Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ VISTA KAI LAN


djhorhe69

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ PC ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ VISTA.

ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ROUTER GIA INTERNET MOY ΜΟΥ ΩΓΑΖΕΙ ΣΦΑΛΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

ΕΛΕΓΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΑΛΛΑ PC ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΜΟΥ Β:hug:ΓΑΖΕΙ ΣΦΑΛΜΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες στο thelab.gr

Αρχικά καλό θα ήταν να διορθώσεις το πόστ σου καθώς στην γλώσσα του internet τα κεφαλαία σημαίνουν οτι φωνάζεις.

Τωρα όσον αφορα το πρόβλημα που αναφέρεις, δηλαδη αν συνδέσεις το ρουτερ σε PC με XP μπαίνει κανονικά στο internet? Επίσης τι εννοείς με το " βλέπει τα αλλα PC που ειναι στο δίκτυο"? Γινε λίγο περιγραφικός.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει που οταν μπαινουμε στα βιστα στην συνδεσιμοτητα που βγαζει το pc μας ενα αλλο κομβο και μετα ειναι η γη..

η συνδεση μεχρι την μεση παει μια χαρα αλλα απο κει και περα μου βγαζει σφαλμα .. Λετε να εχει χτυπησει κανενας οδηγοσ απο την καρτα δικτυου της μητρικης??:eek:

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεται το pc απευθείας στο router ενσύρματα; Έχεις modem ξεχωριστό που πάει σε κάποιο ασύρματο και συνδέεται ασύρματα; Έχεις ασύρματο modem/router; Χρησιμοποιείς firewall των windows ή από άλλο κατασκευαστή; Δώσε πληροφορίες αν θέλεις να πάρεις κάποια απάντηση, η κρυστάλλινη σφαίρα μου σήμερα δε παίρνει ΙΡ.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που η σύνδεση γίνεται κανονικά στο τοπικό δίκτυο [όπως λες απο το χάρτη δικτύου βλέπει το router και τα υπόλοιπα pc αλλά όχι το internet (γη=internet...)] τσέκαρε username/password κλπ, τσέκαρε καλωδίωση, μήπως δεν έχεις συνδέσει κάτι καλά, η δε δουλεύει το splitter ή το φιλτράκι (δε ξέρω τι έχεις πάνω η αν έχεις) δες firewall αν έχεις.. αυτά προς το παρόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα? Μήπως είναι θέμα γραμμής?

Γιατί κι εγώ δεν έχω γραμμή ADSL από την Παρασκευή.

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν σε δύο εργάσιμες μέρες θα τη φτιάξουν.

Καλή Τρίτη δηλαδή κι αν.

Πάτα διπλό κλικ στο κόκκινο Χ πάνω στην εικόνα σύνδεσης προς το Internet και το διαγνωστικό των Vista θα σου βρει τι φταίει κι αν διορθώνεται θα το διορθώσει.

Ίσως το πρωτόκολλο στο modem να θέλει αλλαγή ή ρύθμιση.

Θα σου πει ο ISP σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.