Jump to content



nForce 4, Dual Channel, PC3200 ερώτηση.


Dolly

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Ερώτηση για άλλη μια φορά :shifty:

Είμαι με Asus-Α8Ν-SLI, nForce4 σε σόκετ 939.

Η μητρική είναι Dual Channel και έχω πάνω 4χ512 PC3200 DDR μνήμες.

Κάποιες βασικές ερωτήσεις.

Σε nForce 4 Dual Channel όταν βάζεις πάνω από 2 Dim (4 στην προκείμενη) πέφτει η ταχύτητα στην οποία λειτουργούν οι μνήμες ή κάτι? Επηρεάζονται τα timings?

Πρέπει από το BIOS να τις δουλεύω σε 1Τ η 2Τ? Όταν είχα μόνο τα 2 Dim θυμάμαι πως τα δούλευα σε 1Τ.

Όταν το cpuz δείχνει 200Mhz εννοεί πως οι μνήμες επειδή είναι dual channel λειτουργούν στα 400? Συνεπώς είναι στη default ταχύτητα τους? Μπορώ στο εν’λόγο chipset να έχω dual channel με 4 dim?

Στα default values από BIOS μου βγάζει τις μνήμες στο cpuz με διαιρέτη, κάτι που δεν είχα παλιά, αυτό δεν επηρεάζει στην απόδοση?

Είμαι στην δουλειά τώρα, αλλά θα ποστάρω μόλις πάω σπίτι όλες τις ρυθμίσεις να μου πείτε αν βλέπετε κάτι στραβό, απλά ήθελα μια πρώτη γνώμη αν κάποιος έχει λίγο χρόνο και δεν είναι στο Γκάζι :p

Ξέρω πως είναι παλιό το chipset αυτό αλλά απ’όσο θυμάμαι κάμποσοι το είχατε πάρει το πάλε ποτέ.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,
καλημερα και σε σενα.
Ερώτηση για άλλη μια φορά :shifty:

Είμαι με Asus-Α8Ν-SLI, nForce4 σε σόκετ 939.

Η μητρική είναι Dual Channel και έχω πάνω 4χ512 PC3200 DDR μνήμες.

Κάποιες βασικές ερωτήσεις.

...
Σε nForce 4 Dual Channel όταν βάζεις πάνω από 2 Dim (4 στην προκείμενη) πέφτει η ταχύτητα στην οποία λειτουργούν οι μνήμες ή κάτι? Επηρεάζονται τα timings?
οχι απλως ειναι πιο "δυσκολο" να κλοκαρουν.

Πρέπει από το BIOS να τις δουλεύω σε 1Τ η 2Τ? Όταν είχα μόνο τα 2 Dim θυμάμαι πως τα δούλευα σε 1Τ.

στην πλατφορμα σου ειναι παρα πολυ σημαντικο το 1Τ.να φροντιζεις να κανεις force/enable 1t εφου εχει μεγαλο αντικτυπο στις επιδοσεις.
Όταν το cpuz δείχνει 200Mhz εννοεί πως οι μνήμες επειδή είναι dual channel λειτουργούν στα 400? Συνεπώς είναι στη default ταχύτητα τους? Μπορώ στο εν’λόγο chipset να έχω dual channel με 4 dim?
ναι200Χ2=400mHZ.

ναι μπορεις,απλως φροντισε να παρεις ολοιδιες μνημες-ειναι δυσκολο-

Στα default values από BIOS μου βγάζει τις μνήμες στο cpuz με διαιρέτη, κάτι που δεν είχα παλιά, αυτό δεν επηρεάζει στην απόδοση?

1:1 καλυτερα να της παιζεις.
Είμαι στην δουλειά τώρα, αλλά θα ποστάρω μόλις πάω σπίτι όλες τις ρυθμίσεις να μου πείτε αν βλέπετε κάτι στραβό, απλά ήθελα μια πρώτη γνώμη αν κάποιος έχει λίγο χρόνο και δεν είναι στο Γκάζι :p

go on plz.

Ξέρω πως είναι παλιό το chipset αυτό αλλά απ’όσο θυμάμαι κάμποσοι το είχατε πάρει το πάλε ποτέ.

Ευχαριστώ,

φοβερο τσιπσετ.φοβερες αναμνησεις.
Link to comment
Share on other sites

Lol, κεφάτος πρωί πρωί γουστάρω, (και ευχαριστώ για τις απαντήσεις).

Βρήκα αυτό σε ένα σάιτ.

This board does have stability issues with running all 4 DIMMs of ram, If you want to run 4GB get 2x2GB DIMMS. I've not yet been able to run 4 DIMMs in DUAL Channel at DDR400 speeds, I must step down to DDR333. Also 4 DIMMs will not run at the rated latencies and they have to be loosened. I've recently had to step back to using 2 slots after the system failed to post, but both sets of DIMMs test fine individually.

Έχετε εσείς τέτοιες εμπιρίες ή ο τύπος λέει ότι θέλει?

Nephilim, έχω 4 ίδιες μνήμες, Corsair XMS PC3200 2-2-2-5.

Ίσως να πρέπει να βάλω κάποιο νεότερο ΒΙΟS μίας και αυτό που έχω πάνω πρέπει να έχει δει πολούς χειμώνες...

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οταν πας σε 4 dimm αναγκαστικα σχεδον πρεπει να παιξεις 2Τ!

εγω με 4 dimm οχι ιδιου μεγεθους μνημων (2Χ512+2Χ1GB ocz ιδια timings) τις δουλευα μια χαρα με 2Τ.

απλως δεν ανεβαιναν οπως ηταν σε ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Σε dfi nf4, με 4 dimms δεν γίνεται να ποστάρει με 1Τ μόνο με 2Τ. Από ότι θυμάμαι το έγραφε ξεκάθαρα και στο manual. Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη πάντως.

Απο οτι θυμαμαι εγω μονο στην συλλεκτικη Venus καποιες μνημες επαιζαν με 4 dimm και 1Τ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω Athlon X2-3800 Toledo στα 1,36v απο cpu, και ΒΙΟS ver.1805

Atm οι μνημες είναι στα:

Frequency: 167,5

FSB:DRAM: CPU/12

CAS: 2,5 ( κανονικα πεζουν 2 αυτες )

Ras to Cas: 3

Ras Precharge: 3

Cycle time (Tras): 5 Clocks

Trc: 10 clocks

Command Rate: 2T

DRAM Idle Timmer: 16 clocks.

Απο cpuz ver 1.4

Κανονικα δεν επρεπε να ειναι στα 400 με 2-2-2-5 timings? (λεω τωρα)

Ευχαριστω για τις απαντησεις μεχρι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.