Jump to content



Βοήθεια... Πρέπει αύριο να αγοράσω 25vga. Κόστος 120€-150€.


rostav

Recommended Posts

να'μαι... τί συστήματα έχεις? γτ κάτω από c2d 2ghz σε γενικές γραμμές η διαφορά παίρνοντας καλύτερη κάρτα είναι όλο και μικρότερη... οπότε σε νοιάζει και η κατανάλωση πολύ

δες εδώ δικά μου τεστς στο μαγαζί...

4485a8ab60ec1f.jpg

4485ba9dbb78c3.jpg

9600gt θα έλεγα λοιπόν... κάποια όχι με reference hsf γτ μπουκώνει εύκολα από τη σκόνη...

45nm 9800gt δεν βρήκα για να δω αν έχει ίδια κατανάλωση με 9600gt... για 55nm δεν αξίζει η έξτρα κατανάλωση για τα λίγα fps που δίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Τα περισσότερα games είναι nvidia optimized οπώτε πάρε την 9800GT και τέλος. :bye:

Δεν λεει κατι ιδιαιτερο αυτο και δεν σημαινει οτι δεν αποδιδει μια ATi σε αυτα τα παιχνιδια.

@rostav Θα προτεινα 4850 με non reference cooler,για ησυχια και καλυτερες θερμοκρασιες,καλο θα ειναι να κοιταξεις λιγο την μαρκα για την καταναλωση,πχ στην Gainward πεφτουν οι χρονισμοι/ρευματα απο το bios της καρτας οταν ειναι σε 2D,δεν ξερω αν το κανουν ολοι οι κατασκευαστες αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, η 4850 είναι η καλύτερη επιλογή. Έχει τις καλύτερες επιδόσεις, κάνει πράγματα που δεν κάνουν οι άλλες, θα σου κρατήσουν περισσότερο και το βασικότερο θα έχουν την καλύτερη συγκριτικά τιμή μεταπώλησης.

Τα περισσότερα games είναι nvidia optimized οπώτε πάρε την 9800GT και τέλος. :bye:

Για ποιό λόγο? Τα παιχνίδια είναι πράγματι nvidia optimised, αλλά η 4850 και πάλι πατάει κάτω την 9800gt στα πάντα. Η διαφορά τους σε benches, δεν δικαιωλογείται ούτε από την διαφορά στην τιμή, ούτε από την διαφορά στην κατανάλωση. Η 4850 είναι πολύ απλά καλύτερη επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, η 4850 είναι η καλύτερη επιλογή. Έχει τις καλύτερες επιδόσεις, κάνει πράγματα που δεν κάνουν οι άλλες, θα σου κρατήσουν περισσότερο και το βασικότερο θα έχουν την καλύτερη συγκριτικά τιμή μεταπώλησης.

Σε 18 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον νιώθω λες και βρήκα φίλους απο τα παλιά και με συμβουλεύουν. Ευχαριστώ πολύ. Δεύτερον ο επεξεργαστής που έχουμε τώρα πάνω στα pc είναι p4 /64bit 650 3,4ghz και μητρική gb 945 gm-s2, μνήμη ddr ii 1gb 667mhz. Μετά τις κάρτες γραφικών ακολουθούν για αλλαγή οι επεξεργαστές και η προσθήκη ακόμα μιας μνήμης 1gb.

Link to comment
Share on other sites

Bλέποντας το post του Voudas παραπάνω καταλαβαινω πόσο τυχερος εισαι.

Επενδυονατς στις 9600GT τωρα θα κερδισεις περισσοτερα λεφτα

απο αυτα που θα κερδισεις πουλώντας τις 4850 μετα απο 18 + μηνες

Η διαφορα στην τιμη που θα εχουν μετα απο 18+ μηνες οι 4850 9600GT θα ειναι

αμελητεα μπροστα σε αυτην που εχουν τωρα.

Γνωμη μου ειναι στο overclocking μην στηριζεσαι στο να παρατεινεις την ζωη των VGA

Αν κατι δεν παιζει, δυσκολα θα παιζει κανοντας μονο overclock την VGA και σιγουρα δεν

θα αξιζει τον κοπο απο ενεργειακης αποψης.

