Jump to content



Antec Nine Hundred και σκόνη! :hmm:


Indiko_Xoiridio

Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια!

Έχω αυτό το κουτί.

Όπως βλέπετε οι τρύπες μπροστά από όλους τους ανεμιστήρες είναι τεράστιες και δεν έχει σίτες για να μην μπαίνει η σκόνη μέσα!

Υπάρχει κάποιο e-shop που να πουλάει σίτες ή κάτι άλλο που να ταιριάζει σε αυτό το κουτι για να μην μπαίνει η σκόνη μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης στο e-μαμά ή e-sister ή e-γκόμενα...

Κατηγορία Καλσόν (όχι από τα καλά της για να μην μας κυνηγάει), κόβεις ένα κομμάτι και το προσαρμόζεις στον ανεμιστήρα.

(θέλει καλό τέντωμα για να αποδώσει στο 100% :) )

Σημ.

ΔΕΝ αστειεύομαι, λειτουργεί μια χαρά και αν μαζέψει πολύ σκόνη είτε το πλένει είτε το πετάς και βάζεις άλλο.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης στο e-μαμά ή e-sister ή e-γκόμενα...

Κατηγορία Καλσόν (όχι από τα καλά της για να μην μας κυνηγάει), κόβεις ένα κομμάτι και το προσαρμόζεις στον ανεμιστήρα.

(θέλει καλό τέντωμα για να αποδώσει στο 100% :) )

Σημ.

ΔΕΝ αστειεύομαι, λειτουργεί μια χαρά και αν μαζέψει πολύ σκόνη είτε το πλένει είτε το πετάς και βάζεις άλλο.:cool:

Είναι το ίδιο αποτελεσματικό;

Ρωτάω γιατί έχω ένα σωρό ανεμιστήρες να καλύψω και δεν θέλω να ξοδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο αποτελεσματικό;

Ρωτάω γιατί έχω ένα σωρό ανεμιστήρες να καλύψω και δεν θέλω να ξοδεύομαι.

Μια χαρά θα κάνει αρκεί να μη βάλεις κανένα δικτυωτό :hehe:

Απλά θέλει πολύ τέντωμα αλλιώς θα έχει πρόβλημα στο να τραβήξει αέρα ο ανεμιστήρας κι ίσως αυξηθεί κι ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια!

Έχω αυτό το κουτί.

Όπως βλέπετε οι τρύπες μπροστά από όλους τους ανεμιστήρες είναι τεράστιες και δεν έχει σίτες για να μην μπαίνει η σκόνη μέσα!

Υπάρχει κάποιο e-shop που να πουλάει σίτες ή κάτι άλλο που να ταιριάζει σε αυτό το κουτι για να μην μπαίνει η σκόνη μέσα;

Το έχω κι εγώ, ντάξει οι γρίλιες δεν κρατάνε όλη τη σκόνη, αλλά σε σχέση με τα προηγούμενα κουτιά μου πάει καλύτερα. Το βασικότερο είναι ότι το σήκωσα από το πάτωμα βέβαια και το έβαλα σε επιπλάκι :p

Αν σου κάνει δουλίτσα με φίλτρο/καλτσόν ή ότι άλλο βρεις πέ μας :)

Link to comment
Share on other sites

στο ιδιο κουτι καλσον!!! (κατα προτιμηση κοκκινο :upside: )

μετα απο ενα μηνα δεν φανταζεσαι τι σκονη ειχε μαζεψει (που σημαίνει οτι κάνει δουλεία)

(βεβαια εξαρταται και ποσο συχνα ξεσκονίζεις στο σπιτι)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καλτσόν ούτε μπομπονιέρες, φυσικά ούτε λεφτά για φίλτρα κτλ κτλ. Ότι και να βάλεις σου μειώνει δραματικά το airflow (εδώ ένα απλό συρμάτινο fanguard κόβει το airflow κατά 20-30%), ανεβάζει θερμοκρασίες, και πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να ανοίγεις το κουτί για να καθαρίζεις τα φίλτρα, ή τα "φίλτρα". Αλλιώς βουλώνουν και όχι απλά χάνεις airflow, αλλά γίνεσαι και επικίνδυνος.

