Jump to content



Velociraptor WD1500HLFS 150gb


junior-21-

Recommended Posts

Η αγορά του προαναφερθέντος δίσκου έγινε χθες προκειμένου αφενός να αποτελέσει τον δίσκο του λειτουργικού μου συστήματος ( WinXP Pro SP3 GR) και αφετέρου να αντικαταστήσει τον υπερβολικά θορυβώδη προκτατοχό του, RaptorX. Ύστερα από ελάχιστες ώρες συμβίωσης του, ομολογώ ότι κατάφερε στον μέγιστο βαθμό να ικανοποιήσει τις προσδοκίες μου! Ο δίσκος αγοράστηκε από το Πλαίσιο στην τιμή των 172 ευρώ. Μπορεί κανείς να πεί ότι η τιμή του είναι αρκετά υψηλή, με την έλευση και των δίσκων SSD, όμως τον αγόρασα με το σκεπτικό να με συντροφεύσει μέχρι να ωριμάσει η αγορά των SSD και να "επιλυθούν" οι παιδικές τους ασθένειες. Θα ξεκινήσω παραθέτοντας ορισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά από το site της Western Digital :

Xωρητικότητα : 150 GB

Πρωτόκολλο διαμεταγωγής : SATA 3 Gb/s

Ταχύτητα περιστροφής : 10,000 RPM

Buffer Size : 16 MB

Παραγώμενος θόρυβος σε db

Idle mode : 29 dBA Μ.Ο.

Seek mode : 36 dBA Μ.Ο.

Κατανάλωση

Read/Write 6.08 W

Idle 4.53 W

Standby 0.42 W

Sleep 0.42 W

Θα συνεχίσω με μερικές φωτογραφίες του δίσκου ( η φωτογραφία δεν είναι το ατού μου :p ) :

img3551aho8.jpg

img3552ade5.jpg

img3553akv2.jpg

img3554ajt8.jpg

Λοιπόν, στα περαιτέρω, ο δίσκος όταν άναψα το pc δεν ακούγονταν! Πραγματικά, νόμιζα ότι είναι χαλασμένος! :p Κι όμως, δούλευε κανονικότατα! Όποιος έχει συμβιώσει με raptorες, θα νομίζει απλά ότι κάτι δεν πάει καλά! Όταν ο δίσκος διαβάζει ή γράφει παρατεταμένα, ακούγεται ένα ανεπαίσθητο "γουργουρισματάκι" αλλά δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τους παλιούς τους Raptor. Είναι απλώς ένα μικρό κλίκ πάνω από τους συμβατικούς δίσκους ( π.χ. WD 500 AAKS) . Παρακάτω παραθέτω μερικά αποτελέματα από το γνωστό μας HDTach 3.0.4.0 :

Velociraptor WD1500HLFS @ quick bench (8mb)

veloci1xl7.jpg

Velociraptor WD1500HLFS @ long bench (32mb)

veloci2bb3.jpg

Raptor-X @ quick bench (8mb)

raptorx1yf7.jpg

Raptor-X @ long bench (32mb)

raptorx2zs7.jpg

Πιστεύω οι διαφορές είναι μεγάλες. Πραγματικά η νέα γενιά των raptor είναι πολύ καλύτερη!

Συνοψίζοντας, θέλω να σας πω ότι δεν είναι εύκολο μέσα σε ελάχιστες ώρες λειτουργίας του δίσκου να σας δώσω πλήρεις εντυπώσεις. Αυτό που με βεβαιότητα μορώ να πω είναι ότι οι νέοι Velociraptor είναι πιο γρήγοροι, πολύ πιο δροσεροί και - το κυριότερο - πολύ πιο αθόρυβοι! Ενδεικτικά, εκτός case ο velociraptor, με το μηχάνημα αναμένο 2 ώρες και έπειτα απόλα αυτά τα test, έμεινε κολλημένος στους 35 βαθμούς!

tempsdv6.jpg

Aυτα λοιπόν ως μια πρώτη γεύση, οτιδήποτε επιπλέον παρατηρήσω με την πάροδο του χρόνου σχετικά με τον δίσκο, θα ξανα-postάρω. Ελπίζω να σας άρεσε, ήταν και η πρώτη μου παρουσίαση, οποιαδήποτε απορία έχετε, μην διστάσετε να ρωτήσετε :flower:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρουσίαση αλλα εγώ το raid με του barracuda μου δεν το αφήνω με τίποτα :hehe:

καλα τα παει ο δισκακος....

θα συμφωνησω ομως με τον Jerry...2 320αριδες ΑΑΚS @ 150mb/s read - 9.5ms access και πολυ πιο φθηνα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγορασα το 300αρη στα 234 € αλλα δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιαστηκα σε σχεση με τον WD6400AAKS, που εχει την διπλασια χωρητικοτητα και κοστίζει το 1/4.

veloci300ol7.jpg

Το latency ειναι 2ms πιο υψηλο γιατι εχω ενεργοποιησει το ΑΑΜ. Τα transfer rates δεν επηρεαζονται (ειχα κανει δοκιμη και με το AAM off αλλα ξεχασα να τη σωσω).

