Jump to content



Motherboard Cooling


lazarosleon

Recommended Posts

Βλεπω κατι θερμοκρασιες σε NB, SB, καπου στους 50-60 βαθμους. Δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα μα καθαρα και μονο επειδη η ζεστη αυτη σκορπιζεται στο υπολοιπο κουτακι μου, στην ιδεα και μονο θελω να ψυξω τα ανωτερω. Υπαρχει καποιος τροπος εγγυημενος? Η μητρικη ειναι Asus Maximus Formula 2 και ξεκαθαριζω πως ΔΕΝ θελω νερακι. :whip:Αερα μονο :p:P

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
ανοιξε το πλαινο απο το κουτι αλλιως με αυτο που λεει ο απο πανω το πολλη να δεις 2 με 3 βαθμους διαφορα.:whistle2:

Δεν με παιρνει να το κανω αυτο, θα γεμισει σκονη ολο το μηχανημα και δεν ειναι και ωραιο. Το ανεμιστηρακι μου ακουγεται καλουτσικο.

http://www.thermalright.com/new_a_page/product_page/chipset/hr05_sli_ifx/product_chitset_cooler_hr05_sli_ifx.htm?art=MTQyMywxLCxoZW50aHVzaWFzdA==

Τουτο ομως??? :woot::woot:

Link to comment
Share on other sites

βασικά το μόνο που πρέπει να κανεις είναι να βρείς τροπο να διώχνεις τον ζεστό αέρα μεσα απο το κουτι αλλα και να μαζέψεις τα καλόδια.

Είμαι σιγουρος οτι αν μαζεψεις τα καλόδια θα δεις 2-3 βαθμούς διαφορά και αν βάλεις και μπρος πισω ανεμιστηρες ενας να βάζει και ο άλλος να βγάζει θα είσαι jet!

To μόνο κακό ειναι οτι θα αυξηθεί ο θόρυβος του μηχανήματος σου.

Με την ψύκτρα που έδειξες πάνω δεν θα πετύχεις τιποτα αν δεν κανεις καλή ροή αέρα μεσα στο κουτι !

Link to comment
Share on other sites

Οχι οι μακαροναδες κανουν καλο στο στομαχακι μου μονο, οχι στο κουτακι μου.Δεν εχω λοιπον μακαροναδα. Απο ανεμιστηρες εχω μονο Noctua, ακομα και στο τροφοδοτικο εβαλα εναν 8αρη μικρο.

Link to comment
Share on other sites

θα κανεις μια τρυπα στ πλάι του κουτιού αν ήδη δεν έχει k θα βάλεις ένα fan να βάζει αέρα μέσα να χτυπάει πάνω στο σημείο που θες k απ τι πίσω μεριά του pc θα βάλεις 1 χαμηλά να βγάζει αέρα.αλλα μάζεψε όλα τα καλώδια...γενικά η νοοτροπία είναι όσο βάζεις τόσο να βγάζεις για να εξής σωστή roh αέρα .

Link to comment
Share on other sites

θα κανεις μια τρυπα στ πλάι του κουτιού αν ήδη δεν έχει k θα βάλεις ένα fan να βάζει αέρα μέσα να χτυπάει πάνω στο σημείο που θες k απ τι πίσω μεριά του pc θα βάλεις 1 χαμηλά να βγάζει αέρα.αλλα μάζεψε όλα τα καλώδια...γενικά η νοοτροπία είναι όσο βάζεις τόσο να βγάζεις για να εξής σωστή roh αέρα .

Να τρυπησω το κουτι των 270 ε ????? !!!!!!!!!!

Που ειναι οτι πιο τελειο εχω δει σε κουτι, ηχομονωση και ενα σωρο αλλο πραγματα????? !!!!!!!!!!

Να χαλασω το κοσμημα ????? !!!!!!!!!!

:shutup::shutup::shutup::shutup::shutup:

Link to comment
Share on other sites

Να τρυπησω το κουτι των 270 ε ????? !!!!!!!!!!

Που ειναι οτι πιο τελειο εχω δει σε κουτι, ηχομονωση και ενα σωρο αλλο πραγματα????? !!!!!!!!!!

Να χαλασω το κοσμημα ????? !!!!!!!!!!

:shutup::shutup::shutup::shutup::shutup:

λέμε τώρα ρε πάντως αν κανεις μια ωραία καλή k προσεκτική δουλειά με "ιπομονιτσα" ίσος βγει k πιο κόσμημα από τώρα ποτε δε ξέρεις.κοίτα αν κανεις σωστή roh αέρα k διαδρομή δε θα χρειαστεί να το σκίσεις more το κουτί.γενικά να ξέρεις όσες περισσότερες rpm τόσο καλύτερα.βεβαια όσες περισσότερες rpm περισσότερη βαβούρα αλλα με την ηχομόνωση που λες είσαι ok.to καλύτερο που εξής να κανεις για μένα είναι να δημιουργήσεις χορό μαζεύοντας k δένοντας καλώδια k αφαιρώντας άχρηστα πράματα κτλ k να αλλάξεις όλα τα fans σου με πιο δυνατά παντού βάλε με 3.000rpm k πάνω fans k τότε θα είσαι κομπλέ αν μπορείς να βρείς k ρυθμιζόμενα fans ακόμα καλύτερα ώστε οποτε θες ησυχία να τα χαμηλώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ΔΕΝ εχω προβλημα με την θερμοκρασια ΕΝΤΟΣ κουτιου, παρα μονο με NB,SB. ;)

Η θερμοκρασια του κουτιου ειναι απο 28-32 βαθμους, οχι παραπανω, δεν ξερω αν το ξερεις το κουτι μου, http://www.lian-li.com/v2/en/product/product06.php?pr_index=211&cl_index=1&sc_index=25&ss_index=61&g=spec

Μα ηδη φοραει καταπληκτικους ανεμιστηρες. Το να προβω σε αλλους το εκανα ηδη, ρυθμιζομενους, και αλλαξα τον πισω και τον μεσαιο με noctua 9φτερους που το αποτελεσμα ειναι απλα εξαιρετο. Αθορυβο και αποτελεσματικο. Οι μνημες επισης ψυχονται με το κιτ της http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=935646

Αρα ξεχναμε δια παντως τρυπες και κουραφεξαλα σε ενα ειδικα τοσο ωραιο,και τοσο κυριλε κουτι και δεν κανουμε κανιβαλισμους και καγκουριες με τρυπες κλπ. :whistle2:

Το NB,SB ψυχονται με ετοιμα κιτ, και εκει λεω να καταφυγω μαλλον, οσο για το μαζεμα των καλωδιων ειναι απλα παρα πολυ καλο. :banging:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην βγαλε την ψυχτρα του mobo και βαλε παντου καινουρια παστα και σφιξε οσο μπορεις τις βιδες. Αν δεν δεις σημαντικη μειωση βαλε εναν 8αρη.

Σε αλλους που ειδα στο net οσο το εψαχνα κι εγω, χωρις ανεμιστηρα επεσε εως και 7 βαθμους αλλα σε μενα μονο 3, οποτε και εβαλα εναν NOCTUA NF-R8-1800 απο ενα παλιο κουτι φιλου και απο 65 που εβλεπα αρχικα επεσα στα 48 σε full load

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα απο το nb μπαινει αν και λιγο χυμα με λιγη πατεντα. Και ενας 4αρης πανω στο nb πιστευω θα κανει δουλεια αλλα θα κανει θορυβο και μαλλον χωρις τοσο καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.