Jump to content



Βοήθεια με χωνευτό fan 4cm ψύκτρας chipset!!!


metalmike

Recommended Posts

Καλημέρα,έχω αυτή τη μητρική και πρόβλημα που έχω είναι ότι το chipset fan της έχει αρχίσει να κάνει πολύ περίεργο θόρυβο και εκτός του ότι είναι πολύ ενοχλητικό (μιας και το pc είναι σχεδόν αθόρυβο) φοβάμαι μήπως τα φτήσει.Υπάρχουν 2 δυσκολίες για την επίλυση αυτού του προβλήματος,δυστυχώς για να αλλάξω τη ψύκτρα ολόκληρη θα πρέπει να βγάλω έξω τη μητρική πράγμα που φαντάζει αρκετά χλωμό λόγω στησίματος και πραγμάτων που έχει μέσα το case,οπότε η μόνη λύση που μένει είναι να αλλάξω το fan της ψύκτρας του chipset κι εκεί συναντάω τη 2η δυσκολία μιας και το συγκεκριμένο fan είναι χωνευτό,όχι δηλαδή σαν κι αυτό.Μπήκα κιόλας σε όλα τα μαγαζιά της Στουρνάρη και δεν είχε κανείς κάποιο αντίστοιχο (πήρα ένα σαν αυτό του link λίγο πιο πάνω μπας και το modαρω αλλά η προσπάθειά μου δεν έπιασε τόπο).Σας παρακαλώ όποιος έχει κάποια ιδέα για το τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ή ξέρει που μπορώ να βρω ένα τέτοιο ή ακομά κι αν έχει κάποιος παρόμοιο fan στην κατοχή του και δεν το χρειάζεται και μπορεί να μου το δώσει θα του ήμουν πολυ ευγνόμων.Πιο κάτω εχω βάλει κάποια links για να καταλάβετε τι είδους fan θέλω να βρώ.Ευχαριστώ πολύ :(

http://www.xbitlabs.com/images/mainboards/ga-k8nxp-sli/chipset.jpg

http://www.pcper.com/images/reviews/110/sata.jpg

http://www.ixbt.com/video2/images/gigabyte-3d1/gigabyte-k8nxp-sli-cooler.jpg

http://www.tbreak.com/reviews/fullimage.php?image=9057

http://www.tbreak.com/reviews/fullimage.php?image=9059

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να βάλεις fan-άκι στην ίδια θέση.

Δέν μπορείς κάπου να βάλεις κάποιον μεγαλύτερο που να το χτυπάει ?

Μπορείς να ελέγξεις την θερμοκρασία του ΝΒ χωρίς το fan? Γιατί άν έχεις καλή ροή στο κουτί δέν νομίζω οτι χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να βάλεις fan-άκι στην ίδια θέση.

Δέν μπορείς κάπου να βάλεις κάποιον μεγαλύτερο που να το χτυπάει ?

Μπορείς να ελέγξεις την θερμοκρασία του ΝΒ χωρίς το fan?

Κοίτα,επειδή η ψύκτρα είναι στην ίδια ευθεία με τη θύρα pci-e η 8800gtx μου περνάει ακριβώς απο πάνω (σαν να κόβει το chipset στη μέση),οπότε αν βάλω καποιο fan θα χτυπάει από πάνω κάπως διαγώνια την ψύκτρα (ίσως πάρω 2 μικρούς,ο ένας να χτυπάει διαγώνια από πάνω και ο άλλος διαγώνια από κάτω,να δω πως θα τους στηρίξω όμως).Σίγουρα πάντως τη ψύκτρα του chipset δεν την αφήνω χωρίς fan γιατί ακόμα και με αυτό που έχει τώρα καίει αρκετά όταν την ακουμπάω.Αν δε βάλω 2 μικρούς πάνω και κάτω πιστεύεις πως με έναν 8ρη ή 12ρη από πάνω (διαγωνίως πάλι) θα είναι οκ;Όσο για τη θερμοκρασία του NB δεν ξερω αν μπορώ να την ελέγξω,θα το ψάξω όμως το απόγευμα που θα πάω σπίτι ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι θα έκανα...

Άν έχεις κουτί που το πλαϊνό του είναι μέταλλο και όχι plexi και χωράει πάνω απο την vga, θα έκανα τρυπίτσες για να περνάει ο αέρας και θα βίδωνα έναν 12άρι πάνω του για εισαγωγή απευθείας πάνω απο το chipset.

