Jump to content



htc diamond vs iphone


bluray

Τι θα επιλέγατε  

180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

πιστευω στα 480-500 euro θα ειναι αγορα με αξια!!!

Οτι ειναι full extra είναι...αλλα ενα κινητο δεν ειναι ποτέ επενδυση

χάνει αξία γιατι βγαίνει κάτι καλλίτερο ... ειδικά τώρα που άνοιξε ο πόλεμος με τα touch κινητα

χάνει αξία γιατι πέφτει κατω και γινεται ...

το ξεχνάς κάπου και μετα τραβας τα ... σου

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Ποιος πρέπει και ποιος δεν πρέπει να πάρει το Iphone (γνώμη μετά από εκτεταμένα tests)

Ποιοι πρέπει να πάρει το νέο Iphone?

• Όποιος είναι μεγάλος fan της Apple

• Όποιος είχε την προηγούμενη έκδοση

• Όποιος θέλει οπωσδήποτε να έχει ό,τι τελευταίο gadget κυκλοφορεί

• Όσοι θέλουν να ακούνε μουσική από το mp3player τους

• Όσοι θέλουν να έχουν internet στο κινητό τους (αυτό δεν αφορά όσους είναι εθισμένοι στο email τους)

• Διαφημιστές, φασιονίστας, δημοσιογράφοι, κοσμικοί κτλ κτλ (το iphone είναι το gadget που πρέπει να έχουν και μάλλον θα δώσουν το παλιό κινητό στη γιαγιά τους- έτσι θα μπορούν να μιλούν όλοι μεταξύ τους με στυλ)

• Το Iphone αποτελεί καλό δώρο για τις κοπελιές (ειδικά εάν τις έχουμε αγνοήσει λίγο τελευταία)

Ποιοι δεν πρέπει να πάρουν το Iphone?• Όσοι χρησιμοποιούν πολύ data transmission και χρειάζονται HSDPA σε καθημερινή χρήση

• Όσοι χρησιμοποιούν Outlook για τα email τους και πρέπει να είναι σίγουροι για την ασφάλεια των δεδομένων τους

• Όσοι θέλουν GPS χωρίς να πληρώνουν GPRS σύνδεση

• Αυτός που χρειάζεται ένα μικρό τηλέφωνο (σε μέγεθος)

• Εκείνοι που δεν τους ενδιαφέρει τι και πως είναι το κινητό τους- απλά θέλουν να μπορούν αν παίρνουν τηλέφωνο

• Αυτοί που θέλουν να βγάζουν φωτογραφίες από το κινητό τους

• Αυτοί που θέλουν να στέλνουν MMS

• Όσους τους ενδιαφέρει να μπορούν να προωθούν SMS άλλων

• Όσοι θα ήθελαν να μπορούν να πάρουν βιντεάκι με το τηλέφωνό τους

• Όσοι θέλουν να είναι σίγουροι για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας του κινητού τους

• Αυτοί που θέλουν να ακούν FM radio (μιάς και το iphone προτείνει online ραδιοφωνικούς σταθμούς μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Ενω στην αρχη ολοι ψηφιζαν iphone με το σκορ 9-2 αν θυμαμαι καλα, πλεον με την τεκμηριωση των αποψεων βλεπουμε το σκορ να εχει γυρισει προς το διαμαντι με 19-25...

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά, αν κι εγώ έθαψα λίγο το iphone, θα πρέπει να παραδεχτούμε πως αν δεν είχε βγει δε θα είχαν ξυπνήσει οι άλλες εταιρείες ακόμα! Σιγά μην έβγαζε η HTC όμορφο και μικρό κινητό με πολύ καλό επεξεργαστή και μνήμη! Μια ζωή στα 200ΜΗz ήταν!

Link to comment
Share on other sites

αν και το κινητό μου το έχω μόνο για να παίρνω τηλέφωνα και να έχω μια ατζέντα μαζί μου, αν θα αγόραζα κάτι τέτοιο θα έπαιρνα το diamond απλά και μόνο επειδή θα μου ήταν πιο χρήσιμο να κουβαλάω excelόφυλλα απ'ότι το τελευταίο επισόδειο του Battlestar Galactica (το οποίο προτιμώ να δω σπίτι μου με την ησυχία μου) και καμιά 500 mp3 (πράγματα τα οποία μπορούν να γίνουν και με το diamond)

(βέβαια έχοντας δουλέψει λίγο το iphone μπορώ να πω ότι είναι μεγάλη κ@υλα αλλά οκ....γι αυτό υπάρχουν και οι όμορφες γυναίκες :p:P:P)

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά, αν κι εγώ έθαψα λίγο το iphone, θα πρέπει να παραδεχτούμε πως αν δεν είχε βγει δε θα είχαν ξυπνήσει οι άλλες εταιρείες ακόμα! Σιγά μην έβγαζε η HTC όμορφο και μικρό κινητό με πολύ καλό επεξεργαστή και μνήμη! Μια ζωή στα 200ΜΗz ήταν!

