Jump to content



htc diamond vs iphone


bluray

Τι θα επιλέγατε  

180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

για να χτυπησουν τα mobile windows την apple θα πρεπει να περιμενουν μεχρι να βγουν τα 7. αυτα που υπαρχουν ηδη δεν εχουν φτιαχτει για χρηση με δαχτυλο παρα με γραφιδα. το οτι οι διαφορες εταιριες περνανε skins και τα εχουν κανει και καλα ευκολοχρηστα με το δαχτυλο για μενα ειναι δευτερη λυση.

οχι φυσικα οτι δε μου αρεσει το diamond. απο τα κορυφαια κινητα ειναι. λεω ομως οτι για να γινει κορυφαιο πρεπει εξαρχης το λειτουργικο του να ειναι σχεδιασμενο οπως το mac os mobile

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Το πολύ καλό του iphone είναι πως γενικά το λειτουργικό φτιάχτηκε κομμένο ραμμένο στα μέτρα του, σε αντίθεση με τα windows για το diamond... Πάντως για το θέμα ταχύτητας που είπαμε, τα πράγματα βελτιώνονται σημαντικά με μερικά registry tweaks. Δεν ξέρω όμως πως είναι σε σχέση με το iphone

Link to comment
Share on other sites

HTC Diamond γιατι απλα αυτο πηρα:mobile1:...οταν το πηρα(το htc) το iphone αναμενοταν ακομα απο την vodafone ε και ενταξει οι κριτικες που ειχα διαβασει δεν ηταν και οι καλυτερες...Tωρα συγκριση δεν μπορω να κανω γιατι δεν το εχω δουλεψει το iphone αλλα απ το διαμαντι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα ενα ipod touch χτες, που αν δεν κανω λαθος ειναι σαν το iphone αλλα δεν κανει κλησεις και δεν στελνει σμσ.

Αρκετα μεγαλυτερη οθονη απο του διαμαντιου μου που εκανε το σερφαρισμα πολυ πιο ανετο.

Μπορουσες να το χρησιμοποιησεις με το χερι, διχως γραφιδα οπως το διαμαντι, πολυ πολυ ανετα.

Επιανε καλυτερο σημα wifi απο το diamond. To ipod συνδεοταν και μπορουσες να σερφαρεις (με 2/5 κλικ να χανει το σημα ομως), ενω το diamond συνδεοταν αλλα δεν ανοιγε καμια σελιδα κλπ κλπ.

Οποτε οποιος θελει γρηγορο χειρισμο με το ενα χερι κυριως και σερφαρισμα αρκετα καλο ας διαλεξει iphone.

Οταν εχω την ευκαιρια να τεσταρω και αλλες λειτουργιες θα τις αναφερω. Το συγκεκριμενο το ειχε μια κοπελα και δεν ειχε ουτε ενα mp3 μεσα!!!!! Της το εκαναν δωρο και ακομα το ψαχνει....εδω και 2 βδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Σίγουρα δεν γνωρίζω όλα όσα εσείς για τα smartphones σε αυτήν τη συνομιλία... Ξέρω όμως σίγουρα περισσότερα από αυτούς που απαντάνε με το στιλ "iphone γιατί έτσι μ' αρέσει" ή "iphone επειδή το λέω εγώ και επειδή είναι μούρη".... Είμαι σίγουρη ότι αυτοί οι κύριοι δεν έχουν ιδέα από smartphones και γενικά από τεχνολογία και το μόνο που θέλουν είναι να μας διαφημίσουν τη μαμά apple, που ουσιαστικά για 'μένα με τον ερχομό του iphone έκανε μια τρύπα στο νερό, καθώς είναι αδιανόητο ένα τέτοιο pda να έχει τόσο γελοίες ελλείψεις που να σε κάνει κυριολεκτικά να βάζεις τα γέλοια.... Συμφωνώ λοιπόν απόλυτα με τον bluray γιατί είναι αντικειμενικός στα όσα λέει και σωστός.... Αν λοιπόν κάποιος θέλει το iphone "γιατί έτσι" ας κοιτάξει πρώτα τα full specifications, τα -του που ξεπερνούν κατά πολύ(σχεδόν 2πλάσια) τα +του και μετά ας γράψει τη γνώμη του....!!!! Όσον αφορά το Diamond είναι πολύ καλό και λειτουργικό και κατά τη γνώμη μου πολύ πιο όμορφο και κομψό από το iphone.... Βέβαια ένα κινητό δεν το παίρνεις για μόστρα ή για επείδιξη ή επειδή το θεωρείς όμορφο, αλλά γιατί μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις σου! Βέβαια κάποιοι... φαίνεται ότι θέλουν να σκάσουν την 500σάρα μόνο και μόνο για να κάνουν μαγκιά και show off... τι να πεις?.... τόσο ξέρουν....!?:zzz:

