Jump to content



Ετοιμος δισκος με xp


BeetleJuice

Recommended Posts

Μερικοι Benchαρουμε και τα παιρνουμε στα χερια , αλλοι ειμαστε καφροι , αλλοι κανουμε φορματ καθε βδομαδα

οπως και ναχει το φορματ ειναι πανακεια

με αφορμη αυτο , και μιας και ολοι μας εχουμε 3-4 δισκους και απλετο χωρο η ερωτηση ειναι η εξης

μπορω να εχω σε καποιο δισκο μου ενα αντιγραφο απο ενα εγκατεστημενο συστημα με τα παντα μεσα και απλα να κανω ενα τσικ και να τα περασω ολα σε εναν φορμαρισμενο δισκο και να μπουταρει κανονικα χωρις τπτ?

δλδ

ας πουμε κρασαρει το μηχανημα για Bench οκ?

γινεται να εχω σε ενα αλλο μηχανημα ΟΛΑ τα data και τα xp και τα benc Progs και με μια διαδικασια να τα ξαναπερασω ολα στον δισκο απο πανω και ναμαι οκ?

παλια τοχα κανει με το norton ghost και οκ 1-2 φορες δουλεψε

μια αλλη φορα δουλεψε και μου ζητουσε να ξαναβαλω ολα τα Licence για ολα τα προγραμματα

μια αλλη φορα δεν δουλεψε καθολου

σε περιπτωση που ΔΕΝ γινεται το παραπανω μηπως γινεται να γλιτωνουμε την ολη διαδικασια του φορμαρισμα-αντιγραφη αρχειων-εγκατασταση , εστω βρε αδερφε να εχω απλα τα xp μου και ας τα ξαναβαλω τα προγραμματα με το χερι...

για να ακουσω ιδεες

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις φορμάτ, περνάς ό,τι χρειάζεσαι από drivers, προγράμματα κλπ και μετά παίρνεις ένα image με Acronis True Image. Το κρατάς και όποτε θες το επαναφέρεις. Μπορεί να το επαναφέρει και από εξωτερικό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

...η λυση αγορινα ειναι το Acronis True Image Enterpise Server απλα οπως φανταζεσαι παντα υπαρχει ο περιορισμος του chipset+controller δηλ δεν μπορεις αμα το εχεις στησει σε Intel να το ριξεις μετα σε nforce, via κτλ.

Στα intel παντως με ich8,9,10 παιζει μια χαρα!! Απλα αν θες το απολυτο παντα το καλυτερο ειναι μια καθαρη εγkατασταση στο συγκεκριμενο hardware!!

Link to comment
Share on other sites

...η λυση αγορινα ειναι το Acronis True Image Enterpise Server απλα οπως φανταζεσαι παντα υπαρχει ο περιορισμος του chipset+controller δηλ δεν μπορεις αμα το εχεις στησει σε Intel να το ριξεις μετα σε nforce, via κτλ.

Στα intel παντως με ich8,9,10 παιζει μια χαρα!! Απλα αν θες το απολυτο παντα το καλυτερο ειναι μια καθαρη εγkατασταση στο συγκεκριμενο hardware!!

κορμαρα που χαθηκες εσυ ε? ε?

thnx παντως , θα το κανω

εννοειται οτι περιμενω να μην δουλευει σε μερικα συστηματα οπως προανεφερες

για το ιδιο συστημα λογικα θα ειμαι οκ ομως ε?

Link to comment
Share on other sites

10+ χρόνια τώρα χρησιμοποιώ το Norton Ghost χωρίς πρόβλημα...

Έχω μια επιφύλαξη κατά πόσο είναι συμβατό με τους τελευταίους raid controllers αλλά έχω σχετικά παλιά έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Voudaκο μου μπακαπιάζω το Intel 975X based σύστημά μου και το μεταφέρω άμπρα-κατάμπρα στο P45 που σχεδιάζω (αμφότερα με ICHxR) και voila... θα παίζουν όλα (ή σχεδόν όλα).

Πού ήσασταν όταν ρώτησα προχτές παρόμοιο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Να του δώσω τους drivers, no problemo, αλλά μήπως πριν το backup πρέπει να βγάλω τους παλιούς drivers?

'Η μήπως θα τους βγάλει το Acronis?

Ή μήπως δεν πειράζει?

Πώς το έχετε κάνει εσείς και δούλεψε?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μηχάνημα που αντιγράφει δίσκους και κάνει ακριβώς τη δουλειά που θες. Μέσα σε 1 λεπτό έχει αντιγράψει τον ένα δίσκο στον άλλο. Κοστίζει $5,985.00 .

http://www.ics-iq.com/index.cfm/action/product.show/id_product/a83953fd-6000-4b2b-a381-b917c430ee96/id_category/8c53de87-f79f-419b-8f6a-9d889d5b97c4

6-7 τέτοια μηχανήματα έχει η γραμμή παραγωγής του Πλαισίου.

Αν το ghost σου παρουσιάζει προβλήματα μπορείς πριν τραβήξεις το image να κλειδώσεις τα windows και ότι προγράμματα περιέχουν αυτά με το System Preparation Tool. Τα XP δεν το έχουν ενσωματωμένο ενώ τα Vista το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.