Jump to content


MSN και Outlook "κατασκοπεία"


Dolly

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω μια ερώτηση να κάνω σχετικά με την ασφάλεια του msn και του Outlook.

Βασικά ποστάρω για κάτι που με ρώτησε ένας φίλος σήμερα.

Έχει την υποψία πως στην δουλειά του κάποιος του παρακολουθεί το msn.

Και έχει και την ίδια απορία για το Outlook από το ΙΤ κομμάτι της εταιρίας.

Είναι αυτές οι ερωτήσεις κάτι βάσιμο που μπορεί να γίνει ή όχι?

Νομίζω πως οι ΙΤ μπορούν να δουν τα mail μιας και είναι σωσμένα σε δίσκο στο δίκτυο (άσχετα αν είναι θεωρητικά παράνομο) έχω δίκιο? Με το μσν τι γίνεται?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οτι αυτή τη στιγμή παρακολουθούνται τα πάντα είναι σιγουρο. Τα πάντα φιλτράρονται απο επικοινωνιες που έχουμε απο κινητά μεχρι και η φάτσα μας που περνά μπρωστά απο μια καμερα ασφαλείας.

Το ποιο απλό παράδειγμα που μπορώ να σου αναφέρω ειναι το echelon ψάξε και θα βρείς πολλα.

Αρα όποια ηλεκτρονική μορφή επικοινωνίας υπάρχει "παρακολουθείται"

Οσο για την νομιμότητα δεν γνωρίζω να πω.

Link to comment
Share on other sites

To ΜSN μπορεί να παρακολουθηθεί πολύ εύκολα αν στο γραφείο σας "βγαίνετε" στο internet μέσα από κάποιον proxy. Τα email επίσης μπορούν παρακολουθούνται χωρίς να καταλαβαίνετε τίποτα. Για την νομιμότητα επιφυλάσσομαι, ίσως ο αγαπητός Τσάκωνας να μπορέσει να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα e-mail νομίζω απαγορεύεται να τα διαβάσουν χωρίς την άδειά σου. Ακόμη κι αν είναι στον server τους. Για την παρακολούθηση, δυστυχώς γίνεται, και στο msn και στο outlook, αν και δεν νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο γιατί ξέρουν ότι θα τους δημιουργηθεί πρόβλημα αν υποψιαστεί κανείς κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τα e-mail νομίζω απαγορεύεται να τα διαβάσουν χωρίς την άδειά σου.
αν έχεις υπογράψει ότι κάθε είδους δεδομένο και αλληλογραφία που βρίσκεται σε οποιοδήποτε υπολογιστή του οργανισμού, αποτελεί ιδιοκτησία του οργανισμού και όχι του ατόμου, τότε δεν απαγορεύεται τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις υπογράψει ότι κάθε είδους δεδομένο και αλληλογραφία που βρίσκεται σε οποιοδήποτε υπολογιστή του οργανισμού, αποτελεί ιδιοκτησία του οργανισμού και όχι του ατόμου, τότε δεν απαγορεύεται τίποτα.

Για τα pm στο lab δεν θυμαμαι να εχω υπογράψει τίποτις και παρα ταυτα ο γνωστος μετανάστης παρακολουθεί στενά την αλληλογραφία μου (για προφανείς λόγους)

/wishfull thinking

:p

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για προσωπικο μεηλ η το μεηλ της εταιριας?εχει ενημερωθει ο εργαζομενος για ολα αυτα εκ των προτερων?95% καθε ειδους υποκλοπη ειναι παρανομη στον χωρο εργασιας,ειδικα οταν προκειται για το προσωπικο ηλεκτρονικο ταχυδρομειο...στην μεγαλη Βρετανια παντως βρηκε το μπελα της μια εταιρια που παρακολουθησε τις επικοινωνιες μιας υπαλληλου με την γκομενα της (ηταν λιγο μυτιληνια).

ε τωρα,αν το 90% της αλληλογραφιας πηγαινει σε καμια διευθυνση μεηλ του ανταγωνιστη και προκειται για επιχειρηση που δραστηριοποιειται σε τομεα οπου υπαρχει "βιομηχανικη κατασκοπεια" καταλαβαινουμε ολοι πως διαφοροποιειται καπως η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν να σε παρακολουθήσουν μπορούν να το κάνουν πανεύκολα, ακόμα και το κάθε σου κλικ με ένα κρυφό VNC ;)

Το θέμα είναι αν το κάνουν, αλλά πάντα προσέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μια είναι η λύση αμα δεν θέλουμε να μας κατασκοπευουν καθόλου να πάμε και να κρυφτουμε σε καμια σπηλια μεσα σε κανένα βουνό , αλλα νομιζω και εκει καποιοι δορυφόροι εχουν τη δυνατότητα να μας βρούν!

Link to comment
Share on other sites

Για το MSN standar μπορούν.

Όσον αφορά το email, για τι email account μιλάμε;;

Επειδή είπες outlook, (1) outlook express με ένα δικό σου pop3 account; (2) ή για microsoft outlook με κάποιον εταιρικό exchange mail server;

Νομίζω για την 1η περίπτωση δεν μπορούν να διαβάσουν τα emails σου. Το μόνο που μπορούν να δουν είναι πως απλά "κατεβάζεις" emails.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δούλευα στο ΙΤ μεγάλης εταιρίας, οι εταιρικοί email λογαριασμοί αποθηκεύονταν σε τοπικό exchange server. Φυσικά και γίνεται να τα δει ο administrator(δηλαδή το τμήμα ΙΤ) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το κάνει κιόλας. Είναι στο ήθος του καθενός αν θα το κάνει ή όχι. Τώρα, μπορούν επίσης να παρακολουθούν τους υπολογιστές της εταιρίας. Πολλοί υπάλληλοι υπογράφουν χωρίς να διαβάζουν τι συναινούν.

Τέλος, οι πληροφορίες του msn messenger φεύγουν χωρίς κρυπτογράφηση και μπορείς μέσω κάποιου προγράμματος packet sniffing όπως το παλιό ethereal-νυν wireshark να δεις την συζήτηση. Αλλά είπαμε, αυτά είναι ανάλογα το ήθος του καθενός. Οποιοσδήποτε με στοιχειώδεις γνώσεις μπορεί να το κάνει και όχι απαραίτητα από το ΙΤ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.