Jump to content



Asus Eee PC / Ubuntu-eee


Aligator21

Recommended Posts

Δεν είδα κάποιο παρόμοιο θέμα και είπα να πάρω το θάρρος να ανοίξω ένα.

netbook-remix.png

Τι είναι το Ubuntu-eee;

Είναι μια προσαρμοσμένη διανομή του Ubuntu ειδικά για τα Asus Eee PC

Που μπορώ να το κατεβάσω;

Εννοείτε πως είναι δωρεάν και μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ.

Ubuntu-eee WiKi

Ένα πολύ χρήσιμο wiki για την διανομή αυτή μπορείς να βρεις εδώ.

Το έχω εγκαταστήσει σε ένα Eee PC 900 χωρίς κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας hardware και μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είδα διαφορά στην ταχύτητα εκτέλεσης των προγραμμάτων από την αρχική εγκατάσταση (Xandros) που έχουν (η Linux edition) και φυσικά μεγάλη διαφορά ταχύτητας από Windows XP.

To μόνο που ίσως σας προβληματίσει είναι το boot time το οποίο είναι αρκετά μεγαλύτερο από τα Windows XP. Σε XP όταν το είχα έκανε boot σε 20-25 sec, ενώ τώρα με το Ubuntu θέλει περίπου στο 1 λεπτό.

Πολύ θα ήθελα να ανταλάξουμε απόψεις, ιδέες, λύσεις για Eee pc & Ubuntu-eee.

Τέλος να πω, πως μετά την εγκατάσταση του Ubuntu-Eee και υπερβολικά αρκετά extra applications, υπάρχουν ελέυθερα στον κεντρικό δίσκο 1.1Gb (έχω την έκδοση 4+16).

Τα mounts που έχουν γίνει κατά την εγκατάσταση είναι :

1. 4Gb --> mount /

2. 16Gb --> mount /home/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ όμορφο φαίνεται. Το έχω κατεβάσει εδώ και καιρό, αλλά λόγω έλειψης χρόνου δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα.

off topic: ξέρει κανείς ποιός είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της Asus στην Ελλάδα, γιατί μου εμφάνησε ένα προβληματάκι το 900 που έχω. Από e-shop πριν 1 μήνα το πήρα, γιατί δεν το έβρισκα αλλού σε μαύρο Linux. Αλλά στο τηλέφωνο μου έδωσαν ένα τηλέφωνο εξωτερικού (!!), το οποίο δεν λειτουργούσε κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.