Jump to content



D-Link DSL-2640B ADSL2/2+ Router


morpheusgr

Recommended Posts

Χρησιμοποιω το D-link DSL-2640B ADSL2/2+ Router και δε μπορω να συνδεθω σε αυτο μεσω wifi, δεν μου εμφανιζει καν το δικτυο οταν κανω αναζητηση ασυρματων δικτυων. Εχω δοκιμασει να το βαλω χωρις κωδικο (wep, wpa, wpa2) αλλα και με κωδικο και παλι δεν εμφανιζεται το δικτυο του. Συνδεομαι με αυτο μονο με ethernet. Τι πρεπει να κανω για να λειτουργησει μεσω wifi? Εννοειται το εχω ενεργοποιημενο το wifi στις ρυθμισεις του router.

Link to comment
Share on other sites

το chanel ειναι στο auto, καρτα δεν ξερω ποια ειναι, ειναι αυτη που εχει το toshiba a200 u 23 (αν θυμαμαι καλα το μοντελο του λαπιτοπ μου), δεν εχω κανει καμια ρυθμηση στην καρτα, μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα με αλλα δικτυα (hot spots, access points, routers), δεν εχει απο οσο ξερω καποιο software για ρυθμηση η καρτα, οτι κανεις το κανεις απο τα windows

Link to comment
Share on other sites

τα πραγματα φενονται καλα, το βλεπει το δικτυο δοκιμασα και μερικες φορες να επανεκινισω το λαπτοπ και να ξανασυνδεθω και το ειδε κανονικα! ελπιζω να μην υπαρξει αλλο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ενα που εχει στη σελιδα της forthnet, δε θυμαμαι ποιο ειχε νωριτερα.

αυτο που εβαλα θα το βρεις εδω: http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817

πρεπει να ειναι το ιδιο με αυτο που αναφερεις και εσυ

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ίδιο είναι...Δεν αποκλείεται να ήταν και θέμα hard reset, το οποίο συμβαίνει και αυτόματα κατά την αναβάθμιση firmware, οπότε ίσως να μπορούσες να το κάνεις κι έτσι, χωρίας αναβάθμιση....

Πάντως δουλεύει...:T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα προβλήματα συνεχίζουν, το ασυρματο δικτυο ενω το βλεπει και συνδεεται σε αυτο μετα απο λιγη ωρα αποσυνδεεται απο μονο του. Υπαρχει καμια ιδεα για το τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Για torrent oυτε συζητηση απλα με browzing χανει τη συνδεση με το router.

Τι εννοεις με το Power save? δεν εχω αλλο τετοιο προβλημα με αλλα ασυρματα δικτυα με το ιδιο λαπτοπ.

MTU=1492 οπως ηταν απο την αρχη που το πηρα

Τι ειναι το temps?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες Wireless πακετώνονται με το Power Save mode που έχουν ή/και με συνδυασμό τους με κάποια Access Points /Routers. Power save κάνουν ώστε να ρίχνουν κατανάλωση και να αυξάνουν αυτονομία, οπότε και ρίχνουν την ισχύ του σήματος. Θα δείς επιλογή στα properties της κάρτας.

Temps=Τemperatures :p και έιπα μήπως κάτι από όλα ανεβάζει θερμοκρασίες...

Μπορείς να μου πεις το μοντέλο του laptop ακριβώς? (λογικά θα το γράφει από κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Το λαπτοπ ειναι το toshiba satellite a200-23u

Η θερμοκρασια του μου φενεται αρκετα καλη (σχετικα χαμηλη με αλλα router που εχω χρησιμοποιησει)

Το λαπτοπ οποτε το χρησιμοποιω το εχω στην πριζα και το προφιλ μπαταριας σε υψηλες επιδοσεις, οπότε δε νομιζω να κανει τπτ με την καταναλωση της καρτας

Link to comment
Share on other sites

To mode που θα είναι η wireless κάρτα σου φαίνεται στο Device manager στα properties της κάρτας στο tab "Advanced". Λογικά θα έχει Max, Normal και Off. Δές μήπως αλλάζοντας τη ρύθμιση ξεκολλάει.

Οι drivers της κάρτας σου είναι εδώ [Πλήρες μοντέλο (Model & Short Model): Sattelite A200 PSAE6E]. Δές τί έκδοση έχεις εγκατεστημένη και αν είναι μικρότερη από "11.5.0.32 / 9.0.4.37 " καλό θα ήταν να την ενημερώσεις...

Και βλέπουμε στη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω το ιδιο router. 1 βδομαδα ηταν αστερι και τα ιδια προβληματα αρχησαν οταν απο auto channel scan το εβαλα σε wireless channel 6. αν και εκανα μεχρι και reset τα προβληματα παραμενουν.

αν απομακρυνθώ με το laptop λιγο η σύνδεση μουλαρώνει. μερικές φορες ειναι πρόθυμο και παει σφαίρα και καπακι σταματάνε τα παντα. συνέχεια ενας κύκλος. σκέφτομαι να βαλω το firmware 4.0 αλλα διαβάζοντας τα παραπάνω μήπως υπαρχει καμια ελαττωματική παρτίδα?

Firmware Version: EU_3.07 Hardware Version: B2

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το πας στη forthnet να το κανουν ενα τεστ και να σου πουν αν χρειαζεται καποια ρυθμηση η να στο αλλαξουν, εμενα μου το κρατησαν μονο μια μερα και ξεμπερδεψα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.