15euro ένα blower από το praktiker, και ανά δίμηνο μπαλκόνι και 3 λεπτά φύσημα. Καλύτερες θερμοκρασίες, λιγότερο κόστος και χρόνος συντήρησης, πιο ξεκούραστη δουλειά, πιο καθαρό εσωτερικό, λιγότερες εστίες μόλυνσης και έχεις και το pc να σου λειτουργεί ως ιονιστής ανάμεσα στα καθαρίσματα. Όποιος ξέρει, βρήκε την υγεία του έτσι, έχω περάσει από την φάση των εργοστασιακών και αυτοσχέδιων φίλτρων και δεν την πατάω....ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!...:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καλτσόν ούτε μπομπονιέρες, φυσικά ούτε λεφτά για φίλτρα κτλ κτλ. Ότι και να βάλεις σου μειώνει δραματικά το airflow (εδώ ένα απλό συρμάτινο fanguard κόβει το airflow κατά 20-30%), ανεβάζει θερμοκρασίες, και πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να ανοίγεις το κουτί για να καθαρίζεις τα φίλτρα, ή τα "φίλτρα". Αλλιώς βουλώνουν και όχι απλά χάνεις airflow, αλλά γίνεσαι και επικίνδυνος.

15euro ένα blower από το praktiker, και ανά δίμηνο μπαλκόνι και 3 λεπτά φύσημα. Καλύτερες θερμοκρασίες, λιγότερο κόστος και χρόνος συντήρησης, πιο ξεκούραστη δουλειά, πιο καθαρό εσωτερικό, λιγότερες εστίες μόλυνσης και έχεις και το pc να σου λειτουργεί ως ιονιστής ανάμεσα στα καθαρίσματα. Όποιος ξέρει, βρήκε την υγεία του έτσι, έχω περάσει από την φάση των εργοστασιακών και αυτοσχέδιων φίλτρων και δεν την πατάω....ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!...:happy2:

Σαν να ακούω τον γιατρό Φικιώρη!

Πάρε και ένα ποτηράκι νερό με Ο3!!:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω και blower αλλά χωρίς φίλτρα πάλι μισές δουλειές είναι. Χωρίς τα φίλτρα η σκόνη "κολλάει" πάνω στις φτερωτές των ανεμιστήρων καθώς και πάνω στις κάρτες με αποτέλεσμα εκτός από το φύσημα να θέλεις και βουρτσάκι-πινελάκι για να τα καθαρίσεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ακούω τον γιατρό Φικιώρη!

Πάρε και ένα ποτηράκι νερό με Ο3!!:D

:fist: :flower:

Πάντως σε αυτό που λέει ο DJD έχει δίκιο. Την γλίτσα δεν την γλυτώνεις μόνο με blower, θα χρειαστείς ένα πινελάκι για να την "ξεκολλήσεις" σωστά, και μετά θα βάλεις το blower για να την απομακρύνεις. Απλά στην δική μου περίπτωση, δεν την γλύτωνα την γλίτσα, είτε είχα είτε δεν είχα φίλτρα στο κουτί. Για τα υπόλοιπα, αναφέρθηκα παραπάνω...:T:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ψοφησα στα γελια με τα e-γαμος-γκομενα κλπ :rofl:

Τεραστια διαφορα κανει το να μην ειναι στο πατωμα,

αλλωστε γι'αυτο παιρνουμε ομορφα κουτακια για να τα βλεπουμε.

Εγω εχω ξηλωσει τα fan guards ακομα και απο το τροφοδοτικο.

Μονο εαν ειναι μπροστα στο κουτι τελειως ακαλυπτο το fan θα βαλω κατι,

μην φαμε κανα χερι ή ακομα περισσοτερο μυτη-αυτι, μιας και υπαρχει και σκυλι στο σπιτι

-με περιεργη μυτη και μεγαλα αυτια-

Αναμεσα σε guard-φιλτρο-καλσον-τουλι μαλλον καλσον θα βαλω.

Τι χρωμα ειναι της μοδας? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.