Το συγκεκριμένο είναι αρκετά εύκολο, μέχρι και για μένα που δέν είχα πιάσει ποτέ black&decker στην ζώη μου.

Καλύτερα να βάλεις έναν 12άρι γιατί θα προσφέρει καλύτερη και πιό ήσυχη ψύξη από τον 6άρι.

Επιπλέον στην θέση που θα τον βάλεις θα προσφέρει και μία στοιχειώδω ψύξη στις μνήμες και στην vga, αφού θα είναι απο πάνω της.

Ας προτείνει και κάποιος άλλος τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι θα έκανα...

Άν έχεις κουτί που το πλαϊνό του είναι μέταλλο και όχι plexi και χωράει πάνω απο την vga, θα έκανα τρυπίτσες για να περνάει ο αέρας και θα βίδωνα έναν 12άρι πάνω του για εισαγωγή απευθείας πάνω απο το chipset.

Το συγκεκριμένο είναι αρκετά εύκολο, μέχρι και για μένα που δέν είχα πιάσει ποτέ black&decker στην ζώη μου.

Καλύτερα να βάλεις έναν 12άρι γιατί θα προσφέρει καλύτερη και πιό ήσυχη ψύξη από τον 6άρι.

Επιπλέον στην θέση που θα τον βάλεις θα προσφέρει και μία στοιχειώδω ψύξη στις μνήμες και στην vga, αφού θα είναι απο πάνω της.

Ας προτείνει και κάποιος άλλος τπτ...

To case που έχω είναι αυτό.Όπως βλέπεις έχει θέση για fan (του έχω βάλει ένα 9ρι) αλλά είναι πιο αριστερά απ'οτι πρέπει!Θα το κοιτάξω όμως να δω τι μπορω να κάνω όσον αφορά το που θα βάλω το 12ρι,σ'ευχαριστώ πολύ :)
... τι σε εμποδίζει να βιδώσεις ένα 4x4 φουρφούρι?

Μ'εμποδίζει η 8800gtx που περνάει από πανω από τη ψύκτρα του chipset και ίσα ίσα που δεν την ακουμπάει,γι'αυτό κιόλας η gigabyte έβαλε χωνευτό fan :hm:

Link to comment
Share on other sites

metalmike, γιατί δεν κάνεις σωστή δουλειά man? Δεν νομίζω πως είναι και κάτι το ιδιαίτερο να βγάλεις έξω την μητρική και να αλλάξεις το ψηκτράκι με κάποιο της enzotech για παράδειγμα...
Link to comment
Share on other sites

metalmike, γιατί δεν κάνεις σωστή δουλειά man? Δεν νομίζω πως είναι και κάτι το ιδιαίτερο να βγάλεις έξω την μητρική και να αλλάξεις το ψηκτράκι με κάποιο της enzotech για παράδειγμα...
Φίλε μου αν μπορούσα θα το είχα κάνει από την πρώτη στιγμή και δε θα σας ζάλιζα τώρα.Δεν θες να ανεβάσω photo να δεις τι στήσιμο έχω κάνει (είναι midi tower,με τροφοδοτικό tagan με απίστευτα "πλοκάμια" που τα έχω στρίμώξει προσεκτικά,επίσης fan controller με συνδεδεμένα 4 fan επάνω με καλώδια και αντάπτορες επίσης προσεκτικά βαλμένα,με modαρισμένο-κομμένο hdd case ώστε να χωρέσει η 8800gtx,καλώδια που συνδέονται στη μητρική και περνούν από κάτω της και πηγαίνουν στο panel που έχει το case επάνω με τις usb κτλ).Γενικά μου αρέσει να το έχω τρελά προσεγμένο το case μέσα αλλά δεν μπορώ να κάνω κάθε φορά να κάνω το ίδιο πράγμα όπως καταλαβαίνεις,ειδικά για ένα fan 4cm (κατάρα στα χωνευτά :p).Εγώ μια διευκόλυνση-mod ζήτησα,αν είναι τόσο τραγικό πια...Α και κάτι ακόμα,η ψύκτρα που είναι επάνω στο chipset είναι κολλημένη πάνω του (παίζει να ξεράθηκε η πάστα και να έχει κολλήσει τελείως),θυμάμαι παλιότερα που είχα επιχειρήσει να την βγάλω και παραλίγο να ξεκολλήσει το chipset απο τη μητρική :hm:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χωρίς παρεξήγηση,ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας για άλλες ψύκτρες αλλά δεν ψάχνω άλλη ψύκτρα,τις έχω δει ΟΛΕΣ όσες κάνουν για τη μητρική μου (ποτέ δεν ρωτάω πριν ψάξω πολύ καλά).Αυτό που θέλω έιναι αν έχετε καμιά πρόταση για mod (χωρίς να βγάλω τη μητρική) ή αν ξέρετε που μπορώ να βρω χωνευτό 4ρι fan :(

