Jump to content



Ποιό κουτί?


BuffaloBill

Recommended Posts

Γεια σας αυτήν την εβδομάδα επιτέλους θα αγοράσω καινούριο PC και επόμενος έχω κόλληση στο τι κουτή να του πάρω. Είμαι μεταξύ 3 μοντέλων CoolerMaster Haf 932 , Antec P182 και CoolerMaster Cosmos RC-1000 ! Με ενδιαφέρει η καλή ψύξη στο εσωτερικό καθώς και να είναι όσο τον δυνατόν ποιο αθόρυβο με καλή διάταξη στο εσωτερικό και με το τροφοδοτικό κάτω...αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο κουτή ανάλογο κόστος πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Mε σχεδόν κλειστά μάτια CoolerMaster Cosmos RC-1000.Όταν ήταν να πάρω το pc μου είχα αποφασίσει να πάρω αυτό, αλλά τελικά πήρα το S, επειδή είχε έτοιμη θέση για ψυγείο.Με το RC-1000 θα απολαμβάνεις την απόλυτη ησυχία.

Link to comment
Share on other sites

To CoolerMaster Haf 932 καλό φαίνεται , αλλά είναι διάτρητο, άρα θα έχεις θόρυβο. Μου φαίνεται λίγο καγκούρικο να πώ την αλήθεια.

Δέν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς? Καλό θα ήταν να μας πεί κανένας περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια προτάση από μένα....το cosmos είναι πολύ καλό κουτί αλλά τεράστιο, και δύσκολο στις θερμοκρασίες όταν θέλεις να το έχεις ταυτόχρονα αθόρυβο.

Αν σε ενδιαφέρει να χτίσεις αθόρυβο και κρύο κουτί, και δεν προσανατολίζεσαι σε υδρόψυξη, τότε αναγκαστικά πας σε midi tower και όχι full tower. Ο θόρυβος σε ένα κουτί είναι κυρίως συνάρτηση του αριθμού, του μεγέθους και της ταχύτητας των ανεμιστήρων μέσα στο κουτί. Αυτό ισχύει και για την θερμοκρασίες μέσα στο κουτί, αλλά με αντιστρόφως ανάλογο τρόπο. Όσο μεγαλύτερο εσωτερικό χώρο έχει ένα κουτί, τόσο πιο δύσκολο είναι να στήσεις forced airflow ώστε να το ψύξεις σωστά, και τόσο πιο δύσκολο θα είναι να το κρατήσεις αθόρυβο με αυτή την ψύξη...

here goes....

Lian Li PC-60FB Black

Φοβερή τιμή, αλουμίνιο, ποιότητα Lian Li και το κυριότερο, μελετημένο airflow για καλή ψύξη και χαμηλός θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Άρα Dante80 κάνη ώστε να διατηρεί σε φυσιολογικές τιμές την θερμοκρασία σε AMD Phenom 9950 και AMD/ATI 4870...:woot:

Φυσικά και κάνει, επίσης το να διατηρήσεις σε φυσιολογικές τιμές την θερμοκρασία είναι εύκολο στα περισσότερα κουτιά σήμερα. Το θέμα για μένα, είναι να το κάνεις με τον μικρότερο δυνατό θόρυβο, αλλά και οικονομικά. Με αυτούς τους συμβιβασμούς, πας σε αερόψυξη και midi tower. Αν αφαιρέσεις το οικονομικό, πας σε full tower που δέχεται οπωσδήποτε διπλό (και καλύτερα τριπλό) ψυγείο, και περνάς CPU και GPU από νεράκι...

Το Antec Twelve Hundred είναι too much? Προσωπικά το έχω κοντά στο cosmos.. αλλά βλέπω πως οι περισσότεροι δεν το προτιμούν! :-(

Μια χαρά είναι το twelve hundred, μάλιστα είναι από τα πιο ποιοτικά gamer full tower στην αγορά. Αθόρυβο δεν θα το έλεγα (αν και οι antec tricool του έχουν ρυθμιστές ταχύτητας), αλλά δεν προορίζεται για αυτό τον σκοπό έτσι και αλλιώς...

Το μόνο κακό με αυτό το κουτί, και ίσως ο βασικός λόγος που δεν αγοράζεται όσο θα έπρεπε είναι η μη διαθεσιμότητά του σε plaisio και/ή e-shop. Επίσης, λόγω της σχεδίασης του με τρια 5 1/4 to 3 1/2 cages, θέλει λίγο modding για να χωρέσει τριπλό ψυγείο ΚΑΙ αρκετοί σκληροί.

Link to comment
Share on other sites

απ'τα reviews του εξωτερικου διαβαζω τα καλυτερα για το Haf 932 και απο θεμα ποιοτητας και θορυβου, ψυξης και ευκολιας στην μοντα. οποτε πιστευω πως σε αυτη την τιμη που αναμενεται ειναι αχτυπητο

Link to comment
Share on other sites

απ'τα reviews του εξωτερικου διαβαζω τα καλυτερα για το Haf 932 και απο θεμα ποιοτητας και θορυβου, ψυξης και ευκολιας στην μοντα. οποτε πιστευω πως σε αυτη την τιμη που αναμενεται ειναι αχτυπητο

Και εγώ διάβασα πολύ καλά λόγια και αποφάσισα να το περιμένω να έρθει:shifty:...από όσο μου είπαν στο πλαίσιο θα το έχουν από της 15 και μετά.Ελπίζω να πέσουν λίγο και η τιμές στις κάρτες γραφικών μέχρι τότε και να τσιμπήσω και καμία 4870 1GB… :drool: :jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.