Jump to content


Kάρτα γραφικών σε παλιό υπολογιστή


Ridd1ck

Recommended Posts

Σύστημα : Athlon 64 3200+ venice @ 2000 (stock) ,2 GB 400 MHz RAM(4 dimms),

MSI neo4 Fi (nforce 4 ultra),Soundblaster audigy 2 ZS,1 DVD-rw drive,WD 80 GB SATA 2 x 2

MSI Nx 6600 GT 128 MB,PSU 350 Watt Techsolo (ας ακούγεται μλκ η μάρκα το συγκεκριμένο τροφοδοτικό το έχω εξετάσει και είναι πάρα πολύ καλό)

Σκέφτομαι να πάρω RADEON 4670

Ποιά από τις 3;:hmm:

Please όχι links από e-shop.H κάρτα θα αγοραστεί από το πλαίσιο.

Αξίζουν τα 69~75 ευρώ για να παίζω λίγο πιο ανθρώπινα κάποια παιχνίδια όπως half life,unreal tournament 3,world of warcraft,call of duty 4 κτλ σε αναλύσεις 1280χ1024 χωρίς ΑΑ;Ή είναι καλύτερα να τα βάλω στην άκρη να πάρω κάτι πιο χρήσιμο;(όχι για τον υπολογιστή εννοείται ):look:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αξίζει. Αν και μπορείς να πάρεις την 7600GT ενός φίλου μου στα 20 ευρώ

Πάντως αν πάρεις 4670 και ψάχνεις εταιρεία πάρε την πιο φθηνή

EDIT: Αν πάρεις καινούρια κάρτα ψάξε και για κατανάλωση.Τώρα είδα τα 350 Watt PSU

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αξίζει. Αν και μπορείς να πάρεις την 7600GT ενός φίλου μου στα 20 ευρώ

Πάντως αν πάρεις 4670 και ψάχνεις εταιρεία πάρε την πιο φθηνή

EDIT: Αν πάρεις καινούρια κάρτα ψάξε και για κατανάλωση.Τώρα είδα τα 350 Watt PSU

Από οτι είδα σε κάποια site τα ίδια και λιγότερα καταναλώνει από την τωρινή μου 6600gt:happy:

Link to comment
Share on other sites

0 θα δώσει.

Αν πουλήσει την δικιά του 15-20 που του λες και εσύ και αγοράσει του φίλου μου 20 ;) (που δεν με συμφέρει, γιατί την χρησιμοποιώ εγώ τώρα :hehe:)

επίσης η 7600GT αρκεί για UT3, CoD4, HL2 ειδικά σε 1280χ1024 και χωρίς ΑΑ (tested)

Από οτι είδα σε κάποια site τα ίδια και λιγότερα καταναλώνει από την τωρινή μου 6600gt:happy:

μήπως είδες την 6600GT σε Full Load και την 4670 σε Idle?

http://hothardware.com/Articles/ATI-Radeon-HD-4670-Redefining-The-Mainstream/?page=10

Σε Load εδώ δείχνει ότι καίει 55περίπου Watt παραπάνω από Idle

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αξίζει. Αν και μπορείς να πάρεις την 7600GT ενός φίλου μου στα 20 ευρώ

Πάντως αν πάρεις 4670 και ψάχνεις εταιρεία πάρε την πιο φθηνή

EDIT: Αν πάρεις καινούρια κάρτα ψάξε και για κατανάλωση.Τώρα είδα τα 350 Watt PSU

Θα προτεινα να παρεις και ενα τροφοδοτικο μαζι!

Αμάν πια με την παρανοια των Watt!

Στο link που δινει ο l2phile φαινεται καθαρα οτι QX6850, 2GB RAM, WD Raptor 74GB με την πιο βαρια καρτα που δοκιμαζουν, την 3850, δεν τραβαει πανω απο 250W ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ! Υποθετωντας ενα λογικο βαθμο αποδοσης για συγχρονο τροφοδοτικο 80%, υπολογιζουμε το πραγματικο ΔΨ φορτίο του μηχανηματος στα 0.8*250=200W.

Πως λοιπον ενας ταπεινος μονοπυρηνος A64 με μια ταπεινη 4670 θα ζορισουν ενα τροφοδοτικο 350W;;;

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια με την παρανοια των Watt!

Στο link που δινει ο l2phile φαινεται καθαρα οτι QX6850, 2GB RAM, WD Raptor 74GB με την πιο βαρια καρτα που δοκιμαζουν, την 3850, δεν τραβαει πανω απο 250W ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ! Υποθετωντας ενα λογικο βαθμο αποδοσης για συγχρονο τροφοδοτικο 80%, υπολογιζουμε το πραγματικο ΔΨ φορτίο του μηχανηματος στα 0.8*250=200W.

