Jump to content



Low-cost αναβάθμιση..


k_sal_15

Recommended Posts

Έχω το εξής συστηματάκι:

CPU:Intel® Core2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz

RAM:2GB

Γραφικά:NVIDIA GeForce 8600 GT

M/B:Asus P5K

Case:ThermalTake Soprano

O/S:Windows Vista Home Premium

Ήχος: x-Fi

Αναμένω προτάσεις σε όλους τους τομείς... :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλα τα συστήματα με Windows όσο περνάει ο καιρός τόσο και φαίνεται να παλιώνει το PC αν και είναι σχετικά νέο.. Τα πρώτα προβλήματα καθυστερημένης απόκρισης άρχισαν να εμφανίζονται και γενικά φαίνεται σαν να μην μπορεί να ανταπεξέλθει με πολλά προγράμματα ανοικτά.. Πολλές φορές μου δημιουργούσε προβλήματα και η μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

εαν κανεις τα ιδια πραγματα απο οταν το αγορασες και οντως ειναι πιο αργο δεν ειναι θεμα hardware.

καλυτερα να ριξεις ενα format να απαλλαγεις απο οτιδηποτε spyware κλπ ισως εχει εγκατασταθει και σου τρωει πορους.βαλε καινουριους οδηγους και μετα σκεψου να βαλεις το χερι στην τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα σου ειναι μια χαρα με την την 8500GT που ειχα εγω επεζα κανονικα pro και cal of duty 4 και online και μαλιστα εχω τον E6420 επεξεργαστη που ειναι πιο αργος απο τον δικο σου και ομως δεν εχω κανενα προβλημα το πισι τρεχει σαν τσιταχ. Για αυτο οπως λεει ο greekfragma ριξε ενα φορματ και θα δεις το πισι σου να πεταει. Να ξερεις οτι εχει γεμισει spyware

Link to comment
Share on other sites

Αν το pc σου φαίνεται αργό ακόμη και μετά από καθαρή εγκατάσταση, πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις χρήματα σε δίσκους, μνήμη και, προαιρετικά, σε κάρτα γραφικών.

Όσον αφορά τους δίσκους, να κάνεις κάποιο RAID array ανάλογα με τις ανάγκες σου ή να δώσεις λεφτά για SSD.

Οσον αφορά τη μνήμη, να προσθέσεις άλλα 2x1 GB για να έχεις συνολικά 4 GB ή, αν δεν το θεωρείς υπερβολή, να βάλεις 4x2 GB = 8 GB total.

Link to comment
Share on other sites

έχεις κλοκάρει καθόλου?

αν όχι δώσε στον επεξεργαστή άλλα 600-1200 mhz, τα σηκώνει άνετα...

επίσης, η μητρική αυτή και 4x1Gb απλά ξέχνα το αν θες να παίξεις με μνήμες πάνω από τα 800mhz...

οπότε με 2x2Gb κιτ Corsair 1066, και μια ati 4850 ή 4870 είσαι βασιλιάς...

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα δισκο καινουριο κατα προτιμηση?

μπας και εχεις καναν προιστορικο?

Βασικά στην δική μου περίπτωση για το θέμα ταχύτητας δίσκου, έχω κάνει ένα RAID0 και το έκλεισα το θέμα για αρκετά χρονάκια από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Όπως είχε πει και ο ea6gka κάποια στιγμή εδώ, η επεξεργαστική ισχύς είναι πια άφθονη, αλλά οι δίσκοι δεν είναι αρκετά γρήγοροι.

Συμφωνώ απόλυτα, γιατί πιστεύω ότι οι δίσκοι έχουνε φτάσει σχεδόν στα όριά τους λόγω περιορισμών που τίθενται από τα μηχανικά τους μέρη.

Γι' αυτό και πρότεινα SSD ή κάποιο RAID0 array για λειτουργικό και εφαρμογές με 2 και πάνω δίσκους. Σίγουρα θα νιώσεις μεγάλη διαφορά με αυτή την αναβάθμιση.

Μετά τους δίσκους, θα έθετα ως προτεραιότητα τις μνήμες και, τέλος, την κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Που πας ρε φιλαράκι με 2GB και vista? :suicide:

πρώτα μνήμες 2Χ2 και μετά δίσκο.

και μια δευτερη και καλύτερη λύση χωρίς να δώσεις δεκάρα, πετάς τα vista και βάζεις XP και πάς σφεντόνα :crazy_pilot:

σωστος, μνημη και για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.