Εdit: Νομιζω το διλημμα σου ειναι 9800GT (λογο 45nm - χαμηλοτερης καταναλωσης απο την 8800GT) και 9600GT.

Σε Idle η 9600GT ειναι περιπου 10Watt πιο κατω απο την 9800GT.

Εdit2: Εγω θα επαιρνα 25 9600GT Internet Cafe FTW.

.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι 650 δεν μπορουν να παίξουν καμμιά κάρτα, από όσες λέμε, στο max.

Και εγώ θα έλεγα για 4850, λόγω επιδόσεων/τιμή, αλλά μιας και είναι για netcafe, τότε το ρεύμα πάιζει ρόλο και οπότε καλό θα ήταν να πας για 9600GT.

Επίσης θα έλεγα, μήπως μπορείς να χορέσεις στο budget των 150/κάρτα και έναν μικρό core2, Π.Χ. κάνα 21Χ0 ή 5200, οι οποίοι έχουν μικρή κατανάλωση και κλοκάρουν καλά και χωρίς ρεύμα μέχρι τα 3-3,2GHz, πράγμα που με μια 9600 θα παίζουν πολύ καλά και δυνατά.(βέβαια το κατά πόσο αξίζει να κλοκάρει σε ένα netcafe δεν το ξέρω, αλλά εγώ, στο δικό μου μαγαζί, θα το δοκίμαζα...)

Και όχι από e-shop:turn:

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως οτι VGA και να βαλετε θα σας "κοβει" ο επεξεργαστης

Με το budget που εχετε 25x150=3750ευρω,με λιγο ψαξιμο κανετε αναβαθμιση mobo-cpu-ram-vga στα μισα και παραπανω μηχανηματα.Μηπως ειναι καλυτερα να στησετε μερικα καλα μηχανηματα και σταδιακα να αναβαθμισετε και τα υπολοιπα??

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως οτι VGA και να βαλετε θα σας "κοβει" ο επεξεργαστης

Με το budget που εχετε 25x150=3750ευρω,με λιγο ψαξιμο κανετε αναβαθμιση mobo-cpu-ram-vga στα μισα και παραπανω μηχανηματα.Μηπως ειναι καλυτερα να στησετε μερικα καλα μηχανηματα και σταδιακα να αναβαθμισετε και τα υπολοιπα??

η μνήμη είναι τσάμπα να την αναβαθμίσουν... 10-12 ανα pc για +1gb... το κάνουν κ τώρα δλδ απλά με 10 ευρώ φθηνότερη gpu (πχ 9600gt αντί για 9800gt)... που 45nm ακόμα δεν υπάρχει...

αναβάθμιση cpu θα τους δώσει σε games κανα +25% στην καλύτερη M.O.... αναβάθμιση στις gpu θα τους δώσει κάπου +300-400%...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στην αναλυση που χρησιμοποιουν o CPU θα δωσει περισσοτερο απο 25% :hmm:

Οριστε στα γρηγορα ενα παραδειγμα που με λιγο ψαξιμο μπορει να πεσει και στα ~250Ε(αρα μπορουν να "φτιαξουν" 15 απο τα 25 μηχανακια) και θα αντεξει σιγουρα για 2+ χρονιαhttp://i215.photobucket.com/albums/cc219/cptkoulis/paradeigma.jpg

Link to comment
Share on other sites

το οτι θα δουλεβουν 10 ωρες τουλαχιστον καθε μερα δε παιζει ρολο στη ζωη τους αμα δουλεβουν στους 100 βαθμους? νομιζω πως θαπρεπε να αποφυγεις ζεστες καρτες οπως 4850 με ΣΤΟΚ ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη περισυ περασα απο P4 650 σε C2D 8500 η διαφορα σε games ηταν μεγαλη. Σε νουμερα αποτυπωθηκε με +85% στο 3dmark06 με τις cpus περιπου στα ιδια hz.

link

Δυστυχως σε games δεν εγιναν μετρησεις αλλα πιστευω πως η διαφορα που κανει η cpu φαινεται

Με αλλα λογια αυτο που ειπε ο cptkoulis:

Εχω την εντυπωση πως οτι VGA και να βαλετε θα σας "κοβει" ο επεξεργαστης
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στην αναλυση που χρησιμοποιουν o CPU θα δωσει περισσοτερο απο 25% :hmm:

