Jump to content



Ubuntu ???? Όχι ευχαριστώ... :(


dpolal

Recommended Posts

Μπήκα στον κόσμο του linux στις αρχές του καλοκαιριού.

Έκανα μια εκγατάσταση ubuntu hardy στο φορητό και πήγε σχετικά καλά, είχα μερικά ψιλοπροβληματάκια στην αρχή αλλά γενικά οι εντυπώσεις ήταν θετικές.

Aπό άποψη ταχύτητας δεν μπορώ να πώ ότι είδα και κατακλυσμιαίες διαφορές με ότι είχα πριν (ΧΡ δηλαδή) και είχα αντιμετωπίσει και μερικά περίεργα παγώματα από καιρό σε καιρό.

Δεν πολυέδινα σημασία, το πάλευα...

Πριν από κάνα μήνα άλλαξα τον δίσκο με μεγαλύτερο και έκανα εκ νέου εγκατάσταση.

Δυστυχώς αυτή τη φορά είχα πολύ περισσότερα προβλήματα.

- Οι ενημερώσεις κατέβαιναν με πολύ χαμηλότερη ταχύτητα από ότι την πρώτη φορά και αρκετές φορές κόβονταν με μήνυμα λάθους. (could not resolve address... κλπ)

- Αρκετές εφαρμογές (κυρίως media players) την πρώτη φορά που εκκινούσαν πάγωνε το μηχάνημα. Εκτός από το ποντίκι δεν δούλευε απολύτως τίποτα, δεν άκουγε το πληκτρολόγιο και μόνο από το κουμπί έκλεινε.

- Το ίδιο έκαναν και 1-2 άλλες άσχετες.

- Οι media codecs δεν είχαν εγκατασταθεί καλά, ή κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα να χρειστεί να τους ξαναπεράσω 2 φορές.

- Στο άσχετο, διάφορες εφαρμογές, είτε δουλεύουν είτε όχι (είναι απλά ανοικτές) τρώνε φλασιά και πέρνουν το 80-90% από την cpu. Ακόμα και αν κάνω force quit η cpu εξακολουθεί να λειτουργεί στο 80-90% και μόνο με reboot επανέρχεται.

Δυστυχώς είμαι στο τσάκ να τα παρατήσω.

Αν βρώ το κουράγιο μπορεί να δοκιμάσω κάποια άλλη διανομή... :(

Link to comment
Share on other sites

Τι hardware έχει το laptop σου; Το έχεις τσεκάρει ότι είναι 100% ok?

Η πιο ελαφριά Ubuntu διανομή είναι η Xubuntu με xfce πάντως.

Σε παλιό λαπτοπάκι που έχω εγώ πάντως, το xubuntu μου παίζει άριστα..

Link to comment
Share on other sites

Τι hardware έχει το laptop σου; Το έχεις τσεκάρει ότι είναι 100% ok?

Η πιο ελαφριά Ubuntu διανομή είναι η Xubuntu με xfce πάντως.

Σε παλιό λαπτοπάκι που έχω εγώ πάντως, το xubuntu μου παίζει άριστα..

Lenovo 3000 C100 centrino, με P4 mobile 1,73GHz, intelGMA915 gpu, 2Gb ddr2 και 160gb hdd...

Δεν το λες και αδύνατο... :(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν αποφασίσεις να αφήσεις τον κόσμο των linux, κυκλοφορούν διάφορες editions των Xp (performaceXP κλπ.) ...

Κάποιες είναι πολύ καλές για τέτοιες περιπτώσεις.

:T::T::T:

τσαμπα παιδευεσαι πιστευω. γυρνα στην dark side των xp και αναμονη εως οτου βγουν τα 7 :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάνα μήνα άλλαξα τον δίσκο με μεγαλύτερο και έκανα εκ νέου εγκατάσταση.

Δυστυχώς αυτή τη φορά είχα πολύ περισσότερα προβλήματα.

- Οι ενημερώσεις κατέβαιναν με πολύ χαμηλότερη ταχύτητα από ότι την πρώτη φορά και αρκετές φορές κόβονταν με μήνυμα λάθους. (could not resolve address... κλπ)

- Αρκετές εφαρμογές (κυρίως media players) την πρώτη φορά που εκκινούσαν πάγωνε το μηχάνημα. Εκτός από το ποντίκι δεν δούλευε απολύτως τίποτα, δεν άκουγε το πληκτρολόγιο και μόνο από το κουμπί έκλεινε.

- Το ίδιο έκαναν και 1-2 άλλες άσχετες.

Εφόσων δούλευε το ποντίκι, το σύστημα δε πάγωνε απλά μάλλον κόλλαγε ο X. Δοκίμασες να πατήσεις Ctrl+Alt+Backspace για να κάνει restart τον Xserver ?

- Οι media codecs δεν είχαν εγκατασταθεί καλά, ή κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα να χρειστεί να τους ξαναπεράσω 2 φορές.

