Jump to content



Smart event σε RAID 0+1


anthis

Recommended Posts

Καλημερα!! Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο ακριβως?? Εχω 4 δισκους WD320GB σε RAID 0+1..

Απο χτες το βραδι οποτε ανοιγω τον υπολογιστη εμφανιζει τη λιστα με τους τεσσερις δισκους, και ο ενας γραφει απο διπλα smart event.. Τι ειναι αυτο?? Την ακουσε??

Το συστημα δουλευει οκ μπαινω windows κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Μην τον βγάλεις. Δεν όπως είναι τι smart event έχεις. ΔΕΝ χάλασε ακόμη ο δίσκος. Είναι προειδοποίηση ότι κάτι τρέχει. Στο μεταξύ, απέφυγε να στρεσάρεις τους δίκους με virus scan, defrag και άλλα τέτοια βαριά.

@anthis

Κάνουν φασαρία οι 4 δίσκοι σε RAID 0+1 ? Ετοιμάζομαι να κάνω το ίδιο με 250άρηδες και την DFI την plus.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι μια χαρα καντο!! Δεν κανουν θορυβο οκ ειναι.. Και απο ποδοση μια χαρα και εχεις και ασφαλεια.. ;):):D Το καλυτερο ειναι.. Το hd tune δεν μου λεει τιποτα στο health, γραφει not available.. Το wd diagnostics δουλευει σε vista??

Edit:

Παιζει το διαγνοστικο λογισμικο της WD στα Vista, αλλα μου δειχνει οτι να ναι ως φυισκο δισκο.. Την μια φορα δειχνει 0mb την αλλη δειχνει 1300GB.. Λογικο δισκο διαβαζει σωστα 598GB δηλαδη τους τεσσερις 320αριδες σε raid 0+1.. Στα tests κανει αμεσως fail.. Να τους βγαλω λοιπον εναν εναν να τους τσεκαρω ε??

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι προγράμματα που διαβάζουν τις πληροφορίες του SMART και σου βγάζουν report. To data Lifeguard Diagnostics της WD που έιχα κατεβάσει κάποτε δε βλέπει το RAID με καλό μάτι και μου λέει κι εμένα άλλα αντί άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει τέτοια το Matrix...

Απο την στιγμή που έχει raid εμφανίζονται τα SMART.

Και άν τα σβήσει κανα 2 φορές και συνεχίζει να τα βγάζει τότε asap RMA, και μιάς και που είναι απο Πλάισιο δέν υπάρχει κανένα εμπόδιο.

Link to comment
Share on other sites

και το speedfan έχει SMART reader αλλά αφού έχεις raid 0+1 βγάλε τον δίσκο που έχει πρόβλημα κάντον rma και μόλις πάρεις άλλον κάνε rebuild το raid και τέλος όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Vatos_locos (??!!) στο SpeedFan το είχα δει... που διάβαζε τα SMART events.

Πάντως ότι λέει ο mandridis κάνε. Για αυτές τις περιπτώσεις είναι το SMART και για αυτό έβαλες 0+1. Και warning και replace εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μην τον βγάλεις. Δεν όπως είναι τι smart event έχεις. ΔΕΝ χάλασε ακόμη ο δίσκος. Είναι προειδοποίηση ότι κάτι τρέχει. Στο μεταξύ, απέφυγε να στρεσάρεις τους δίκους με virus scan, defrag και άλλα τέτοια βαριά.

@anthis

Κάνουν φασαρία οι 4 δίσκοι σε RAID 0+1 ? Ετοιμάζομαι να κάνω το ίδιο με 250άρηδες και την DFI την plus.

να παει αμεσως για αλλαγη εφοσον του βγαζει κοκκινα στο smart.εξω και αλλαγη αμεσως.πρωτα απο ολα backup...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.