Jump to content



Ψύξη για Laptop


kreach

Recommended Posts

Λέω να βάλω μια βάση με ανεμιστήρες στο λαπτοπ. Θα το βάζω όταν παίζω παιχνίδια, κάνω rip ή burn dvd και γενικά όποτε το ζορίζω. Έχω βρει το εξής: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809804

Αυτός φαίνεται ο καλύτερος από πλευρά ψύξης, αφού έχει 3χ120mm fans. Επίσης, θα πρέπει να κάνει και χαμηλό θόρυβο λογικά έτσι? Το άλλο όμως που θεωρώ βασικό είναι η εργονομία της βάσης (πχ να έχει καλό στήριγμα για καρπούς). Το έχει κανείς να πει τη γνώμη του?

Πιστεύω πως αξίζει να επενδύσω σε βάση λαπτοπ καθώς αυξάνω το χρόνο ζωής του.

*Το λάπτοπ μου είναι αυτό της υπογραφής

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θόρυβος για το τίποτα, και κατα την γνώμη μου ΠΟΛΛΑ λεφτά.

Πιστεύω οτι ένα σχετικά συχνό εσωτερικό καθάρισμα θα ήταν ότι έπρεπε.

Το κάνω και δίνει πνοή στα laptop.

Επίσης φαντάζομαι οτι βγάζεις την μπαταρία (άλλη κακή πηγή θερμότητας) όταν τα χρησιμοποιείς σε ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν πρέπει να προσέξεις τις διαστάσεις του λαπ και του κούλερ τα πιό πολλά είναι για μικρά λαπς, ΠΡΟΣΕΞΕ!. Δεύτερον δεν έχει φώτο το λινκ λολ. Υπάρχουν πολλά με καλή εργονομία/κακή απόδοση και κακή εργονομία/καλή απόδοση, τώρα εξαρτάται από τα λεφτά που θες να δώσεις και πόση θερμοκρασία θες να κατεβάσεις. Για περισσότερη εξήγηση αν θες πμ.

Link to comment
Share on other sites

@mandridis

Kαθάρισμα του λάπτοπ εννοείς να το ξεβιδώσω από κάτω και να του ρίξω πεπιεσμένο αέρα?

Τη μπαταρία γιατί να τη βγάζω όταν χρησιμοποιώ το ρεύμα? Αφού σε περίπτωση που πέσει, με σώζει. Εκτός βεβαια αν κάνω έτσι ζημιά στη μπαταρία.

ΒΤW επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ λαπτοπ, τι πρέπει να προσέχω γενικά ?

@ΜanosRK

Οι διαστάσεις του είναι οκ καθώς γράφει Εφαρμογή: 15.4"-19"

Όσο για φωτο, είχε πριν λίγες μέρες, αλλά υπάρχει κ το google !

Περισσότερες πληροφορίες με ενδιαφέρουν οπότε στείλε πμ

@Billy

Για το zalman εννοείς αυτό ? Οι διαστάσεις του λογικά πρέπει να είναι εντάξη για 17" λάπτοπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να το ανοιξεις γιατι θα χασεις την εγγυηση , ενα απλο

ξεσκονισμα απο πανω με ενα μαλακο πανι ειναι μια χαρα.

Την μπαταρια φυσικα και θα την βγαζεις οσο το εχεις στην μπριζα.

Εκτος αν θες να αγοραζεις μπαταριες.Παρε ενα ups το οποιο

θα προστατεψει το pc αλλα και το λαπτοπ απο τα σκαμπανεβασματα της ΔΕΗ

αλλα και θα σε δωσει την ενεργεια που χρειαζεται το λαπτοπ οταν κοπει το ρευμα.

Μεχρι να παρεις βαση αν εντελει παρεις σηκωσε το μερικα εκατοστα το λαπτοπ

και θα ειναι μια χαρα.Πως? Οπως εχω πει και σε αλλο ποστ με καποιο παλιο

usb hub η κανενα card reader.Βαλτο να πατησει πανω τους με τα πισω "ποδια"

και θα ειναι μια χαρα.Αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτήν εννοώ αλλά υπάρχουνε και καλύτερες από αυτήν με ίδια/περισσότερα λεφτά...Θα σου στείλω πμ άμα είναι αλλά αν έχεις μσν καλύτερα...

Αυτο είναι καλό...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806661

Αλλά και πάλι εξαρτάται από τα λεφτά και πόσο αποτέλεσμα θες, π.χ. υπάρχει κούλερ με 1000 στροφές που ρίχνει μόνο κατά 4-6 βαθμούς την θερμοκρασία (τέτοιο έχω και είμαι αρκετά ευχαριστημένος), το από πάνω είναι 1500. Ακολούθα και τις συμβουλές των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν παίδες, αγόρασα τελικά το Zalman ZN NC2000 και έχω μείνει ικανοποιημένος. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι η επιλογή των στροφών των 2 ανεμιστήρων, με αποτέλεσμα όταν είμαι μπροστά στο laptop να το βάζω στο χαμηλό, και όταν το αφήνω μόνο του να κατεβάζει, να τρέχει σκαναρίσματα (πχ antivirus) κτλ το βάζω στο δυνατό.

Παρεπιμπτώντως οι στροφές στο "δυνατό" δεν παράγουν πολύ θόρυβο και δεν είναι ενοχλητικές για τον μέσο χρήστη, απλά προσωπικά έχω πολύ ευαίσθητο αυτί !

