Jump to content



Βοήθεια... Πρέπει αύριο να αγοράσω 25vga. Κόστος 120€-150€.


rostav

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είναι να πρώτο μου θέμα και το ανεβάζω με κάθε επιφύλαξη αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το thelab.gr. Μακάρι να με πείσετε και να συμμετέχω συχνά. Θέλω να αγοράσω 25 κάρτες γραφικών για Internet Cafe φίλου οι οποίες θα τις κρατήσουμε για περίπου 18 μήνες. Το κόστος δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 150€. Τι προτείνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

πατάς εδώ

http://www.thelab.gr/private.php?do=newpm&u=33

Γράφεις τίτλο και ρώτα των αυτό που θές.

Έχει ιντερνετ καφέ.

Είμαι σίγουρος πως θα σου πεί μακριά από 4850 και νομίζω με τα δικια του ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η 4850 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από την 9600GT.

Επίσης, για 25 PC θέλεις κι ένα πακέτο drivers χωρίς πολλά προβλήματα και περίεργα, συν το ότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι nvidia optimized ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε απο τα παρακάτω; Με σειρά προτεραιότητας και σχέση τιμής/απόδοσης για 18μήνες.

1. ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ NVIDIA 9600GT ASUS 512MB DDR3 256BIT VO

2. ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ASUS 9800GT 512MB DDR3 PCIEX16 256BIT

3. ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ NVIDIA ASUS 9600GT 1GB DDR3 256BIT HDMI

4. ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ NVIDIA 9600GT GIGABYTE 1GB DDR3 256BIT HDCP

5. ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ATI HD4850 ASUS 512MB DDR3 PCIE2.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάναμε μια απλή ερώτηξη! τι monitors έχουν στο internet cafe. Διότι αν έχουν τίποτα γομάρια οι 9600GT θα αποδειχτούν πολύ λίγες και άρα πεταμένα λεφτά.

Πάντως με 9600GT αν πρόκειται για gaming αμφιβάλλω να την βγάλουν 18 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Το cafe δουλεύει εδώ και 18μήνες με SAPPHIRE ATI X1650XT 256MB και με οθόνη NEC 19'' 93V. Προσπαθούμε και πάλι να φτιάξουμε μια κατάσταση στην κάρτα γραφικών που θα μας απασχολήσει και πάλι σε περίπου 18μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάναμε μια απλή ερώτηξη! τι monitors έχουν στο internet cafe. Διότι αν έχουν τίποτα γομάρια οι 9600GT θα αποδειχτούν πολύ λίγες και άρα πεταμένα λεφτά.

Πάντως με 9600GT αν πρόκειται για gaming αμφιβάλλω να την βγάλουν 18 μήνες.

Προσωπικά έχω 22" 1680x1050. Παίζω CoD4 όλα τέρμα με πολύ καλές επιδόσεις σε FPS.

Μιλάμε για Internet Cafe, όχι για σπίτι. Τι θέλω να πω; Η πλειοψηφία των games είναι Dota, Counter Strike, CoD2, CoD4, Lineage, WoW κλπ παρόμοια. Εφ'όσον η Unreal 3.0 engine παίζει άψογα με την 9600GT/4850 έχουν να βγούν πολλά παιχνίδια με αυτές τις κάρτες ακόμα.

Όσο για Crysis κλπ, ε άλλα Internet Cafe δεν τα παίζουν καν, στο Medium/High μια χαρά φαίνονται ;)

Για 18 μήνες αν θα κρατήσει είναι σίγουρα πολύ οριακό, αλλά πάντα θεωρώ ότι υπάρχει και ο παράγοντας τις πουλάμε και βάζουμε μία διαφορά και παίρνουμε άλλες ;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο παραπάνω fps νομίζεις ότι θα δώσει μια κάρτα τον 130Ε.-150Ε. και αέρα… ?

Πχ στο cod4 παίζει μεγάλο ρόλο το config των ρυθμίσεων και όχι τόσο η κάρτα.. με ένα καλό config θα πετάξει το game.

Τα περισσότερα games είναι nvidia optimized οπώτε πάρε την 9800GT και τέλος. :bye:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.