Jump to content



WD Hard Drive


tehpldn

Recommended Posts

Γεια σας,

Εχω εναν WD σκληρο δισκο και συγκεκριμενα αυτον: http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1134027&x=30&category=69980759&catalog=20

στα 120gb ομως, και μου επεσε 2 φορες κατω και μαλλον χαλασε γιατι ενω τον εντοπιζει ο υπολογιστης μου δεν τον βγαζει στο my computer και δεν τρεχει και το ανεμιστηρακι γιατι ενω τον εχω στο χερι μου δεν νοιωθω τπτ οπως ενοιωθα παλια. Το ερωτημα μου ειναι αν με καποιο τροπο μπορω να παρω τα αρχεια που εχω μεσα και μετα να παρω καινουργιο με την εγγυηση.. Παρακαλω βοηθηστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον βλέπει με το USB interface, δοκίμασε να βγάλεις τον δίσκο από την θήκη και με μετατροπέα(εφόσον δεν είναι SATA) σύνδεσέ τον κατευθείαν πάνω στην μητρική.

Αν δεν παίξει δεν ξέρω άλλη λύση.

(Στο κάτω κάτω βάλε μια μανιβέλα να γυρίζεις χειροκίνητα τα plates :p )

Link to comment
Share on other sites

lol ρα! :p

Πόσο πολύτιμα είναι τα αρχεία? :)

Στην περίπτωση που όλα τα άλλα αποτύχουν, και δε τον βλέπει καν το δίσκο, ούτε στα bios, ούτε με ειδικό πρόγραμμα ούτε τίποτα, παίζει και η brutal φάση της μεταμόσχευσης plater. Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά τον δίσκο απο το columbia έτσι τον σώσανε. :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνουν και οι εταιρίες ανάκτισης δεδομένων. Γι αυτό μαζέουν παλιούς δίσκους ή κρατάνε κομάτι από τα μοντέλα. Για να έχουνε spare για μεταμοσχεύσεις. Το έχει κάνει επιτυχώς φίλος, αλλά όχι με τα platters - άλλαξε το κύκλωμα που είχε καεί.

Link to comment
Share on other sites

Μη του βαζετε ιδέες και παει και κανει καμια μεταμόσχευση μόνος του...

Γιατι ετσι και πέσει ενας κοκος σκόνης πανω στην κεφαλή ξεχνα δισκο και ξεχνα αρχεια και ξέχνα τα πάντα...

Πάντως φίλε μου αν σκευτεις να κανεις μεταμόσχευση κανε , κατι που εκανα εγώ προσφατα.

Πρότων για να γίνει μεταμόσχευση πρέπει να βρείς δισκο , ίδιο με τον δικό σου.

ΤΟ ΘΕΜΑ ομως ειναι οτι πρεπει ο αλλος δισκος που θα πάρεις, να έχει ημερομηνια κατασκευής (serial number πολύ κοντά στο δικό σου) , γιατί οι εταιρίες που παράγουν σκληρούς δίσκους , άλλαζουν συχνά πραγματα στο bios κτλπ. και ισος να μην σου δουλέψει.

Δισκο μεταχειρισμένο ιδιο , μπορεις να βρεις στο ebay ευκολα , γίνεται χαμός!

απο εκει και πέρα μπορεις να κανεις και μεταμόσχευση την πλακέτα αν ειναι , αθικτη.

Αν θες μπορώ να σου αναλύσω πιο πολυ πως να το κανεις, αλλα να ξέρεις ειναι δίσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.