Jump to content



How to learn C/C+


ExeliktikoS

Recommended Posts

Λόγο απαιτήσεων στις σπουδές , θέλω να μάθω C/C++ . Ξέρω ήδη fortran . Θέλω να μου προτίνετε κάποιο ελλήνικό βιβλίο για εκμάθηση της γλώσσας . Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ότι αν θες μετά την σχολή να καταλαβαίνεις για τι μιλάει ο υπόλοιπος κόσμος, δοκίμασε και κανένα βιβλίο στα αγγλικά... η σειρά της Sams είναι καλή για αρχάριους, πχ "Teach yourself C/C++ in 24 Hours"...

Δυστυχώς, η μετάφραση των τεχνικών/τεχνολογικών κειμένων γίνεται καθολικά και με πολύ ζήλο στην Ελλάδα... πχ δυφίο = bit κλπ... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε σοβαρό βιβλίο στα Αγγλικά (εκτός κι θες μόνο να περάσεις το μάθημα).

Ο κόσμος μιλάει Αγγλικά στο web και εκεί θα τρέχεις για βοήθεια. Αν δεν ξέρεις την αγγλική ορολογία είσαι λίγο χαμένος. Καλύτερα κατευθείαν C++ (αφού ξέρεις μια γλώσσα, το έχεις κάπως το νόημα). Αν αποκτίσεις κακές συνήθειες σε C θα τις κουβαλίσεις και στη C++ που θέλει άλλο τρόπο σκέψης.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε σοβαρό βιβλίο στα Αγγλικά (εκτός κι θες μόνο να περάσεις το μάθημα).

Ο κόσμος μιλάει Αγγλικά στο web και εκεί θα τρέχεις για βοήθεια. Αν δεν ξέρεις την αγγλική ορολογία είσαι λίγο χαμένος. Καλύτερα κατευθείαν C++ (αφού ξέρεις μια γλώσσα, το έχεις κάπως το νόημα). Αν αποκτίσεις κακές συνήθειες σε C θα τις κουβαλίσεις και στη C++ που θέλει άλλο τρόπο σκέψης.

quote += 1;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη μάλλον δεν έγραψα ξεκάθαρα τι ψάχνω και οι απαντήσεις σας ξεφευγουν απο αυτο, ξαναθέτω.

Δεν χρειάζομαι ένα βιβλίο για να μάθω , για να περάσω ένα μάθημα κλπ... το θέλω σοβαρά , για να μάθω τέλεια για ένα τεράστιο θέμα που έχω να κάνω στην διπλωματική μου.

Πρέπει να μάθω και C και C++ .

Έχω βρέι πολλά βιβλία να πουλάνε απο παπασωτηρίου κλπ , απλά ρωτάω αν έχετε δοκιμάσει κάτι συγκεκριμένα απο αυτα για να μου προτέινετε. Δεν ψάχνω ένα απλό βιβλίο , πχ σχολής, αλλα ένα στύλ ''Μάθε την C σε 30 μέρες''

Link to comment
Share on other sites

λίγο δύσκολο να μάθεις την c σε 30 μέρες. πάρε 2 βιβλία ένα για αρχάριους και ένα πιο ανεπτυγμένο όπως deitel ή robert lafore(αυτό έχω εγώ). γενικώς ψάξε σε εκδόδεις κλειδάριθμο και γκιούρδα. στον robert lafore έχω ακούσει ότι κυκλοφορεί και ένα λυσάριο το οποίο δεν το έχω αλλά κοστίζει το 70% του βιβλίου. θες 150 ευρώ στο σύνολο για αυτά τα 2 βιβλία+ το λυσάριο. πάντως το λυσάριο θα σε βοηθήσει πολύ στο να καταλάβεις τα λάθη σου. το παίρνεις στέλνοντας mail στην εκδότρια εταιρεία και στο στέλνουν με αντικαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Στη σχολή θα κάνουμε το "Η τέχνη κ επιστήμη της C" του E. S. Roberts. Είμαι Α' Εξάμηνο και δεν έχουμε πάρει ακόμα τα βιβλία κ ούτε στη βιβλιοθήκη το βρήκα οπότε δεν μπορώ να σου πω. Δανίστηκα όμως το "c programming, a modern approach" του King.

Γνωστοί μου λένε να διαβάσω το "The c programming language" των Brian W. Kernighan Dennis M. Ritchie

Σειρά μου να ρωτήσω κάτι:

Έχω κατεβάσει το miracle c. Eπιτυχώς έκανα build κ link τα προγράμματα αλλά όταν πατάω F8 ---> run δεν βγαίνει το παραθυράκι του dos !!! WTF ?!!!!

Link to comment
Share on other sites

kreach, Εφαρμοσμένη Πληροφορική είσαι;

Το "The C programming language" των Kernighan και Ritchie (που είναι και οι συγγραφείς της C), δεν αξίζει. Είναι πολύ δύσκολο στην κατανόηση. Αξίζει μόνο για ιστορικούς λόγους :p

Το βιβλίο του Roberts, διάβασε το μόνο για να περάσεις το μάθημα. Ο τύπος χρησιμοποιεί δικιές του συναρτήσεις και βιβλιοθήκες, που δεν υπάρχουν παραέξω. π.χ. δεν σου διδάσκει ούτε την scanf!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Sams Teach you C++ in 21 Days (νομιζω) αλλά ειδικά την 6η έκδοση.

Διαβασε το όλο. Εϊναι το καλύτερο βιβλίο που υπάρχει για C++ την στιγμή που σου γράφω το post.

Καλύτερο με την έννοια ότι καλύπτει καινούριες τεχνικές και καινοτομίες καθώς τα λέει όλα πολύ περιγραφικά και σε παίρνει από το χέρι.

Στα αγγλικα είναι εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Tμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών (ΤΕΜ) Κρήτης στο Ηράκλειο

Για την miracle c τι στο καλό φταίει?

σκαλώματα του app, ούτε είχα καταφέρει να ανοίγει dos box.... οι λύσεις είναι 2... είτε κρατάς ανοιχτό ένα dos box στο path του προγράμματος και το τρέχεις με το χέρι.... (λολ) .. ή βάζεις το Dev-CPP που είναι ένα open source c/c++ ide

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.