Jump to content



Τι πάει να κάνει η Intel πάλι??


stratakisggiioo

Recommended Posts

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/10/03/performance-ram-damage-nehalem

Με λίγα λόγια, αγοράζοντας nehalem, δε θα υπάρχουν και πολλές δυνατότητες να πουσάρεις την μνήμη, γιατί θα καίγεται ο Επεξεργαστής!!! Καλό ε?? Αυτά είναι τα αποτελέσματα της βιασύνης της να βγάλει νέες τεχνολογίες για να ανταγωνιστεί την Amd!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα ιδιαίτερο,θα αυξήσει την ταχύτητα απόκρισης εντολών ενσωματώνοντας στον επεξεργαστή τον memory controller αντί να τον έχει στο chipset

Απλώς ο ενσωματωμένος imc είναι λίγο ευαίσθητος στα ρεύματα

Θα αντιμετωπιστεί με low voltage μνήμες :;)

Link to comment
Share on other sites

άστε τους ρε παιδιά να λένε ότι θέλουν

μην τουσ δινετε σημασια

Δεν είναι έτσι. Αν είδες, η Asus, έδωσε επίσημη απάντηση σε αυτό το θέμα και λέει, Παιδιά, μέχρι 1,7 volt, είναι καλά από εκεί και πάνω, κάντε την προσευχή σας. Ελπίζω να μην είναι αλήθεια. Στο κάτω κάτω, να βάλουν το κεφάλι τους κάτω και να το φτιάξουν τι δηλαδή, δε θα σε αφήνουν να χρησιμοποιείς τις νέες τεχνολογίες γιατί είναι $%^$%^$ και βαριούνται να σχεδιάσουν καλύτερα τον επεξεργαστή??

Και για να πω την αλήθεια, δεν είμαι φανατικός με το overclocking, ούτε με τις νέες τεχνολογίες, ούτε με την Intel, με ενοχλεί όμως να νιώθω ότι με κοροϊδεύουν και πιστεύω πως σε κανέναν δεν αρέσει αυτό. Anyway, αντε να βγουν και αυτοί οι επεξεργαστές, και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω να σου δίνει κάποια εγγύηση η Intel ή η AMD όταν αγοράζεις επεξεργαστή ότι θα είναι οκ να τον δουλεύεις με όσο ρεύμα θέλεις εσύ για να πετύχεις high score στο o/c...

Παρομοίως, όλα τα μπορντ βγάζουν κόκκινα μηνύματα όταν πας να ανεβάσεις τον επεξεργαστή ότι μπορεί να καεί, προχώρα με δική σου ευθύνη κλπ κλπ κλπ...

Εν κατακλείδι, καμμιά εταρεία επεξεργαστών ή μπόρντ ΔΕΝ αναγνωρίζει ότι φέρει ευθύνη από κάψιμο,φωτιά και πυρκαγιά σε περίπτωση O/C...

Γιατί θεωρείς λοιπόν ότι σε πιάνουν κορόιδο ;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω να σου δίνει κάποια εγγύηση η Intel ή η AMD όταν αγοράζεις επεξεργαστή ότι θα είναι οκ να τον δουλεύεις με όσο ρεύμα θέλεις εσύ για να πετύχεις high score στο o/c...

Παρομοίως, όλα τα μπορντ βγάζουν κόκκινα μηνύματα όταν πας να ανεβάσεις τον επεξεργαστή ότι μπορεί να καεί, προχώρα με δική σου ευθύνη κλπ κλπ κλπ...

Εν κατακλείδι, καμμιά εταρεία επεξεργαστών ή μπόρντ ΔΕΝ αναγνωρίζει ότι φέρει ευθύνη από κάψιμο,φωτιά και πυρκαγιά σε περίπτωση O/C...

Γιατί θεωρείς λοιπόν ότι σε πιάνουν κορόιδο ;;;

σωστος ο dpolal........

οποιος δεν θελει δεν περνει εξαλλου.....

δεν θυμαμαι η ιντελ να διαφημησε ποτε τους επεξεργαστες της για το εξαιρετικο overclοcking τους....

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι η ιντελ να διαφημησε ποτε τους επεξεργαστες της για το εξαιρετικο overclοcking τους....

κι εγω συμφωνω 187,32% με dpolal αλλα δεν νομιζω οι core 2 να μεινουν χαραγμενοι στην μνημη μας για το ωραιο logo ...:D

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειναι οτι θελουμε να δοσουμε στον επεξεργαστη πανω απο 1,65. το προβλημα ειναι οτι ο επεξεργαστες και οι μνημες λενε πως θα ειναι αλληλοεξαρτωμενα, δε θα μπορεις να δοσεις πχ 2 volt στις μνημες αρα ddr3 2000mhz oυτε για αστειο.

βεβαια παλια ειχε παρει το ατι μου οτι εβγαλε η elpida πειραματικες στα 2400mhz με 1,1 volt αλλα δε νομιζω να βγουν συντομα στην αγορα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν, η Intel φτιάχνει τσιπάκια για μητρικές που υποστηρίζουν μνήμες με ταχύτητα 2000 και βάλε. Από την άλλη οι επεξεργαστές που μπορούν να δουλέψουν με αυτά τα τσιπάκια καλό είναι να μην βάλεις μνήμες με voltage πάνω από 1,65 volt. Δηλαδή?? θα βάλεις μνήμες μέχρι 1333 άντε και 1600 καθώς οι πιο πάνω θέλουν περισσότερο voltage. Αυτό δε σας βρωμάει ως κοροϊδία?? Και έστω ότι δεν είναι, γιατί τα τσιπάκια τα διαφημίζει ότι υποστηρίζουν μνήμες 2000 και βάλε?? Marketing!!! Δε φτάνει δηλαδή που θα σου φύγει μία περιουσία για να βάλεις νεχαλεμ, νέο socket και ddr3, δε θα μπορείς να βάλεις και τις πιο γρήγορες μνήμες που αργότερα θα φθηνίσουν?? Συν ότι, αν υπάρχει αυτό το "ελλάτωμα" στον επεξεργαστή πιος μου λέει ότι δεν έχει και άλλα που θα βγουν στην πορεία??