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις έχει θέση για fan (του έχω βάλει ένα 9ρι) αλλά είναι πιο αριστερά απ'οτι πρέπει!Θα το κοιτάξω όμως να δω τι μπορω να κάνω όσον αφορά το που θα βάλω το 12ρι,σ'ευχαριστώ πολύ :)

Μπορεί να είναι λίγο πιο δίπλα, αλλά πιστεύω το φυσάει αρκετά.

Δοκίμασε αυτό που λές με 12ρι, άν και ο 9άρις καλός μου φαίνεται.

Προσπάθησε αν γίνεται να βάλεις κάτι σαν παξιμαδάκι στις αριστερές του βίδες για να του δώσεις μία κλήση, δέν χάνεις και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις έχει θέση για fan (του έχω βάλει ένα 9ρι) αλλά είναι πιο αριστερά απ'οτι πρέπει!Θα το κοιτάξω όμως να δω τι μπορω να κάνω όσον αφορά το που θα βάλω το 12ρι,σ'ευχαριστώ πολύ :)

Μπορεί να είναι λίγο πιο δίπλα, αλλά πιστεύω το φυσάει αρκετά.

Δοκίμασε αυτό που λές με 12ρι, άν και ο 9άρις καλός μου φαίνεται.

Προσπάθησε αν γίνεται να βάλεις κάτι σαν παξιμαδάκι στις αριστερές του βίδες για να του δώσεις μία κλήση, δέν χάνεις και τίποτα.

Έξυπνο να βάλω έξτρα παξιμάδια ώστε να πάρει κλίση το fan αλλά και πάλι μη νομίζεις,δεν το φυσάει σχεδόν καθόλου (είναι μεγαλη η απόσταση για να δέχεται αέρα και με αρκετή δύναμη),είναι και η 8800gtx που περνάει από εκεί (η οποία πιάνει 70 βαθμούς) και τα κάνει χειρότερα τα πράγματα οπότε αυτή η λύση του πλαινού fan στο plexi απορρίπτεται,αν βάλω 12ρι fan θα το βάλω κοντά στη ψύκτρα του chipset (θα βρω τρόπο να το στηρίξω κάπως) έτσι ο αέρας θα χτυπάει και τη vga και τη ψύκτρα του chipset.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεβιδώσει το κάλυμα για να δείς καλύτερα τον ανειστήρα ;;;;

Βγάλε το κάλυμα του, καθάρισε τον καλά και ξαναβίδωσε τις 4 βίδες χωρίς το κάλυμα.

1- μπορεί και ηρεμήσει

2- έχω την εντύπωση ότι είναι κανονικό ανεμιστήρη αυτό και όχι κατι περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεβιδώσει το κάλυμα για να δείς καλύτερα τον ανειστήρα ;;;;

Βγάλε το κάλυμα του, καθάρισε τον καλά και ξαναβίδωσε τις 4 βίδες χωρίς το κάλυμα.

1- μπορεί και ηρεμήσει

2- έχω την εντύπωση ότι είναι κανονικό ανεμιστήρη αυτό και όχι κατι περιεργο.

+1

Αφου δεν θες να ξοδευτεις, να βγαζεις μητρικες για νεα ψυκτρα, δεν μπαινει κανενα φαν, κανε το πιο απλο. Ξεβιδωσε το, καθαρισε ψυκτρα και φαν οσο καλυτερα μπορεις. Δοκιμασε να δεις αν σταματησε ο θορυβος. Αν δε σταματησε, ξαναβγαλε το φαν, βγαλε την πισω ετικετα του χωρις να την χαλασεις, 1 σταγονιτσα λαδι μεσα στο μηχανισμο, ξανακολλας την ετικετα και το φαν σου κατα 95% θα γινει σαν καινουριο

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεβιδώσει το κάλυμα για να δείς καλύτερα τον ανειστήρα ;;;;

Βγάλε το κάλυμα του, καθάρισε τον καλά και ξαναβίδωσε τις 4 βίδες χωρίς το κάλυμα.