το ειχε κανει με το Καϊζερ αλλα οκ ξεφευγει αρκετα σε τιμη

Link to comment
Share on other sites

Παμε καλά? Και πες οτι συγκρίνονται αυτα... Δεν αξίζει με την καμιά η αγορά τους, και τα δυο ειναι μια πιπ@ για τις μαζες και μάλιστα το Ipod δν εχει και πολες δυνατότητες, κομπινα για οσους θελουν απλα ναχουν ενα ακριβω κινητό που δεν το βλεπεις καθε μερα και τουσ τρώνε τα λευτα...και ανταλλαγή να μου λεγαν με το Ν95 μ παλυ οχι θα έλεγα... 1000φορες ενα PDA με πολυ λιγοτερα λευτα ή ενα N96 που βγενει τωρα... Οποιος θελει καλο gadget οι επιλογές κατε με ειναι δυο, ενα PDA που να μην πλασάρεται σαν κινιτο και να του φορτουν την τιμη χωρις να αξιζει ή ενα Νοκια S60 3d edition με απειρες δυνατοτητεσ και πληθώρα δυνατοτήτων και εφαρμογών, lan ναχουν πανω βεβαια και ειναι τζιτζι... :banging:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μας δουλεύεις?? Θεωρείς πως ένα S60 κινητό έχει "άπειρες" δυνατότητες ενώ ένα windows όχι??? :tw: To Ν96 πόσα θα κάνει? Και αν ναι, γιατί τα αξίζει τα λεφτά του??

τα S60 δν έχουν δυνατότητες δλδ? θα ελεγα και περισσότερες απο τα windows αν υπολογίσεις την πληθώρα εφαρμογών , ασε που σε λιγο καιρο θα υπαρχει η δυνατότητα αποτι πήρε το μάτι μ να μπαίνουν windows στα S60... και αν δεις πόσες εφαρμογές υπάρχουν για τα S60 κ ποσες για windows θα καταλάβεις τι ενοω, ο λόγος πιστεύω ειναι πως απλά ειναι ποιο ευρεία διαδεδομένο λογισμικό και αρκετά "ελεύθερο" που δινει τισ δυνατότητες σε οσους μπορούν να φτιάχνουν προγράμματα... Δουλεύω αρκετά χρόνια και τα δυο λογισμικά...Και όσο για το Ν96, δν θα με χάλαγε ενα κινητό με αναλογική τηλεόραση,16giga μνήμη + άλλα 8 απο την Micro SD, 256 mb ram,graphic accelerator, gps, 264mhz CPU (dualcore NOMIZΩ!! μην με φατε αν κανω λαθος,για την ακρίβεια δν είμαι καθόλου σίγουρος για τ CPU ),5αρα καμερα (ποτε δν πήρα κινητό για καμερα, ειναι το τελευταιο π με ενδιαφερει,αλλα ειναι ενα + ),Λαν... Πιστευω πως εχει οτι θα ζητούσα εγώ απο ενα κινητό αν υπολογίσεις πως υπαρχει τεραστια γκαμα εφαρμογων (απο οffice μεχρι και κουνουποδιοχτη χD ) ... H τιμη...ειναι ενα σοβαρο θεμα, φυσικα και δν θα εδινα 700 euro (αν εχει τοσα, τυχαια την ειπα την τιμη) απλά θα περίμενα να κυκλοφορήσει λιγο να το πάρω μεταχειρισμένο στα 500...

A! Και συγγνώμη! δν θεωρώ πως δν έχουν δυνατότητες τα windowsmobile! τα θεωρώ ισάξια απλά για διαφορετικούς χρηστες...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. ειμαι καινουργιος εδω, βασικα θα το εχετε ηδη καταλαβει απο τα μυνηματα μου. ειπα να πω και εγω την αποψη μου. θα προτιμουσα το htc γιατι πιστευω πως το iphone δεν αξιζει. το iphone βγηκε για την απολυτη εμπειρια της μεγαλης οθονης αφης και οχι της λειτουργικοτητας. αν θυμαμαι καλα απο αυτα που εχω διαβασει to htc υπερτερει σε πολλα περισσοτερα απο τι το iphone.

