Jump to content


SOS διαγραφή partitions (SOLVED) see it.


katevastiras1416003242

Recommended Posts

Σήμερα παιδία πήγα να σετάρω 2 640 δίσκους για raid 1. παράλληλα όμως είχα για τα δεδομένα μου έναν 320. Κάτι έκανα το λοιπόν και διαγράφηκαν τα παρτίτιονς από τον 320 που περιέχει όλα τα δεδομένα...εργασιες χρόνων.

Μου έβγαζε unallocated και απλά χωρίς φορματ του έκανα ένα παρτιτιον. μπας και τρέξω εκεί κανα πρόγραμμα.

Τί να κάνω να πάρει.....μπας και τα σώσω

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο προβλημα και απο δωωω πωωω help παιδια τι εγινε αυτη την εποχη καταστροφες δισκων??

Πηγα να κανω image το RAID 0 μου σε εναν αλλο δισκο.. Δεν φτανει που δεν εγινε το image.. Εγινε restart και δεν ξαναμπηκε στα Vista ποτε.. Ο ενας δισκος ακουγεται συνεχως να ξεκιναει.. Σταματαει και ξεκιναει.. Στο repair των Vista διαβαζει τα partitions αλλα με 0 mb space.. Τι κανουμε?? Σε αλλο PC με ιδιο RAID controller δεν βλεπει τον ενα δισκο..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Whitesnake από την εταιρία που δουλεύω μου προτείναν αυτό που αναφέρεις το easy recovery...

Ξεκίνησα τις δοκιμές...

Στο σημείο αυτό θέλω να κάνω ερώτηση.

Οπως είπα ο δίσκος είναι 320.. Με simple scan βρήκε 270 gb. Ωραία...σhεδόν όλα τα δεδομένα.

Παρατήρηση πρώτη. Οταν του έβαλα να ψάξει για NTFS δεν μου βρήκε το format του δίσκου. Παρόλα αυτά έκανε αναζήτηση και βρήκε αυτό το σύνολο των δεδομένων (270 gb)

Παρατήρηση δεύτερη. Τελειώνει η αναζήτηση και πάω να αποθηκεύσω τα αρhεία. Τα αρhεία λοιπόν που βρήκε είναι όλα κάτι MDF...αρhεία που δεν καταλαβαίνω πως να τα μετατρέψω, τι να τα κάνω. Μήπως με scan σε formated mode θα μου τα βρεί ως .doc, pdf.??

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια .mdf ειναι image files.. Μπορει νομιζω το winrar να τα διαβαζει.. Εκει μεσα λογικα βρισκονται τα .pdf, .jpg και ολα σου τα αρχεια :)

Εμενα παει ο ενας δισκος κανει συνεχεια εκκινηση.. Δεν εχω και αποδειξη..

Και επειδη το παθημα εγινε μαθημα.. Εχω δυο καινουριους 320GB WD που δουλευουν..

Θα παρω αλλους δυο και θα φτιαξω RAID 0+1 το οποιο πλεον πιστευω θα ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ..

Link to comment
Share on other sites

file scavenger και τπτ αλλο..και ΟΛΑ τα αρχεια αν δεν ειναι corrupted...πισω..

Σε long search...και αναζητηση σε Disk 0,1 κλπ και οχι σαν c,d κλπ.

Κατεβασε το trial και θα δεις τι εννοω.

Μακραν το καλυτερο προγραμμα για κατι τετοια..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.....

Εβαλα το scavenger...Αποτέλεσμα:

Βρήκε όλες μου τις φωτογραφίες, εκτελέσιμα, doc και όλα αυτά ομαδοποιημένα σε folders έτοιμα......

Βαθμολογία: 10!!!

Σhετικά με το easyrecovery

Φαίνεται ισhυρό εργαλείο. Στην περίπτωση μου όμως έβρισκε αρhεία και τα έδινε όνομα DIR** με αποτέλεσμα να hρειάζεται να ψάhνω ένα ένα και να τα μετονομάζω.

Είhε αποτέλεσμα αλλά στην περίπτωση μου...

Το scavanger συμπεριφέρθηκε σαν να μην είhε γίνει τπτ....στον δίσκο.

Ενα scan και recover.

Eυhαριστώ πολύ....!!!

Σωθήκαν από βλακεία μου (σε στήσιμο raid) αρhεία ανεκτήμιτα.

Απλά Ευhαριστώ:magic:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παει ο ενας δισκος κανει συνεχεια εκκινηση.. Δεν εχω και αποδειξη..

Και επειδη το παθημα εγινε μαθημα.. Εχω δυο καινουριους 320GB WD που δουλευουν..

Δεν χρειάζεται να τον πετάξεις.

Μπες στο site της εταιρείας, κάνε check warranty (χρειάζεσαι μόνο το s/n) και αν είναι σε εγγύηση κάνε online αίτηση για RMA.

Δεν χρειάζεσαι απόδειξη ή κάτι άλλο, το ίδιο το site θα σου δώσει τις απαραίτητες οδηγίες πώς να τους τον στείλεις.

ΟΧΙ με courier (Κοστίζει) άσχετα τί λέει το site, προτίμησε ΕΛΤΑ αλλά συστημένο.

Σε 2 εβδομάδες περίπου θα έχεις πίσω έναν νέο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

@dpolal: Το έκανα ήδη αυτό, με ελτά συστημένο κόστισε 8 ευρώ περίπου.. Εντάξει αν μου στείλουν πίσω αντικατάσταση ειναι οκ.. Τον αλλο δικοσ που δουλευε τον εβαλα σε ενα αλλο συστημα.. Αν μου στειλουν τον ιδιο καινουριο θα τους βαλω σε RAID 1 για ασφαλεια..

Αληθεια μια απορια, μπορεις να κανεις RAID 1 αντιγραφοντας τα αρχεια με προγραμμα απο τον ενα δισκο στον αλλο και στη συνεχεια να ρυθμισεις τον RAID controller??

Εννοώ για να γλυτώσω το format..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.