Jump to content


καθαρισμός ψύκτρας...


giorgos_gr

Recommended Posts

Έχω την Zalman 9700 NT for Intel και έχει μαζέψει πολύ σκόνη μέσα, όπως και όλος ο υπολογιστής γενικά ..Πως μπορώ να κάνω καθαρισμό χωρίς να γίνει καμιά ζημιά;;;;:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Θα την βγάλεις έξω από το κουτί, μπαλκόνι, και βουρ με ένα blower (βρίσκεις στο praktiker με 15euro) ή αν δεν έχεις, με ένα σεσουάρ ή ηλεκτρική σκούπα. Μιας και θα την βγάλεις την ψήκτρα, θα αλλάξεις και την πάστα της που μπορεί να έχει ξεραθεί.

Μπορείς να την καθαρίσεις και μέσα στο κουτί, αν και δεν στο προτείνω λόγω του στατικού ηλεκτρισμού που δημιουργείται μερικές φορές (ειδικά τώρα που είναι και βροχερός ο καιρός)...μην τεμπελιάζεις λοιπόν, κάνε σωστή δουλειά και θα δεις και να πέφτουν οι θερμοκρασίες 3-4 βαθμούς...:flex:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες και λεπτοδουλειά, ανάμεσα σε φινς και περίεργες πτυχώσεις, πάρε ένα

τέτοιο. Εγώ έτσι καθάριζα παλιά την στοκ ψύκτρα στο πισί μου και γινότανε τζι-τζι!

(Αν δεν βάλεις blower)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Την ψήκτρα δεν θέλω να την βγάλω μιας και δεν γνωρίζω και κάνω καμιά ζημιά..Έχω ένα Σπρευ Καθαρισμού της Durable αλλά και αυτό δεν διώχνει όλη την σκόνη η οποία κολλάει με τον καιρό πάνω στα διάφορα μέρη του υπολογιστή και ιδιαίτερα στους ανεμιστήρες...

Link to comment
Share on other sites

Ε σκονη θα χει η ψυχτρα..τωρα αν εχει και αλλα π.χ. μυξουλες, πατατακια, πιτσουλες, σουβλακια και αλλον ειδων πραματα τοτε δεν εχεις πισι, μπ.... εχεις οποτε πανε βαλτο ολοκληρο στο πληντυριο πιατων και θα γυαλιζει

Link to comment
Share on other sites

Σωστοοος! :p

(Αλλά υπάρχει η 'λίγη σκόνη'' που ένα φου κάνεις έφυγε, υπάρχει η ''μέτρια σκόνη' που φεύγει με αέρα πεπιεσμένο και υπάρχει και η "heavy duty-παχύστρωμη σκόνη" που είναι ωσάν ρετσίνα και κολλάει που φεύγει με βαριά μέσα και ΠΟΛΥ υπομονή :hehe:)

Εξαρτάται από τον χώρο, τον χρόνο και τι κάνει ο καθένας μας για να "περιποηθεί" το πισί του. Τώρα αν έχει τίποτα φαγητά απάνω καλύτερα πέτα την λολ

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως ξεκολλάει και κολλημένες-γερά σκόνες επειδή έχει αρκετή πίεση. Εντάξει τώρα εξαρτάται και από την κάθε κατάσταση. :)

Θέλει συχνό καθάρισμα, διαφορετικά δεν γίνεται...Αν βάλεις φώς δυνατό και δείς, γίνεται Ο χαμός μέσα παρόλο το ότι το κουτί της Thermaltake που έχω, είναι αρκετά καλά κλειστό...Και άντε την ψήκτρα την πλένεις...Τα άλλα πως καθαρίζονται (motherboard, κάρτα γραφικών κλπ);;;

Link to comment
Share on other sites

1st choice: blower

2nd choice: little gun

3nd choice: swiffer

little gun ??, i don't know what that is. Aλλά και το σπρέυ αέρα του Πλαισίου μια ΧΑΡΑ το κάνει (εγώ καθάρισα ΕΝΤΕΛΩΣ μια στοκ ψύκτρα socket 475 σε πισί-midi που είχε να ανοιχτεί δυο χρόνια (όχι δεν είναι το δικό μου :p) για να μην λέμε ΜΟΝΟ τα κακά των εκάστοτε shops ;) αλλά μπορεί και το blower βέβαια να κάνει κάτι. Swiffer...είναι στεγνό αυτό για θυμησέ μου (όχι δεν καθαρίζω εγώ το σπίτι χεχε)...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.