Εγώ λοιπόν λέω diamond, για πολλούς λόγους τους οποίους αναφέρουν τα παιδιά παρακάτω και δεν τους ξαναεπισημαίνω, καθώς το θέμα που ήθελα να θείξω είναι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Diamond και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να θιξω τους λογους που ηδη εχουν αναφερθει πολλες φορες ;)

EDIT:παντως κανεις δεν παρατηρησε οτι και τα δυο εκπεμπουν παρα μα παρα πολυ ακτινοβολια?:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Οντως σωστος εγω ξερω το αλλο το κολπο,βαζω ενα κινητο διπλα σε μια πυξιδα και βαζω καποιον να με καλεσει,τοτε βλεπω αναλογα με το ποσο γρηγορα σβουριζει η μυξιδα...και στο i-phone μιας φιλης μου που το εκανα σβουριζε σαν τρελη...:computer:

Link to comment
Share on other sites

οχι iPhone γιατι πολυ απλα οταν αγοραζω κατι δεν κοιταζω μονο το σασι. Μπορει το επομενο μοντελο να ειναι πραγματικα καλο (και ας ειναι τσιμπημενο)

μη δινετε μεγαλη σημασια στο SAR, δεν ειναι και τοσο ενδεικτικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά το iphone είναι απίστευτο.

Είναι το μοναδικό κινητό που έχω δουλέψει μέχρι στιγμής, που είναι τόσο απίστευτο.

Είναι ένας υπολογιστής τσέπης που μπορεί να δουλέψει με την οθόνη αφής, με μια τυπική αντρική χερούκλα, χωρίς να χρειαστεί να παίρνεις ορμόνες και να βάλεις στήθος σιλικόνης για να το δουλέψεις (όπως τα αντίστοιχα windows mobile. . .).

Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά iphone - windows mobile:

το iphone είναι σχεδιασμένο από το 0 να μην έχει γραφίδα. Δεν θα τη χρειαστείς πουθενά.

Τα windows mobile λίγο να σκάψεις κάτω από το skin θα χρειαστείς γραφίδα.

Την ταχύτητα που έχει αυτή η συσκευή απλά δεν μπορώ να την πιστέψω, είναι απίστευτα λεπτό σε μέγεθος για τις δυνατότητές του.

Επίσης το itunes κάνει τα πάντα. Τις επαφές μου τις πήρε μια χαρά μαζί με τις φωτογραφίες τους και όλα τα κόλπα. Επίσης πήρε και τα appointments από το outlook χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Και το βασικότερο: δεν χρειάστηκε να το συνηθίσω!

Απλά, διαχρονικά, οι συσκευές αυτές (της Apple) ακροβατούν μεταξύ ζενίθ και ναδίρ.

Συγκεκριμένα, από άποψη λειτουργικότητας, εμφάνισης κλπ. η συσκευή είναι το ζενίθ της φορητής γκατζετιάς.

Σέρνει όμως την ηλίθια πολιτική της Apple η οποία της στερεί ένα κάρο πωλήσεις.

Εξηγούμαι:

- επιλογή συγκεκριμένου carrier (δηλαδή γιατί να μην το έχω με cosmote ρε μαστόρια και να τό 'χω με vodafon?)

- έχει μια γαμάτη συσκευή, και κάνει τις απίστευτες ******** με την πλοήγηση. Μα είναι δυνατόν να πρέπει να φορτώσω με streaming το χάρτη? Ένας βασικότατος λόγος που πουλάνε τα windows mobile είναι και αυτός, βάζεις ένα destinator και πας στη δουλειά σου. Στην apple θα πρέπει να πουλήσω το σπίτι στο 3g πάροχό μου για να πάω στη δουλειά μου.

-το itunes, αν και γαμάτο, έχει κάποιες βλακειούλες. Βέβαια σε σχέση με το activesync (είχα χάσει όλα τα τηλέφωνά μου όταν έσβησα το profile που νόμιζα ήταν τοπικά στον υπολογιστή) τα σπάει!

Μάλλον ο επόμενος υπολογιστής θα είναι mac, έστω από τα γιαλαντζί με core2duo :p

Για όσους λένε πάντως ότι όταν παίρνουν κάτι δεν κοιτάνε μόνο το σασί αλλά τα specs, να πω ότι τα ψυχρά νούμερα στα specs δεν κάνουν τη διαφορά, ιδιαίτερα δε όταν η πλατφόρμα σου είναι κλειστή. Μετράει πολύ και η φιλοσοφία, και το iphone γι'αυτό ξεσκίζεται στις πωλήσεις (και γενικά γι'αυτό υπάρχουν τα τωρινά mac): λόγω φιλοσοφίας. Και δεν είναι η φιλοσοφία του τεμπέλη ή του χάκερ, είναι η φιλοσοφία του user friendly ώστε να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου!