Link to comment
Share on other sites

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/10/03/performance-ram-damage-nehalem

Αυτά είναι τα αποτελέσματα της βιασύνης της να βγάλει νέες τεχνολογίες για να ανταγωνιστεί την Amd!!!

και ποιος σου ειπε εσενα οτι βιαζεται η intel?? εχει η πρασινη ανταγωνιστικα προιοντα για να κανει την intel να βιαζεται? καπου χανεσαι μου φαινεται. ειπαμε να εισαι φανboy αλλα κοιτα και τι παιζει γυρω σου..

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνοι που ΜΠΟΡΕΙ να χάσουν είναι αυτοί οι οποίοι κυνηγάνε και το τελευταίο ms στο spi. Όλοι οι υπόλοιποι θα δουν αυτό που βλέπω εγώ εδώ και χρόνια στον AMD. Ότι ο IMC μαμάει και χεστήκαμε και αν οι μνήμες δεν είναι super duper wow turbo warp speed. Να αναφέρω και το triple channel mem controller του Nehalem?

Μια χαρά θα είναι ο Nehalem. Απλά μην περιμένετε να σας κάνει δώρο η Intel όλες τις τεχνολογίες με το καλημέρα. Αργότερα θα βγουν και μοντέλα που θα δέχονται και ποιο γρήγορες μνήμες και που δεν θα έχουν πρόβλημα με extra ρεύματα κ.τ.λ.

Απλά θα χρειάζονται νέες μητρικές. Αλλά μην μου πείτε ότι στην Intel πλατφόρμα αγοράζετε μητρική για να σας μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνοι που ΜΠΟΡΕΙ να χάσουν είναι αυτοί οι οποίοι κυνηγάνε και το τελευταίο ms στο spi. Όλοι οι υπόλοιποι θα δουν αυτό που βλέπω εγώ εδώ και χρόνια στον AMD. Ότι ο IMC μαμάει και χεστήκαμε και αν οι μνήμες δεν είναι super duper wow turbo warp speed. Να αναφέρω και το triple channel mem controller του Nehalem?

Μια χαρά θα είναι ο Nehalem. Απλά μην περιμένετε να σας κάνει δώρο η Intel όλες τις τεχνολογίες με το καλημέρα. Αργότερα θα βγουν και μοντέλα που θα δέχονται και ποιο γρήγορες μνήμες και που δεν θα έχουν πρόβλημα με extra ρεύματα κ.τ.λ.

Απλά θα χρειάζονται νέες μητρικές. Αλλά μην μου πείτε ότι στην Intel πλατφόρμα αγοράζετε μητρική για να σας μείνει.

+1:)

Link to comment
Share on other sites

Με τους A64 υπήρχε επίσης πρόβλημα, όταν έκαναν τη μετάβαση στα 90nm. Στα πρώτα rev. winchester έκαιγες τον imc για πλάκα αν έπαιζες με ΒΗ μνήμες >3.2v και default τάση στον επεξεργαστή. Η λύση, να ανεβάσεις την τάση του επεξεργαστή πιο κοντά στο vdd (vdimm/2) που έδινε ο imc προς τις μνήμες. Όσο πιο μικρή η διαφορά αυτή, vcore/vdd τόσο λιγότερες πιθανότητες να κάψεις τον imc. Η διαφορά με την intel είναι μας προειδοποιεί τώρα γιατί στα 45nm τα περιθώρια είναι πιο στενά και ο κόσμος σε intel πλατφόρμα δεν είχε ποτε imc.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα για μενα δεν ειναι πιο πολυ αν περνει τι μνημες η και ποσα βολτ,αλλα ποσο πραγματικα εχουμε αναγκη να παμε απο pc που εχουν 8500 q6600 και cpus εκει στα 3-3.5 ghz σε nehalem..

καταναλωτικη αναγκαιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

βασικα οταν βγαινει ενας cpu δεν κοιταζουν πρωτα τα clockia... Εμεις τα κοιταζουμε βεβαια αλλα δε παυει να μαστε μια ομαδα ανθρωπων που το βλεπουν το θεμα ως χομπυ. Εγω ειχα ειχα φυγει απ τον 3800+ κ ειχα παει σε ενα 6850 για να χαρω το overclocking. ομως η 1η εντυπωση που ειχα με το που χε μπει ο 6850 ηταν μετρια διοτι 0 3800 με τον ενσωματομενο memmory controller ηταν πιο σβελτος στο λειτουργικο... βεβαια μετα που benchara κ ανοιξα ενα game γουσταρα.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο λακης/τακης/μακης που δε clockaρουν θα δουν (λογικα) τη διαφορα που ειχα δει εγω τοτε κ θα χαρουν κ θα τους ειναι μια χαρα

το θεμα για μενα δεν ειναι πιο πολυ αν περνει τι μνημες η και ποσα βολτ,αλλα ποσο πραγματικα εχουμε αναγκη να παμε απο pc που εχουν 8500 q6600 και cpus εκει στα 3-3.5 ghz σε nehalem..

καταναλωτικη αναγκαιοτητα?

:T:

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι η ιντελ να διαφημησε ποτε τους επεξεργαστες της για το εξαιρετικο overclοcking τους....

επειδη δεν το θυμασαι δεν σημαινει οτι δεν εγινε...

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=3101&p=4

:whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.