Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε εγώ έχω σχεδόν τι ίδιο σύστημα (υπογραφής).Αν θες δοκίμασε τις παρακάτω ρυθμίσεις για τα 3,4.

Ai Overclock timer manual

Cpu Ratio 8.5

Fsb Freq 400

PCIE Freq 100

FSB Strap 400

DDR Freq DDR2 800

Memory Settings Όλα στο Αuto

CPU Volt 1.2v

CPU GTL Auto

CPU PLL 1.6

FSB Term Volt 1.28

DRAM Volt Auto

Load Line Calib Enable

CPU Spreat Sp Disable

PCIE Spreat Sp Disable

CPU Clock Skew Auto

NB Clock Skew Auto

CPU Margin Compatible

Από το Hardware monitor Menu όρισε το QFAN στο disable δηλαδή να δουλεύουν στο maximum.

Σε idle κατάσταση οι πυρήνες λειτουργούν στους 39-40 βαθμούς.

Δοκιμασε και πες μας αποτελέσματα.

πολυ pll για 3.4

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
κατεβασα τις τιμες στα:

CPU PLL 1.52 (1,5 Default)

FSB Term Volt 1.22 (1.2 Default)

και δεν παρατηρησα καποιο προβλημα.

Να τα ριξω κ'αλλο?

trial n error.

τρεχεις orthos/intel burn test

αν εισαι οκ ριχνεις λιγο τις τιμες

repeat

αν παει καλα ξαναριχνεις

αν οχι τ αφηνεις καπου που δουλεψε.

(αν και γενικα θα σου προτεινα να δοκιμασεις περισσοτερα απο 3.4)

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε σημερα και ο Ε0 ο δικος μου.

Τον δοκιμασα με την P35 DS4 και δεν τραβαει πανω απο 450fsb με τιποτα.

Ποια μητρικη λετε να παρω;

Σκεφτομαι την P5Q DLX, την εχει κανεις να μας πει εμπειριες;

Link to comment
Share on other sites

zalman 9700led + temps (34, 34, 35, 35)

θερμοκρασιες δωματιου αυτη την εποχη με ανοιχτη πορτα δωματιου κ παραθυρο ελαχιστα ανοιχτο:p ... αμα κλεισω πορτα κ παραθυρα παιζει να φτασουν κ οι 4 πυρηνες 36-39! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Aκομα δεν εχω κατασταλλαξει, εχω το κουτι ανοιχτο.

Ειναι και αυτη η 120 ρε παιδι μου, πολυ παιδεμα για να κουμπωσει στην μητρικη.

Ειναι σχεδον σιγουρος οτι η παστα δεν απλωθηκε καλα.

Link to comment
Share on other sites

πρωτο λαθος...γιατι ανοιχτο το κουτι ε?...εγω αμα ανοιξω το δικο μου κ το αφησω να δουλευει θα ανεβει στανταρ 10-15βαθμους!!

αν εχει πιασει κ σκονη θελει καθαρισμα οπωςδηποτε..καθε μηνα που το ανοιγω...αστα τι εχει μαζεψει!!χαχαχα!!

μηπως δν εχει κουμπωσει καλα η ψυκτρα? κοιταξες στροφες ανεμηστηρα της ψυκτρας? κ αυτο με την παστα οσο κ να εβαλες θα απλωθηκε απο μονη της οταν θα την εβαλες να πατησει..

μαλλον πρεπει να κλεισεις το κουτακι σου..καθαρισμα κ σωστη ροη των ανεμηστηρων..:T:

Link to comment
Share on other sites

και που να ξερες...:cry:

για λεγε, για λεγε :man_in_love:

πρωτο λαθος...γιατι ανοιχτο το κουτι ε?...εγω αμα ανοιξω το δικο μου κ το αφησω να δουλευει θα ανεβει στανταρ 10-15βαθμους!!

αν εχει πιασει κ σκονη θελει καθαρισμα οπωςδηποτε..καθε μηνα που το ανοιγω...αστα τι εχει μαζεψει!!χαχαχα!!

μηπως δν εχει κουμπωσει καλα η ψυκτρα? κοιταξες στροφες ανεμηστηρα της ψυκτρας? κ αυτο με την παστα οσο κ να εβαλες θα απλωθηκε απο μονη της οταν θα την εβαλες να πατησει..

μαλλον πρεπει να κλεισεις το κουτακι σου..καθαρισμα κ σωστη ροη των ανεμηστηρων..:T:

Εχεις δικιο για το ανοιχτο κουτι.

Αλλα βαρεθηκα απο χτες να το κλεισω και εχει μεινει ετσι :rofl:

Η ψυκτρα αποκλειεται να μην εχει κουμπωσει καλα, αν και στριφογυριζει λιγο γυρω απο τον εαυτο της (οπως ολες οι 120 αν δεν κανω λαθος) πραμα που δε μου φαινεται και πολυ σοι.

Ακομα ειμαι σε testing φαση :hang3:

Link to comment
Share on other sites

κ βασικα οταν βρω χρονο πρεπει να ανοιξω καινουριο θεμα..με τι ραδιοκυματα-παρεμβολες εκπεμπουν τα pc...απλα παιζει κ να σταματησετε οι περισσοτεροι να παιζετε games!:p

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παντως, εκλεισα το κουτι και ειδα 8-9 βαθμους λιγοτερο :smoke:
εγω τι ανοιχτο τι κλειστο το ιδιο ειναι

με βαλατε σε σκεψεις και ειπα να κανω ενα πειραμα! αρχικα κλειστο κουτι και intel burn test X10 ,μετα το ιδιο αλλα με ανοικτο!

3 βαθμοι διαφορα στους #0,2,3 και 4 βαθμους στον #1! :yes4:

υγ: να προσθεσω πως εχω εναν 12αρι μπρος και ενα 12αρι πισω (+ το psu) για το airflow! οπως και να χει παντως δεν μου αρεσει το κουτι ανοικτο οποτε θα ερθουν ζεστες το καλοκαιρακι! ισως βαλω αλλον ενα πισω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.