1- μπορεί και ηρεμήσει

2- έχω την εντύπωση ότι είναι κανονικό ανεμιστήρη αυτό και όχι κατι περιεργο.

1)To έχω δοκιμάσει κι αυτό,το καθάρισα κιόλας προσεκτικά,τώρα έτσι το έχω αλλά δεν είδα διαφορά.

2)Κανονικό 4ρι είναι,δεν είναι δα και τίποτε τρελό (γι'αυτο τρελαίνομαι που δεν βρίσκω κανένα) απλά το fan αυτό δεν έχει πλαίσιο γύρω του,γι'αύτο λέγεται και χωνευτό,ώστε να χώνεται στη ψύκτρα και όχι να βιδώνεται απο πάνω της.

+1

Αφου δεν θες να ξοδευτεις, να βγαζεις μητρικες για νεα ψυκτρα, δεν μπαινει κανενα φαν, κανε το πιο απλο. Ξεβιδωσε το, καθαρισε ψυκτρα και φαν οσο καλυτερα μπορεις. Δοκιμασε να δεις αν σταματησε ο θορυβος. Αν δε σταματησε, ξαναβγαλε το φαν, βγαλε την πισω ετικετα του χωρις να την χαλασεις, 1 σταγονιτσα λαδι μεσα στο μηχανισμο, ξανακολλας την ετικετα και το φαν σου κατα 95% θα γινει σαν καινουριο

Βασίκα δεν είναι το πρόβλημα το να μη ξοδευτώ αλλά η απίστευτη ταλαιπωρία που θα υποστώ (εξήγησα το λόγο παραπάνω) για ένα κ"α"λοfan 4cm!Αυτό που είπες με το λάδι πάντως θα το δοκιμάσω...ελπίζω να μην πέσω στο 5% :wassat:

Ορίστε και 2 φωτογραφίες του χωρίς το επάνω κάλυμμα για να πάρετε μια ιδέα:

dsc00923az4.th.jpg dsc00924zj2.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται ειναι φτιαγμενο ωστε να εχει μονο μια πλευρα που πορεξεχει (για τις 4 τρυπες) αλλιως δε θα χωραγε μεσα στη ψυκτρα. Το μονο ευκολο που βλεπω αν δε φτιαξει ειναι να παρεις ενα 4ρι και να αρχιζεις να το πετσοκοβεις μεχρι να γινει ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται ειναι φτιαγμενο ωστε να εχει μονο μια πλευρα που πορεξεχει (για τις 4 τρυπες) αλλιως δε θα χωραγε μεσα στη ψυκτρα. Το μονο ευκολο που βλεπω αν δε φτιαξει ειναι να παρεις ενα 4ρι και να αρχιζεις να το πετσοκοβεις μεχρι να γινει ιδιο.

Bασικά από χαμηλά κάνει κάτι σαν σταυρό (φαίνεται κιόλας στις φωτογραφίες τα 2 του μέρη από τα 4) και από εκεί ανεβαίνει το πλαστικό προς τα πάνω και σχηματίζει το πλαινό τετράγωνο όπου στις γωνίες του βιδώνεται πάνω στη ψύκτρα (ελπίζω να έγινα κατανοητός,τα είπα όσο καλύτερα μπορούσα).Όσο για το 2ο που λες όπως γράφω και στο 1ο μου post "πήρα ένα σαν αυτό μπας και το modαρω αλλά η προσπάθειά μου δεν έπιασε τόπο γιατί το κατέστρεψα",θα πάρω άλλο ένα όμως για να το ξαναδοκιμάσω με πιο προσεκτικό κόψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο που μαλλον θα κανω ειναι να παρω αλλο ενα τετοιο κλασσικο 4ρι fan και να κοψω τις τρεις ακτινες απο το πλαισιο αφηνοντας τις ακεραιες σε μηκος πανω στο σωμα του ανεμιστηρα και να κολλησω το ανεμιστηρακι με την ψυκτρα βαζοντας ελαχιστη κολλα στιγμης πανω στις ακτινες...ελπιζω να πετυχει...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

για δες το revoltec:p

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=9

Ναι,τo έχω δει κι εδώ αλλά δες τις διαστάσεις της ψύκτρας που γράφει :confused: Ποιό site άραγε να έχει τις σωστές;Απ'ότι βλέπω άλλα site λένε το ένα άλλα το άλλο...Μακάρι να είναι 4x4,το έχω πάρει ασυζητητί :p Θα πάρω τηλέφωνο αύριο στο checkmate να ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.