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη αν το συγκρίνεις αποκλειστικά και μόνο με το S200 που είχες δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Πχ το ίδιο έλεγα κι εγώ πριν ασχοληθώ με το Diamond, αλλά το TouchFLO 3D αλλάζει το θέμα κατά πολύ. Το πενάκι το χρησιμοποιώ μόνο για την πασιέντζα δηλαδή. Έχω ασχοληθεί και με το iPhone το βρήκα πιο πολύ κινητό τηλέφωνο φυσικά, όπως και το Nokia 5800.

Αν θέλεις όμως WinMobile και όχι iPhone OS ή Symbian τότε θα πρέπει να δεις ένα HTC με TouchFLO 3D. :T:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είχα πολλά windows mobile και τώρα έχω iphone, έχω να πω οτι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης!

ΑΠΛΑ το iphone είναι 5 σκαλιά πιό πάνω από οτιδηποτε κυκλοφορεί!

Θετικά:

1.Μπορείς να στείλεις μήνυμα με ένα χέρι(εκτός και αν έχεις χέρια ηρακλή).

2.Η κοινότητα αναπτύσει διαρκώς νέες εφαρμογές που καλύπτουν οποιαδήποτε ανάγκη.

3.Όλα δουλεύουν την ώρα που τα θές!

4.Ο συγχρονισμός και τα updates γίνονται εύκολα και γρήγορα.

5.Με το jailbreak ανοίγονται και άλλοι ορίζοντες για περαιτέρο δυνατότητες.

6.Ipod

7.Έχει χαρακτηριστεί status symbol.

Στα μείων τώρα:

1.Τραγική μπαταρία.

2.Μεγάλο σε μέγεθος.

3.Υποστήριξει αξεσουάρ μόνο από 3-4 κατασκευαστές.

4.Έχει χαρακτηριστεί status symbol.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτό λέω: ότι σίγουρα με το TouchFLO 3D (το οποίο όχι, δεν τό 'χω δουλέψει) τα πράγματα είναι "καλύτερα", πιο iphone - like, αλλά είναι δυστυχώς αυτό το "like".

Δεν λέω ότι το αντίστοιχο ματζαφλάρι του iphone είναι καλύτερο. Αλλά λέω ότι είναι 1, με μεγάλη user base.

Ενώ το TouchFLO 3d, ωραίο για τα μενού, αλλά μια εφαρμογή θα πρέπιε να την κατεβάσεις αλλιώς για το diamond, αλλιώς για το touch hd (που έχει άλλη ανάλυση), αλλιώς για μια συσκευή με wm2003 και αλλιώς με μια συσκευή με wm5 και αλλιώς για ένα smartphone (δλδ χωρίς touchscreen).

Με απλά λόγια υπάρχει ένας μεγάλος κατακερματισμός, οπότε άκρη δεν βγάζεις. Άσε που τις περισσότερες εφαρμογές, αν θες να τις αγοράσεις, το κόστος είναι πολλαπλάσιο του iphone (και η πιο απλή βλακειούλα στα wm κάνει γύρω στα $15-20, όταν στο iphone πάνω από $5 - και αυτά σε λίγες επιλεγμένες εφαρμογές - είναι πολύ δύσκολο να δώσεις).

Και μην κοροϊδευόμαστε, δεν είναι μόνο το touchflo, είναι η όλη φιλοσοφία.

Στο htc s710 όταν ακούω mp3, πρέπει να ανοίξω τον file explorer και να το ψάξω.

Αν θέλω να τρέξω κάτι άλλο στο ενδιάμεσο, πρέπει να πατήσω το κόκκινο κουμπί (σταμάτημα κλήσης) ώστε να μείνει στο background ο media player. Μετά, αν δεν έχω playlist (που εγώ δεν βάζω playlist συνήθως), για να αλλάξω κομμάτι, ή για να κλείσω και αυτό που παίζει, πρέπει να πάω στον task manager. Και μετά πάλι η ίδια διαδικασία.

Το ίδιο πράγμα στο iphone γίνεται όπως θα το περίμενες: ανοίγεις το ipod, παίζει, πατάς 1 (ένα) κουμπί που έχει, πάει στο μενού και κάνεις ό,τι θες. Μετά όπου κι αν είσαι, ξαναπατάς το 1 (ένα) κουμπί, και διαλέγεις το ipod.

Δεν διαφωνώ ότι υπερτερούν τα htc σαν συσκευές, σαν δυνατότητες, σαν ο,τιδήποτε (και σαν μεμονωμένο software να μου πεις, ίσως κι εκεί ανά περίσταση να υπερτερούν).

Σαν σύνολο όμως και σαν ευκολία χρήσης, όχι.

Έχω δοκιμάσει διάφορα πάντως, την ευκολία του iphone δεν την έχουν.

Ακόμη και το xperia, τη γραφιδούλα του την έχει :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.