Αργότερα, όταν βρω χρόνο, θα ποστάρω τις θερμοκρασίες του laptop με τον ανεμιστήρα στο full και στο minimum αλλά και χωρίς σε διάφορα mode πχ σε idle mode ή "scanning" mode (την ώρα που τρέχει κάποιο antivirus).

Θα τρέξω τα SpeedFan και CPUID Hardware Monitor.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ανεμιστήρα στο Full και τρέχοντας το DVD Decrypter.

Βασικό: Πάτησα print screen αφού περάσουν 5 λεπτά ώστε να σταθεροποιηθεί κάπως η θερμοκρασία.

Εντάξη τρέχουν από πίσω uTorrent, eMule, MSN, vidalia και πολλά άλλα με αποτέλεσμα να έχω 1.73GB. Θα βάλω και 2η φωτο να σας δείξω. Η φωτό βγήκε με το τέλος του decryption

http://img135.imageshack.us/my.php?image=decryptkfanstofullqq2.jpg Photo 1

http://img84.imageshack.us/my.php?image=taskman1fk6.jpg Photo 2

*Εdit* Δεν τα έβαλα σε thumbs γιατί έβγαινε μεγάλο το post (σε μεγάλες διαστάσεις!)

@ADMINS: Γιατί όταν αφήνω μια γραμμή κενή (πατώντας enter) στην ΠΛΗΡΗ επεξεργασία κειμένου, ΔΕΝ αφήνει κενό?

Επίσης παρατηρώ αλλαγή όταν απενεργοποιώ το NoScript ! (???)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε: Το λάπτοπ σε idle mode 5 λεπτά περίπου μετά το startup με τον ανεμιστήρα στο full.

Κάτι άλλο που συζητούσα με έναν φίλο είναι πως θα πρέπει οι αρχικές συνθήκες σε κάθε δοκιμή να είναι όσο το δυνατόν ίδιες.

Οπότε η προηγούμενη φωτο θα διαγραφεί ώστε να γίνουν σωστές συγκρίσεις. Για παράδειγμα να μην είναι στη μια δοκιμή το laptop στη πρίζα ενω στην άλλη να τρέχει με την μπαταρία, πχ οι θερμοκρασίες μόλις ανάψει το λαπτοπ να είναι ίδιες όσο γίνεται (και άρα να τρέξω τα προγράμματα μετά από την ίδια ώρα αλλά και να μην κάνω τη μια μέτρηση βράδυ και την άλλη μεσημέρι) κτλ κτλ ...

k1thps0l8w7vlw98hqp5_thumb.jpg

mywt09jl23p7q8snug2j_thumb.jpg

hzlv7lugmst1h0y0wu5j_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτέλεσα τη δοκιμή με παραπλήσιες αρχικές συνθήκες και βλέπουμε πως τα αποτελέσματα είναι κι αυτά παρπλήσια!

Λίγα λόγια παραπάνω για τις αρχικές συνθήκες που παίρνω:

Ανάβω το λάπτοπ. Επειδή στην πρώτη λήψη είχα ξεχάσει να βάλω το λάπτοπ στη πρίζα, το έβαλα στο login. Έκανα το ίδιο και στη δεύτερη.

Περιμένω μετά 1-2λεπτά μέχρι να σταματήσουν να "πετάγονται" παράθυρα στην οθόνη κατά το startup.

Στη συνέχεια εκτελώ το task manager και παρατηρώ πως αν και δεν κάνω τίποτα από ~770ΜΒ ανεβαίνει μέχρι τα 102000ΜΒ στα επόμενα 5 λεπτά ! Πώς εξηγείται αυτό ???

Τέσπα περίμενα να σταθεροποιηθεί κάπως και έκανανα print screen στο ένα παράθυρο του taskman και το έβαλα στο paint. Έκλεισα το paint και μετά πάλι τα ίδια με το άλλο παράθυρο.

Έτρεξα μετά τα 2 προγράμματα (speedfan & cpuid) και έβγαλα την εικόνα και μετα ... πηγαίνω στον Λάμπη !

Τέλος ρίχνω ένα shutdown! Πλάκα πλάκα, πριν κάνω τη 2η δοκιμή έκανα μια βολτούλα έξω ώστε να πέσει η θερμοκρασία του λαπτοπ και να θεωρήσω ότι και στις 2 δοκιμές υπήρχαν παραπλήσιες θεροκρασίες κατά το startup.

*Εdit* ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Οι τιμές θερμοκρασίες στα παραπάνω προγράμματα ΔΕΝ ήταν σταθερές. Οπότε διάλεξα την κατάλληλη στιγμή για το print screen. Παρατηρουσα δηλαδή πως κατά στιγμές "εκτοξεύεται" πάνω ή κάτω μια ένδειξη ~3oC αλλά έβλεπα πως συμβάινει για 1-2 δευτερόλεπτα. Κατάλληλη στιγμή θεωρώ τη στιγμή όπου οι ενδείξεις της θερμοκρασίας παίρνουν τιμές για περισσότερη ώρα και αποτελούσαν μια ενδιάμεση τιμή στις ακραίες τιμές.

jqedhlfwp27bk79vuul1_thumb.jpg

ud3cj5equehjz4o36j7l_thumb.jpg

w8g85lmxem2ls0bbld9l_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.