Jump to content



Πως ένα κομμάτι σωλήνα των 3€ παραλίγο να μου καταστρέψει το σύστημα


dpresv

Recommended Posts

Σαν παιδί κ εγώ σχετικά πρόσφατα πέρασα στους λεγόμενους "νερουλάδες", πιό πολύ για λόγους ησυχίας και χόμπυ παρά για αποτελεσματικότητα ψύξης λόγω υπερβολικού overclocking. Πήρα λοιπόν ένα έτοιμο σχεδόν σύστημα από τον alex_000 κ έφτιαξα κ ένα δικό μου τανκ.

Μέσα στις διακοπές μου λοιπόν είπα να κάνω μία σχετική ανακατανομή του συστήματος, γιατί τα είχα λίγο τουρλουμπούκι, αντλία και ψυγείο χύμα έξω από το κουτί, σωλήνες να πετάνε από δω κ από κεί κλπ. Συμμάζεψα λοιπόν το σύστημα ως εξής, ανεβάζοντας το rack των δίσκων, βάζοντας την αντλία στη θέση των δίσκων κ αφήνοντας έξω μόνο το ψυγείο. Για να ολοκληρώσω το project χρειάστηκα ένα μεγάλο κομμάτι σωλήνα καθώς αυτά που είχα δεν έφταναν, οπότε αγόρασα 1 μέτρο από αυτή τη σωλήνα από πλαίσιο.

Το τελικό αποτέλεσμα έμοιαζε κάπως έτσι, εκτός από το τανκ που κανονικά είναι πάνω από τα dvd drives κ έχει βγεί έξω για να βγάλω το νερό από το σύστημα

IMG_4061.jpg

Σε κάποια φάση την προηγούμενη εβδομάδα έφυγα από το σπίτι ξεχνώντας να κλείσω την αντλία αφού έκλεισα το πισί. Όταν γύρισα το τανκ είχε γεμίσει αφρό, προφανώς επειδή πέρναγε και αέρας μαζί με το μείγμα παραφλού-νερό από την αντλία. Επίσης ενώ ήμουν σίγουρος ότι έχω γεμίσει όσο πάει το τανκ, μου φαινόταν σχετικά άδειο. Παρ' όλα αυτά ενώ τσέκαρα όλες τις συνδέσεις, δεν υπήρχει πουθενά ούτε μία σταγόνα υγρό. Τελοσπάντων, ξαναγεμίζουμε με τον αδερφό μου το τάνκ με όσο νερό χρειαζόταν κ καταπιανόμαστε με κάτι άλλο. Μετά από καμμία ώρα χρειάστηκε να ανοίξουμε πάλι υπολογιστή κ κατά συνέπεια και υδρόψυξη. Αφού είχε περάσει λίγη ώρα ο Σταύρος παρατήρησε ότι οι αρμοί στα πλακάκια γύρω από το πισί ήταν υγροί... Έντρομοι ξαναξεκινάμε να τσεκάρουμε διαρροή από τις συνδέσεις για να βρούμε ότι το πισί ήταν ολόστεγνο. Διαπιστώσαμε όμως ότι η μπλέ σωλήνα του πλαισίου είχε διαρροή σε ένα άσχετο σημείο, το οποίο στην παραπάνω εικόνα μπορεί να εντοπιστεί περίπου εκεί που σταυρώνει η μπλέ σωλήνα με τις 2 ροζ! Εκείνο το σημείο όπως φαίνεται ξεκάθαρα, δεν ακουμπάει πουθενά, δεν "τρίβεται" με κάτι, αποκλείεται να υπερθερμαίνεται και ΕΥΤΥΧΩΣ λόγω των παραπάνω έσταζε έξω από το κουτί!!!! Κοινώς τη γλίτωσα πάρα πολύ φτηνά, καθώς αν ήταν τοποθετημένος σε άλλο σημείο μάλλον θα είχε στάξει (και προφανώς σκοτώσει) πάνω σε μέρος ή όλο τον υπολογιστή μου.

