Jump to content



htc diamond vs iphone


bluray

Τι θα επιλέγατε  

180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Οπως ολοι γνωριζουμε το πιο προσφατο καμαρι της htc κυκλοφορει εδω και λιγο καιρο στην ελληνικη αγορα...Πριν απο λιγες μερες κυκλοφορησε και το για κατα πολλους αντιπαλο δεος (μιας και τα δυο ειναι κουκλια) Iphone...Το ερωτημα ειναι απλουστατο...Diamond η ΙPhone και γιατι; Σιγουρα η καθε συσκευη εχει τα συν και τα πλην της αλλα για να δουμε τι θα διαλεγαν οι περισσοτεροι The Labιτες (ελπιζω να κρατησουμε ενα επιπεδο στην συζητηση και να μην αναλωθουμε σε χαρακτηρισμους ειρωνικα σχολια και επιθεσης)...Ο καθενας λεει την γνωμη του ελευθερα!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

ρε παιδια καλυτερα να δινουμε και εναν - δυο λογους που επιλγουμε το ενα η το αλλο..Αλλωστε απαντησεις του στυλ το ταδε γιατι ετσι δεν προωθουν την συζητηση...

Εγω θα πω την γνωμη μου παντως οταν περιεργαστω και το IPhone

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Diamond: Γιατί είναι windows και έχει άπειρες εφαρμογές, είναι ξεκλείδωτο, είναι όμορφο και σχετικά μικρό.

Γιατί όχι Diamond: Γιατί δεν έχει πληκτρολόγιο, πράγμα που του κόβει πολλούς πόντους στον τομέα της ευχρηστίας και γιατί έχει μικρή μπαταρία (το δικό μου πάντως αντέχει 2 μέρες όπως δείχνουν τα πράγματα... αξιοπρεπέστατη επίδοση με τα δικά μου κριτήρια)

Γιατί iphone: Γιατί είναι μούρη (προσωπικά δε συμφωνώ απόλυτα), πρωτοπόρο και (μάλλον) εύχρηστο.

Γιατί όχι iphone: Κλειδώματα, λίγες εφαρμογές και νταβατζιλίκι από την apple και γιατί βασίζονται σε μαρκετινίστικα τεχνάσματα και μου τη δίνει (προσωπική άποψη). Επίσης, δεν έχει πληκτρολόγιο.... Α, και γιατί όσοι το επέλεξαν έχουν επιχειρήματα του στυλ: "Γιατί μ' αρέσει", "Γιατί είναι apple", "Γιατί έχει ωραίο κw!@ράκι ο Jobs"!!!

Άρα...

Diamond

Link to comment
Share on other sites

Tα θετικα του iphone:

1.τεραστια οθονη=καλο σερφαρισμα, καλο ως mediaplayer

2.μουρη

3.μεγαλη μνημη

Τα αρνητικα του iphone:

1.κλειδωμενο ΒΤ

2.λιγες εφαρμογες προς το παρον

3.δε τραβαει βιντεο

4.δεν εχει ραδιο (νομιζω δλδ)

5.δεν κανει copy/paste

6.δεν εχει αναφορα μηνυματων, αν και καπως διορθωνεται πλεον νομιζω

7.εχει 2Μρ καμερα χωρις autofocus και φλας (ουτε το διαμαντι εχει φλας)

8.δε στελνει μμς

9.ελληνικα υποστηριζει; δε ξερω...

edit:

βρηκα κι αλλο

10.τεραστιο μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

iphone. Απο εμενα. Το ειχε φιλος κ το εχω δουλεψει λιγακι.

Και πλεον δεν ειναι κλειδωμενο στην ΒΤ, αλλα στην Vodafone Ελλαδας, μιας κ σε 1-2 εβδομαδες θα αρχισουν τις πωλησεις εδω. (Μαλιστα του 2nd generation iphone ;) )

Link to comment
Share on other sites

Και πλεον δεν ειναι κλειδωμενο στην ΒΤ(bluetooth, ετσι?), αλλα στην Vodafone Ελλαδας,

Μέχρι την Κυριακή που το είχα( iphone 3g 16gb,εφαγε white screen of death το ατιμο) το bluetooth ηταν κλειδωμένο και δεν μπορούσα να λάβω κατι ή να στείλω...:hmm:

Επίσης για πρώτη φορα θελει ενεργοποίηση με κάρτα ΣΙΜ vodafone και μετα αν δεν κάνω λάθος παίζει και με άλλες ΣΙΜ/εταιρίες ;)

σε 1-2 εβδομαδες θα αρχισουν τις πωλησεις εδω. (Μαλιστα του 2nd generation iphone ;) )

Αφου, ηδη πωλείται από τις 23 του μήνα :p

Οταν λες 2nd generation iphone ? Εννοείς το 3g έτσι?