Link to comment
Share on other sites

τα S60 δν έχουν δυνατότητες δλδ? θα ελεγα και περισσότερες απο τα windows αν υπολογίσεις την πληθώρα εφαρμογών , ασε που σε λιγο καιρο θα υπαρχει η δυνατότητα αποτι πήρε το μάτι μ να μπαίνουν windows στα S60... και αν δεις πόσες εφαρμογές υπάρχουν για τα S60 κ ποσες για windows θα καταλάβεις τι ενοω, ο λόγος πιστεύω ειναι πως απλά ειναι ποιο ευρεία διαδεδομένο λογισμικό και αρκετά "ελεύθερο" που δινει τισ δυνατότητες σε οσους μπορούν να φτιάχνουν προγράμματα... Δουλεύω αρκετά χρόνια και τα δυο λογισμικά...Και όσο για το Ν96, δν θα με χάλαγε ενα κινητό με αναλογική τηλεόραση,16giga μνήμη + άλλα 8 απο την Micro SD, 256 mb ram,graphic accelerator, gps, 264mhz CPU (dualcore NOMIZΩ!! μην με φατε αν κανω λαθος,για την ακρίβεια δν είμαι καθόλου σίγουρος για τ CPU ),5αρα καμερα (ποτε δν πήρα κινητό για καμερα, ειναι το τελευταιο π με ενδιαφερει,αλλα ειναι ενα + ),Λαν... Πιστευω πως εχει οτι θα ζητούσα εγώ απο ενα κινητό αν υπολογίσεις πως υπαρχει τεραστια γκαμα εφαρμογων (απο οffice μεχρι και κουνουποδιοχτη χD ) ... H τιμη...ειναι ενα σοβαρο θεμα, φυσικα και δν θα εδινα 700 euro (αν εχει τοσα, τυχαια την ειπα την τιμη) απλά θα περίμενα να κυκλοφορήσει λιγο να το πάρω μεταχειρισμένο στα 500...

A! Και συγγνώμη! δν θεωρώ πως δν έχουν δυνατότητες τα windowsmobile! τα θεωρώ ισάξια απλά για διαφορετικούς χρηστες...

Οκ, τώρα μιλάς σωστά! Δεν είπα βέβαια ότι τα S60 δεν έχουν δυνατότητες... Απλά windows - S60 τα θεωρώ λειτουργικά ίδιας δυναμικότητας (με μια κλίση (υποκειμενική και χωρίς επιχειρήματα) προς τα windows.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς το diamond "κομπινα για οσους θελουν απλα ναχουν ενα ακριβω κινητό που δεν το βλεπεις καθε μερα και τουσ τρώνε τα λευτα", τη στιγμή που θεωρείς το Ν96 άξια αγορά. Αν το σκεφτείς, το diamond έχει οθονάρα ενώ το Ν96 έχει μνήμη και τηλεόραση... Βέβαια τηλεόραση σε ανάλυση 240χ320... εμένα μάλλον με χαλάει πλέον! Αν είναι γύρω στα 700€, τότε είναι όσο κομπίνα είναι και το diamond!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως τα δυο λειτουργικα μπορουν να συγκρηθουν, για τον λογο οτι το καθενα απευθενεται σε διαφορετικο κοινο. πχ τα s60 εχουν πιο πολυ multimedia δυνατοτητες οχι βεβαια πως δεν κανουν μερικα απο αυτα που κανουν τα windows mobile αλλα και παλι δεν φτανει αυτο για να συγκρηθουν. οταν τα s60 αποκτησουν οθονη αφης πιστευω οτι τοτε θα μπορουμε να το ξανασυζητησουμε. και οσο αφορα τις κομπινες, τα περισσοτερα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είμαι από τα άτομα (σίγουρα υπάρχουν και άλλοι) που ποτέ μα ποτέ

δεν θα έδινα πάνω απο 150Ευρό για αυτα τα... τηλέφωνα-pda-smart phones.. όπως και αν τα λένε!

Δεν μου περισσεύουν για τέτοιου είδους σπατάλες.

Γιατί για σπατάλη μιλάμε.

Ενα κινητάκι, με καμερούλα mp3 τύπου (cybershot, walkman κλπ) αρκεί

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαμε για σπαταλη γιατι καποιος που αγοραζει ενα pda εννοειτε πως θα το χρησιμοποιησει διαφορεριτικα απο οτι καποιος που θα παρει ενα SE η νοκια. πχ θα χειριστει με μεγαλητερη ευκολια word,powerpoint ενω εσυ που θα ηθελες μια καμερουλα και mp3 θα επαιρνες ενα πιο εμπορικο και Multimedia κινητο. τον αν ειναι σπαταλη ομως μπορει να το κρινει ο εκαστοτε χρηστης αναλογα με τις αναγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Ενα κινητάκι150 euro, με καμερούλα200 euro mp3~100 τύπου (cybershot, walkman κλπ) αρκεί =450+-

Λιγο άσκοπο αλλα αν σκεφτείς οτι, το htc εχει καλή κάμερα, είναι κινητό και παίρνει και αρκετουτσικα mp3 τότε γιατί να πάρεις 3 συσκευές αντί για 1? ;)

edit

Αν και εχω iphone, ψήφισα το htc καθαρά λόγο του οτι έχει Windows :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.