Link to comment
Share on other sites

@bond

Πολύ μεγάλο access σου βγάζει...

Ναι αυτό εννοουσα και ειπα latency. Ειναι επειδη ειχα ενεργοποιησει το AAM γιατι ο θορυβος που εκανε στο seeking με ενοχλουσε λιγο. Οριστε και μια δοκιμή χωρίς που δειχνει τα ιδια περιπου αποτελεσματα και με τον αρχικο poster.

veloci3002xb4.jpg

w798.png

Αν εξαιρεσουμε το access time, που ειναι οντως πολυ σημαντικο στην αισθηση που σου δινει ο δισκος στην καθημερινή χρήση σε ενα δισκο που εχει το λειτουργικο, ο WD6400AAKS ειναι ουσιαστικά πιο γρηγορος σε transfer rates.

Α και μια συμβουλη σε οποιον παρει τον velociraptor. Βγαλτε τον απο την ψυκτρα. Εκτός του οτι δεν χρειαζεται σε τιποτα περαν της προσαρμογης σε ενα 3.5" bay, τον κανει απιστευα πιο θορυβώδη. Σκέτος ειναι πολύ ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοουσα και ειπα latency. Ειναι επειδη ειχα ενεργοποιησει το AAM γιατι ο θορυβος που εκανε στο seeking με ενοχλουσε λιγο. Οριστε και μια δοκιμή χωρίς που δειχνει τα ιδια περιπου αποτελεσματα και με τον αρχικο poster.

veloci3002xb4.jpg

w798.png

Αν εξαιρεσουμε το access time, που ειναι οντως πολυ σημαντικο στην αισθηση που σου δινει ο δισκος στην καθημερινή χρήση σε ενα δισκο που εχει το λειτουργικο, ο WD6400AAKS ειναι ουσιαστικά πιο γρηγορος σε transfer rates.

Α και μια συμβουλη σε οποιον παρει τον velociraptor. Βγαλτε τον απο την ψυκτρα. Εκτός του οτι δεν χρειαζεται σε τιποτα περαν της προσαρμογης σε ενα 3.5" bay, τον κανει απιστευα πιο θορυβώδη. Σκέτος ειναι πολύ ήσυχος.

Ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικότατο screenshot από το HDTach. Ήμουν έτοιμος για τον συγκεκριμένο velociraptor αλλά μετά από αυτό το σκέφτομαι για τον WD RE3 τον 750 που είναι καλύτερος από τον 640 που τεστάρεις εδώ. Όσο για την ψύκτρα, λένε του ρίχνει τη θερμοκρασία κατά 7 βαθμούς. Δεν θα την έβγαζα, αλλά θα ηχομόνωνα το κουτί μου γύρω από το δίσκο (από τα πλάγια), επτρέποντας τον αέρα να περνά από εμπρός προς τα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

@ bond79

Πήγα στο πλαίσιο να αγοράσω τον WD6400AAKS. Ο δίσκος είναι SATA και όχι SATA2 και τελικά δεν τον πήρα. Πώς γίνεται λοιπόν να βγάζει burst speed 227 MB/sec; Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

@ bond79

Πήγα στο πλαίσιο να αγοράσω τον WD6400AAKS. Ο δίσκος είναι SATA και όχι SATA2 και τελικά δεν τον πήρα. Πώς γίνεται λοιπόν να βγάζει burst speed 227 MB/sec; Μήπως μου διαφεύγει κάτι;

SATA 3 GBit/sec ειναι (δηλαδη SATA2 αν και η ονομασια αυτή απο οτι εχω καταλαβει δεν χρησιμοποιειται πια).

http://www.westerndigital.com/en/products/products.asp?driveid=459&language=en

Link to comment
Share on other sites

SATA 3 GBit/sec ειναι (δηλαδη SATA2 αν και η ονομασια αυτή απο οτι εχω καταλαβει δεν χρησιμοποιειται πια).

http://www.westerndigital.com/en/products/products.asp?driveid=459&language=en

Συγγνώμη, αλλά δεν αναφέρομαι στον 300άρι ράπτορ. Στον 640 αναφέρομαι, τον οποίο είδα από κοντά στο πλαίσιο και έλεγε SATA και όχι SATA2. Αφού λοιπόν ο δίσκος είναι SATA (SATA1, όπως άλλωστε δικαιολογείται και από την τιμή του, 55 ευρώ), πώς καταφέρνει να έχει data burst 227 MB/s; Αυτό δεν καταλαβαίνω. Θα έπρεπε να περιορίζεται στα 150MB/s. Αυτό εξηγείστε μου σας παρακαλώ. Το λινκ με στέλνει στο ράπτορ. Εγώ αναφέρομαι στον:

http://www.westerndigital.com/en/products/products.asp?driveid=394&language=en

EDIT: Συγνώμη, λάθος μου τελικά SATA2 είναι!!! πάω να πάρω 2 να τους κάνω raid0 !!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.