Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
Μια ειναι η καλυτερη ταινια των εποχων.

Oldboy.

4ghz ευκολα αν πιασεις 470 FSB.

off topic!!! σωστα..και προσπαθουσα να θυμηθω τον τιτλο! οντως κορυφαια ταινια!

on topic!!!Με τον q6600 πηγα 450 fsb σταθερα οποτε μεχρι εκει ειναι δοκιμασμενο...να δουμε αν εχει τα 20+:neo:

απο την αλλη μπορει να εχει αλλη συμπεριφορα με 45nm...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

βρηκα λιγο χρονο (οταν θες βρισκεις τελικα:)) και εκατσα να ασχοληθω με το θεμα...

πηγα στα 3,83 (450 fsb) σταθερο σε intel burn test X20 με τα ακολουθα:

4-4-4-12 στις μνημες

1,26ν στο cpu

1,16ν vtt

2,1ν στις μνημες

1,37 στο nb

ολα τα αλλα απειραχτα...

απο θερμοκρασιες μεγιστη 63!

το θεμα ειναι οτι οταν παω λιγο παραπανω (>3,9) θελει λιγο ζουμι σε nb (1,37) αλλα θελει και vtt 1,3ν(απο 1,16!!!!) με τις θερμοκρασιες να εκτοξευονται στους 70+

στα 4 για παραδειγμα ειμαι σταθερος intel burn test Χ20 με 1,32ν vcore και 1,3 vtt

με μεγιστη τους 73!!!

δηλαδη +10 βαθμους για μολις 170 mhz...

μαλλον θα μεινω στα 3,83 στα "ψυχρα" και χαμηλα ρευματα μου!:neo:

αν παμε σε νερο τοτε το ξαναβλεπουμε το θεμα μιας και η abit τελικα αποδειχθηκε τερας:neo:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά . και εγώ με Q9550 , αλλα όχι c1 .

Χωρίς πολλή προσπάθεια και με σταθερή απόδοση είμαι τώρα στα 3,6 . να το δοκιμάσω και παραπάνω ; ή μονο τα C1 πάνε ; ή δεν έχει σχέση .

cpu-1.jpg

cpu_2.jpg

cpu_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πάνω όσο το πήγες εσύ φοβάμαι να το δοκιμάσω . Μνημες καλές έχω ,ρευματάκι άφθονο και η υδρόψυξη κρατάει στους 35 βαθμούς τη θερμοκρασία ,αλλα μην κάψει κανα κύκλωμα αμα το ανεβασω τόσο πάνω . Θα δόυμε . Υπάρχει και το μικρόβιο που δεν σταματα. Θα το πάω σιγά σιγά κιαι βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . και εγώ με Q9550 , αλλα όχι c1 .

Χωρίς πολλή προσπάθεια και με σταθερή απόδοση είμαι τώρα στα 3,6 . να το δοκιμάσω και παραπάνω ; ή μονο τα C1 πάνε ; ή δεν έχει σχέση .

cpu_3.jpg

Μεγαλε τι timings ειναι αυτα ?? δεν πανε με 5αρια ? μηπως ειναι bug του cpu-z ?:crazy:

EDIT: Παιδες εχει καλο overclocking ability ο 9550 ?? αποτι μελεταω στο thread εχει πολυ καλες θερμοκρασιουλες..

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Παιδες εχει καλο overclocking ability ο 9550 ?? αποτι μελεταω στο thread εχει πολυ καλες θερμοκρασιουλες..

οχι και το καλυτερο αλλα τα 4 τα εχει με μια καλη αεροψυξη και θερμοκρασιες κοντα στους 70 αναλογα παντα και το κομματι!!!

δεν νομιζω καποιος να θελει κατι παραπανω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε pitsirikos ,νερακι εχεις,αν δωσεις και τον υπαρχον επεξεργαστη και βρεις τον εν λογω σε καλη τιμη,δεν θα σου βγει "μεγαλη" διαφορα.

Και ναι αξιζει.(πλεον)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,για να ρυθμίσω το core temp σωστά πάω στα settings και εκεί που λέει Tjunction max offset βάζω -5?

Είμαι με μία gigabyte ep45-ud3p,και τις crucial 2x2Gb τις 800ρες..

Να μια πρώτη προσπάθεια στα 500χ8

4ghzhightemps.th.png

Οι θερμοκρασίες δεν με αφήνουν να ολοκληρώσω prime95(αν εμπιστευτώ το real temp),παίζοντας όμως λίγη ώρα left 4 dead και team fortress 2,φαίνεται σταθερός...

Τα ρεύματα που έχω βάλει από το bios είναι τα εξής:

vcore=1.36

vtt=1.38

nb=1.3

τα gtl και mch ref ελιναι noob friendly και ρυθμίζονται αυτόματα σωστά.Πως σας φαίνονται έχω δώσει κάπου πολύ?

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα πάντα με το κομμάτι που θα σου κάτσει και το mobo Που έχεις....γενικά ο cpu πάει αρκετά high και εδώ όμως έχουν 4 αντί για 2 cores....πάντως όλοι σχεδόν πάνε 3,6-3,8..από κει και πάνω παίζουν πολλά...Εγώ με την TB 120 δεν μπορώ να πάω πάνω από 4,172... από θερμοκρασίες είμαι καλά αλλά δεν πάει πιο πάνω..δεν Postάρει καν το pc...μάλλον θέμα mobo είναι...(χ48)

Link to comment
Share on other sites

πολλα τα λεφτα ο S, δεν νομιζω οτι αξιζει + το γεγονος οτι ειναι mostly μαρκετια...

παρε 9650 καλυτερα.

Πειτε μου ομως γιατι το ρωτησα και στο 9650 thread και δεν ειχα απαντηση.

Σε 965 commando θα δω 3.8- 4.0 η τσαμπα θα το παρω? H μητρικη με Ε6400 πανω 500αριζει, αλλα δεν ξερω τι γινεται με quad 45αρια...Γιατι αν δεν ανεβαινει, να βρω καποιο Q6600 και να τον λιωσω οσο παει..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η Commando δεν θα την παλέψει με 45nm quad, εκτός αν έχει καταφέρει κάποιος με Commando από εδώ για να μας πει. Πιστεύω πως ο q6600 ταιριάζει περισσότερο στην μητρική σου.

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε quad στην κομαντο εγω θα προτεινα 45nm μιας και θα ζοριζεις λιγοτερο την mobo! εγω πηγα απο q6600 σε q9550 (στην αβιτ βεβαια) και ειδα πολυ καλυτερη συμπεριφορα στο o/c τοσο σε max fsb οσο και σε pwm θερμοκρασιες καθως και σε σταθεροτητα! ψαξτο ομως καλυτερα---δεν νομιζω να μην υπαρχει αλλος στο web με ιδια συνθεση!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.