Οριστε στα γρηγορα ενα παραδειγμα που με λιγο ψαξιμο μπορει να πεσει και στα ~250Ε(αρα μπορουν να "φτιαξουν" 15 απο τα 25 μηχανακια) και θα αντεξει σιγουρα για 2+ χρονιαhttp://i215.photobucket.com/albums/cc219/cptkoulis/paradeigma.jpg

Μαν τι λες; Εκτίναξες το budget από 150€ σε 270? Και ενώ ζητάει VGA βγάζεις full πακέτο αναβάθμισης;

Ο CPU θα δώσει κάτι, αλλά δεν συγκρίνεται με το πόσο θα δώσει μία νέα VGA. Εδώ μιλάμε ότι από X1600XT θα πάει σε 9600GT (επιμένω λόγω σημαντικής διαφοράς σε κατανάλωση/θερμοκρασία) ή κάτι παρόμοιο.

To bottleneck αφήστε το για το σπίτι μας, όπου μας νοιάζει και το τελευταίο FPS.

Απλά τονίζω ότι έχει διαφορά η συμβουλή σε ένα φίλο, με έναν επαγγελματία που πρέπει να δει κι άλλους παράγοντες όπως το κόστος x25, κατανάλωση x25, συντήρηση x25 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

:confused:

@jpavly

Μονο την εικονα κοιταξες?Τι δεν καταλαβαινεις?

Του προτεινα να φτιαξει 15 καλα μηχανηματα με το budget που διαθετει και να κρατησει τα υπολοιπα οπως ειναι.

Εκτος αν οι πελατες του ειναι ολοι gamers και δουλευουν συνεχεια περισσοτερα απο 15 μηχανηματα,οποτε παει μονο για 25 VGA

ΥΓ η συνθεση που προτεινα νωριτερα ειναι ενδεικτικη

Link to comment
Share on other sites

:confused:

@jpavly

Μονο την εικονα κοιταξες?Τι δεν καταλαβαινεις?

Του προτεινα να φτιαξει 15 καλα μηχανηματα με το budget που διαθετει και να κρατησει τα υπολοιπα οπως ειναι.

Εκτος αν οι πελατες του ειναι ολοι gamers και δουλευουν συνεχεια περισσοτερα απο 15 μηχανηματα,οποτε παει μονο για 25 VGA

ΥΓ η συνθεση που προτεινα νωριτερα ειναι ενδεικτικη

Sorry δεν κατάλαβα ότι εννοούσες μόνο για τα 15 μηχανάκια. Αλλά έτσι δεν θα είχε πρόβλημα ποιος θα κάτσει που θα κάτσει; Οι 15 ευχαριστημένοι και άλλοι 10 να γκρινιάζουν γιατί τα PC τους δεν είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες πηγα σε netcafe(οχι πολλες) υπηρχαν και χρηστες που εκαναν surfing,chat,κατεβαζαν mp3,αδειαζαν φωτογραφικες/κινητα...Αυτους ενδεχομενως μπορει να τους στελνει στα παλια PC :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρία μου θα έλεγα ότι είναι δύσκολο να κουμαντάρεις μαγαζί με 15 καλά Pc και 10 μέτρια με την λογική ότι αρκετοί πελάτες ξεκινούν για ένα απλό σερφάρισμα αλλά καταλήγουν να θέλουν να παίξουν ένα παιχνίδι οπότε θα αναγκάζεσαι να τους αλλάζεις θέση όταν αλλάζουν γνώμη. Μπέρδεμα λίγο αλλά σίγουρα θα είχε καλύτερα αποτελέσματα αν οι πελάτες ήταν απο την αρχή κατασταλαγμένοι στο τι θέλουν να κάνουν. Βλέπεις τρώγοντας έρχεται η όρεξη ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιές απο τις παρακάτω προτείνετε ή είναι και οι δυο το ίδιο;

3. ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ NVIDIA ASUS 9600GT 1GB DDR3 256BIT HDMI

http://support.questonline.gr/catalog/00/00000422C188C1428F94943BDD2F3281.pdf

4. ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ NVIDIA 9600GT GIGABYTE 1GB DDR3 256BIT HDCP

http://support.questonline.gr/catalog/BE/BE9EF2E8825D5D42AED5F6A9C020903D.pdf

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.