κ στο 3DMark06 ??

Και εμένα μου φάνηκε λίγο. Αλλά δεν ξέρω τι παίζει. Ξέρεις κάτι γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω αυτό το τροφοδοτικό http://www.be-quiet.net/be-quiet.net/index.php?StoryID=146#

και θέλω να ρωτήσω εάν το ρεύμα που απαιτεί η κάρτα γραφικών αναφέρεται στο σύνολο διαθέσιμου ρεύματος ή ανα γραμμή γιατί με τη 280 που έχω,πλέον δε ξεκινά και δίνει κόκκινο κατά το start up.

Link to comment
Share on other sites

Τα ampere που ζητάει μια κάρτα γραφικών πάντα είναι για PCI+12άρα μαζί. Για την 280, βάλε το ένα καλώδιο από την 12V1 και το δεύτερο από την 12V2. 1000αρι τροφοδοτικό έχεις man...

Link to comment
Share on other sites

Έλα που δε παίρνει με τίποτα μπροστά όμως.Ανάβει κόκκινο στη κάρτα.

Την έχω δώσει για έλεγχο σε φίλο στο Πλαίσιο.Άντε να δούμε αν πάμε για τροφοδοτικό ή κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι προφανές ότι τα έπαιξε ή το PSU ή η κάρτα...

e02_EImage_HW08PowerSupplyBeQuiet_001_BeQuietDarkPowerPro1000W_01_600x390.jpg

Αν δείς την εικόνα,την έχω δοκιμάσει στα 2 κόκκινα και στα 2 μπλέ με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς και δεν ανάβει (Insufficient power).Πρό εβδομάδος,έπαιζε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.