θετικα:

Οσον άφορα τις εφαρμογές υπάρχουν αρκετές στο App store( 500 και παιχνίδια, 200 κάτι productivity κτλ. απο όσο θυμάμαι)

Video τραβάει, στο jailbroken με πρόγραμμα που (νομίζω) δεν υπάρχει [ακόμα(?)] στο App store

Το μέγεθος τελικά δεν ειναι και τοσο μεγάλο οσο φαίνεται, βεβαία είναι και λεπτό ;)

''Άπειρη'' μνήμη, ποιο αλλο τηλέφωνο έχει 16gb ?:flex:

Φοβερό web browsing, με υποστήριξη flash στο μέλλον (τουλάχιστον ετσι λεει η adobe:computer:)

Ευδιάκριτη οθόνη.

Δεν καθυστερεί ( εκτός αν εχει bugs το OS ή κάποια εφαρμογή)

Αρνητικά:

Το copy paste είναι όντως ενοχλητικό αλλα πόσες φόρες θα χρειαστεί να κάνεις?

Η κάμερα είναι ικανοποιητική, η έλλειψη ωστόσο του focus ίσως ενοχλήσει κάποιες στιγμές.

Θα ελεγα και η μπαταριά ίσως θα έπρεπε να διαρκεί λίγες ώρες παραπάνω με ''hardcore'' χρήση (θα μου πείτε hardcore+αυτονομία=no go :D)

Το ''νταβατζομα'' της apple

''ουδέτερα'':p

Προσωπικά το οτι δεν στέλνει mms δεν με νοιαζει και τόσο άντε να στείλω 1-2 το χρόνο και αν.

Στα αρνητικα θα εβαζα και το οτι συγχρονίζει με itunes μονο άλλα δεν είναι και τόσο ενοχλητικό

Εν ολιγης θα έλεγα να το ψάξεις αν σε ικανοποιεί για αυτά που κάνει το iphone (μην ξεχνάς οτι έχει και συχνά updates απο apple, όπου καμιά φορά προστίθενται νέες λειτουργίες)

Αν το θέλεις για πιο επαγγελματική χρήση, η αγορά ενός pda είναι ποιο ''ιδανική'';)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα ειχα την ευκαιρια για ενα test drive στο i-phone...

Αν και ειμαι ο δημιουργος αυτου του θεματος θεωρω οτι η συγκριση μεταξυ των δυο pda για τις τιμες που εχουν στην ελληνικη αγορα ειναι εντελως αστοχη και η μαχη εχει σαφεστατο νιητη το htc diamond και εξηγουμε:

I phone:

Καμια δυνατοτητα επεξεργασιας αρχειων word, excell, powerpoint, pdf

Δεν γραφει Ελληνικα...Απλα ΕΛΕΟΣ!!!!

Δεν εχει mms

Δεν μπορεις να παρεις και να δωσεις αρχεια μεσω bluetooth το ιδιο ισχυει και για wifi

Χρηση i tunes για εισαγωγη και εξοδο αρχειων

Δεν υποστηριζει video call

Δεν υποστηριζει A2DP ενω πουλιεται ως DMP

Καμερα χωρις flash και autofocus

Δεν μπορεις να γραψεις video !!!!!!!!!!!

Δεν εχει δυνατοτητες copy paste cut

Αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι στην apple νομιζουν οτι μπορουν να πωλουν σκ@τ@ μονο και μονο επειδη τους εχουν ριξει κωλονια

Χωρις να θελω να ειρωνευτω ΚΑΝΕΝΑΝ συμφωνω απολυταμε τον x-treme που ειπε οτι το i phone το αγοραζουν καταναλωτες σου στυλ "γιατι ειναι apple" και "γιατι ετσι"....