Πως λοιπον ενας ταπεινος μονοπυρηνος A64 με μια ταπεινη 4670 θα ζορισουν ενα τροφοδοτικο 350W;;;

+1 μην τρελαινεστε με τα watt. αν δειτε πραγματικες καταναλωσεις συστηματων θα καταλαβετε οτι μας εχει πιασει μεγαλομανια με τα τροφοδοτικα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ ρε παιδιά.Υπολόγισα το wattage (υποτιθέμενο) του υπολογιστή μου με 15% aged πυκνωτές,και κάποια υποσυστήματα που σπάνια χρησιμοποιώ (PCI nic,2ο dvd-rw) και έβγαλε γύρω στα 340 W το Psu calculator με εγκατεστημένη την 3850 που σίγουρα καίει περισσότερο από την 4670!Επομένως πιστεύω να είμαι εντάξει.Στο κάτω κάτω αν δώ πρόβλημα έχω βάλει στο μάτι το 550w της corsair.Αλλά καλύτερα λίγα-λίγα τα λεφτά γιατί όλα μαζί δεν με παίρνει :tomato:.. Τελικά παρήγγειλα την Sapphire!:jump1::jump1::jump1:

+1 μην τρελαινεστε με τα watt. αν δειτε πραγματικες καταναλωσεις συστηματων θα καταλαβετε οτι μας εχει πιασει μεγαλομανια με τα τροφοδοτικα

Κάτσε βρε Thor πως θα πουλήσουν οι του συναφιού μου ηλεκτρονικοί αν δεν υπάρχει λίγο συμπαθέστατο μάρκετινκ.Btw μία από αυτές τις μέρες θα έχω στα χέρια μου βαττόμετρο και θα μετρήσω κι εγώ την συνολική κατανάλωση από την πρίζα

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μας τι fps χτυπάει σε διάφορα παιχνίδια καθώς έχω αντίστοιχο υπολογιστή και αναρρωτιέμαι να αναβαθμίσω όλο το σύστημα ή να πάρω μία καλή κάρτα γραφικών.

Καλορίζικη και από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα εισαι καλυτερα απο την 6600, αλλα εχε υπόψη σου οτι και ο επεξεργαστης παιζει ρολο. θεωρω οτι θα δεις διαφορα, αλλα οχι τπτ τρελα. ειχα παρομοιο συστημα με 7600gs καρτα. την ιδια καρτα σε συστημα με intel core2duo e4500 kai 2 gb ram ddr2 εχει και ενας φιλος μου. σε πληροφορω οτι σε ιδια παιχνιδια-p.x. NFS PROSTREET, το δικο μου σερνοταν καρε καρε ενω του φιλου μου ειναι πολυ playable!

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω.Πάει γαμι****ντας!:woot::woot::woot::woot:Το δοκίμασα στο spore και στο half life ep2, σε ανάλυση 1280χ1024 16x AF και καθόλου antialiasing.Kαι όλα τα options ενεργοποιημένα στο full εκτός από το vsync....Λοιπον η διαφορά στα 2 παιχνίδια που ανέφερα είναι σαν να πέρασα από onboard Κάρτα σε κάρτα high-end!Χωρίς υπερβολές...Στο half life 2 ep2 πχ εκεί που η 6600GT σε ανάλυση 1260x980 με τα ίδια options εκτός από motion blur και texture detail high έβγαζε min fps:9 max:28 η 4670 βγάζει min 40 max 65+ ΣΕ 1280x1024. 3dmarks δεν μπορώ να τρέξω και δεν ξέρω γιατί ακόμα ενώ πριν με την 6600 τα έτρεξα κανονικά.Και ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ της 6600 gt ΚΑΙ στον ίδιο υπολογιστή.Μπράβο ati-amd έσκισες! :bigsmile::bigsmile::bigsmile::daisy:

EDIT:Σας ευχαριστώ όλους για τα καλορίζικα :D

Link to comment
Share on other sites

βαλε και το v sync να μη σου κανει tearing:)

Μπα για tearing πολύ σπάνιο γιατί έχω crt οθόνη χρονισμένη στα 85 Hz.Μόνο σε κάτι παμπάλαια παιχνίδια μου κάνει tearing.Θα έχετε και νεότερα από δοκιμές σε άλλα παιχνίδια και μόλις καταφέρω και τρέξω 3dmark 2003-2005 θα τα ανεβάζω μαζί με της 6600 Gt για σύγκριση.Σκόρδα να ΄χει, είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει για τον υπολογιστή.:woot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.