Άφού τα άφησα στην ησυχία τους λόγω δουλειάς για 2-3 μέρες, ξεκίνησα χτες να αδειάζω το κύκλωμα, για να αλλάξω σωληνώσεις κ να βάλω και το block που παρήγγειλα στην κάρτα γραφικών. Αφού άδειασα το τανκ, ανοιξα για 1-2 δευτερόλεπτα την αντλία για να μου πετάξει το νερό στο τανκ να το αδειάσω χωρίς να τα λύσω όλα. Την δεύτερη φορά που το έκανα αυτό, το σύστημα πέταξε μέσα στο τανκ το υγρό μαζί με κομματάκια μπλέ πλαστικού τα οποία προφανώς ήταν κάποιο είδος εσωτερικής επένδυσης του σωλήνα. Ελπίζω να φαίνεται σε μία από τις επόμενες 2 φωτογραφίες

IMG_4068.jpg

IMG_4063-1.jpg

Όπως ίσως φαίνεται καλύτερα στη δεύτερη φωτό, δεν είναι ακριβώς κομματάκια πλαστικού, αλλά κάτι σαν λεπτές "φλούδες"... Το κακό είναι ότι το block δεν έχει Plexi από πάνω για να μπορώ να δω αν έχουν κολλήσει μέσα του κομματάκια από αυτό το μπλέ πλαστικό και πρέπει να μπω και στη διαδικασία να ανοίξω την αντλία να δω αν έχει κολλήσει αυτό το πράγμα μέσα στη φτερωτή ενώ για το ψυγείο τα λόγια είναι περιττά... Πέρασα απλό νερό βρύσης μέσα από το κύκλωμα με την ελπίδα να πάρει ότι μπορεί, και σήμερα θα το ξεπλύνω πάλι 1-2 φορές με απεσταγμένο νερό αυτή τη φορά.

Ειλικρινά εχτές είχα τσαντιστεί απίστευτα, καθώς από ένα ελαττωματικό κομμάτι αξίας 3€ αρχικά κατά τύχη δεν κάηκε κάτι στον υπολογιστή και έπειτα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο κομμάτι της υδρόψυξης... Αν διαβάζει κάποιος από το πλαίσιο αυτό το thread τουλάχιστον ας μπούν στον κόπο να τσεκάρουν τα αποθέματά τους μην την πατήσει κι άλλος κόσμος, τι να πω... :slap:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως tygon εχω και ειναι μια χαρα...ακριβο βεβαια αλλα αν δεν ασχολησε συνεχεια αξιζει(να αλαζεις εννοω να χρειαζεται συνεχεια καινουργιους σωληνες λογο ανεπαρκους μηκους π.χ. των παλιων)και ανθεκτικοτατοι ειναι,και καλυτερη εφαρμογη κανουν απο τους pvc.

Link to comment
Share on other sites

μολις εστησα την υδροψυξη μου με τον ιδιο σωληνα

επιτηδες το εκανες το thread??:getlost::p

τι να σου πω ρε αρχηγέ.... απλά έχε λίγο το νου σου, ξέρω γω, μπορεί να ήταν καμμία ελαττωματική παρτίδα... μην την πατήσει κι αλλος, αμαρτία είναι

Link to comment
Share on other sites

@Jerry007 : εκεί ο σωλήνας δεν είχε κανένα πρόβλημα, δεν υπάρχει καθόλου πίεση, απλα επαφή. και κυρίως το πρόβλημα εμφανίστηκε περίπου 10-15 πόντους πιό κάτω, στην ευθεία που είναι το τανκ περίπου

@fragou14 : δεν νομίζω να λειτούργησε πάνω από 10 μέρες, και κυρίς με πολύ χαλαρή χρήση του υπολογιστή, ουτε 3 ώρες τη μέρα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ήσουν πολύ τυχερός. Αν θες τη γνώμη μου Tygon-εγγύηση.

Γύρω στους έξι μήνες ακουμπούσε σε καυτή κάρτα γραφικών (3870χ2) και το μόνο που μου έπαθε ήταν να μαυρίσει λίγο εκείνο το σημείο του σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι εντυπωση μου κανουν τα μπλε κομματακια..μηπως το μιγμα παραφλου ειναι οξινο?

κοινό παραφλού για αμάξι χρησιμοποίησα, μάρκας wurth, το οποίο έχει 25% αιθυλενογλυκόλη

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου ειναι οτι γινεται μεγαλο θεμα...

νταξ ειπαμε προσεχουμε ...αλλα σωληνες ειναι ...

βαλε εναν λιγο χοντρο και εισαι μια χαρα..τουλαχιστον εγω.

τωρα κοψιματα κτλ συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες...

Link to comment
Share on other sites

τοτε μαλλον έπεσα στο κομμάτι. επειδή το παρήγγειλα να μου το φέρουν πάτρα κ το στειλανε απο την αποθήκη ισως να το είχαν πουθενα περίεργα και να φθάρηκε το πλαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε άκυρο κομμάτι έπεσες γιατι και εγώ 1 χρόνο τώρα οι δικοί μου μπλε primoflex δεν μου εχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα...

επίσης παίζει και η περίπτωση οταν τους εκοβες να έμειναν τιποτα υπολείμματα απο τον σωλήνα στο εσωτερικό....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.