Ok φοβερη η οθονη του, super σαν ipod function αλλα μεχρι εκει

Οσο για το γεγονος οτι μπορεις να κανεις ζουμ σε photo με τα δακτυλα καθως επισης και scrolling κυκλοφορει και στο htc προγραμματακι που κανει ακριβως το ιδιο

Η apple το εχει βρει καλα το παιχνιδακι...Το επομενο i phone θα εχει βελτιωσει καποια απο αυτα που ανεφερα και θα στο κυκλοφορουν παλι με καμια 500 αρια euro και τρεχα κοροϊδο καταναλωτη να αγοραζεις!!!!

+1000000000000 λοιπον στο htc diamond

Υ.Γ. καλο θα ηταν πριν γραψουμε την γνωμη μας να εχουμε κανει ενα testακι και τα δυο κινητα ωστε να ειμαστε αντικειμενικοι στην συγκριση (που κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει τετοια)

Αυτααααααααα......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα ειχα την ευκαιρια για ενα test drive στο i-phone...

Αν και ειμαι ο δημιουργος αυτου του θεματος θεωρω οτι η συγκριση μεταξυ των δυο pda για τις τιμες που εχουν στην ελληνικη αγορα ειναι εντελως αστοχη και η μαχη εχει σαφεστατο νιητη το htc diamond και εξηγουμε:

I phone:

Καμια δυνατοτητα επεξεργασιας αρχειων word, excell, powerpoint, pdf

Δεν γραφει Ελληνικα...Απλα ΕΛΕΟΣ!!!!

Δεν εχει mms

Δεν μπορεις να παρεις και να δωσεις αρχεια μεσω bluetooth το ιδιο ισχυει και για wifi

Χρηση i tunes για εισαγωγη και εξοδο αρχειων

Δεν υποστηριζει video call

Δεν υποστηριζει A2DP ενω πουλιεται ως DMP

Καμερα χωρις flash και autofocus

Δεν μπορεις να γραψεις video !!!!!!!!!!!

Δεν εχει δυνατοτητες copy paste cut

Αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι στην apple νομιζουν οτι μπορουν να πωλουν σκ@τ@ μονο και μονο επειδη τους εχουν ριξει κωλονια

Χωρις να θελω να ειρωνευτω ΚΑΝΕΝΑΝ συμφωνω απολυταμε τον x-treme που ειπε οτι το i phone το αγοραζουν καταναλωτες σου στυλ "γιατι ειναι apple" και "γιατι ετσι"....

Ok φοβερη η οθονη του, super σαν ipod function αλλα μεχρι εκει

Οσο για το γεγονος οτι μπορεις να κανεις ζουμ σε photo με τα δακτυλα καθως επισης και scrolling κυκλοφορει και στο htc προγραμματακι που κανει ακριβως το ιδιο

Η apple το εχει βρει καλα το παιχνιδακι...Το επομενο i phone θα εχει βελτιωσει καποια απο αυτα που ανεφερα και θα στο κυκλοφορουν παλι με καμια 500 αρια euro και τρεχα κοροϊδο καταναλωτη να αγοραζεις!!!!

+1000000000000 λοιπον στο htc diamond

Υ.Γ. καλο θα ηταν πριν γραψουμε την γνωμη μας να εχουμε κανει ενα testακι και τα δυο κινητα ωστε να ειμαστε αντικειμενικοι στην συγκριση (που κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει τετοια)

Αυτααααααααα......

+1

Για iphone (οχι το 3G) με 350Ε πριν 3 μηνες τι θα έλεγες ?

Link to comment
Share on other sites

+1

Για iphone (οχι το 3G) με 350Ε πριν 3 μηνες τι θα έλεγες ?

χμμμ ετσι κι ετσι:hmm::hmm: αυτο που θα κανω ειναι να περιμενω να πεσει λιγο η τιμη του diamond συν μια καλή επιδοτηση και αρκετα euro απο την τσεπη μου για να αγορασω το διαμαντι...πιστευω στα 480-500 euro θα ειναι αγορα με αξια!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.