- Στο άσχετο, διάφορες εφαρμογές, είτε δουλεύουν είτε όχι (είναι απλά ανοικτές) τρώνε φλασιά και πέρνουν το 80-90% από την cpu. Ακόμα και αν κάνω force quit η cpu εξακολουθεί να λειτουργεί στο 80-90% και μόνο με reboot επανέρχεται.

Δυστυχώς είμαι στο τσάκ να τα παρατήσω.

Αν βρώ το κουράγιο μπορεί να δοκιμάσω κάποια άλλη διανομή... :(

Θυμάσε ποια processes είχαν 80-90% ??

Γενικά θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Όταν το linux έχει τετοια συμπεριφορά κατα 90% υπάρχει πρόβλημα στο hardware. Μου έχει τύχει και εμένα μερικές φορές. Τις περισσότερες πιθανότητες για βλάβη έχουν μνήμη και σκληρός δίσκος. Μπορείς να δοκιμάσεις το memtest86+ (για 1-2 ώρες) να δείς να σου βγάζει λάθη. Επίσης μπορείς να τρέξεις ένα spinrite η hdd regenerator (απο κάποιο Hiren's Boot CD - To spinrite δεν υπάρχει μετά την έκδοση 9) σε όλο το δίσκο. Απο εκεί και πέρα μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη m/b με κάποιο απο τα chipset που έχει (για ήχο, για δίκτυο,...).

To υπόλοιπο 10% είναι απο προβληματικό software. Για να κολλάει το σύστημα μάλλον πρέπει να ψάξεις τους drivers. Κάποιοι drivers απο εσφαλμένη συμπεριφορά είναι σε θέση να δημιουργήσουν πρόβλημα στο πυρήνα. Τις περισσότερες φορές το σύστημα κρεμάει με κάποιο kernel panic, κατα την εκκίνηση. Υπάρχει βέβαια περιπτωση να δημιουργούν προβλήματα σε άλλες εφαρμογές με συμπτώματα παρόμοια με τα δικά σου. Επειδή αναφέρεις προβλήματα που έχουν σχέση με τον Xserver θα έλεγα οτι μεγαλύτερες πιθανότητες έχει ο driver της κάρτας οθόνης. Προσπάθησε να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις μόνος σου τον driver απο το site της Intel, αφού πρώτα απεγκαταστήσεις τον driver που έχει βάλει το ubuntu. Επίσης μπορείς να ψάξεις στο forum του ubuntu για παρόμοια προβλήματα που αντιμετώπισαν άλλοι χρήστες και πως τα έλυσαν...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσων δούλευε το ποντίκι, το σύστημα δε πάγωνε απλά μάλλον κόλλαγε ο X. Δοκίμασες να πατήσεις Ctrl+Alt+Backspace για να κάνει restart τον Xserver ?

Θυμάσε ποια processes είχαν 80-90% ??

Το πληκτρολόγιο δεν άκουγε τίποτα.

Χαρακτηριστικές εφαρμογές που κόλλησσαν με 80-90%cpu είναι opera, amsn, acidrip.

Γενικά θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Όταν το linux έχει τετοια συμπεριφορά κατα 90% υπάρχει πρόβλημα στο hardware. Μου έχει τύχει και εμένα μερικές φορές. Τις περισσότερες πιθανότητες για βλάβη έχουν μνήμη και σκληρός δίσκος. Μπορείς να δοκιμάσεις το memtest86+ (για 1-2 ώρες) να δείς να σου βγάζει λάθη. Επίσης μπορείς να τρέξεις ένα spinrite η hdd regenerator (απο κάποιο Hiren's Boot CD - To spinrite δεν υπάρχει μετά την έκδοση 9) σε όλο το δίσκο. Απο εκεί και πέρα μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη m/b με κάποιο απο τα chipset που έχει (για ήχο, για δίκτυο,...).

To υπόλοιπο 10% είναι απο προβληματικό software. Για να κολλάει το σύστημα μάλλον πρέπει να ψάξεις τους drivers. Κάποιοι drivers απο εσφαλμένη συμπεριφορά είναι σε θέση να δημιουργήσουν πρόβλημα στο πυρήνα. Τις περισσότερες φορές το σύστημα κρεμάει με κάποιο kernel panic, κατα την εκκίνηση. Υπάρχει βέβαια περιπτωση να δημιουργούν προβλήματα σε άλλες εφαρμογές με συμπτώματα παρόμοια με τα δικά σου. Επειδή αναφέρεις προβλήματα που έχουν σχέση με τον Xserver θα έλεγα οτι μεγαλύτερες πιθανότητες έχει ο driver της κάρτας οθόνης. Προσπάθησε να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις μόνος σου τον driver απο το site της Intel, αφού πρώτα απεγκαταστήσεις τον driver που έχει βάλει το ubuntu. Επίσης μπορείς να ψάξεις στο forum του ubuntu για παρόμοια προβλήματα που αντιμετώπισαν άλλοι χρήστες και πως τα έλυσαν...

Το memtest86 το έτρεξα για κάνα 4ωρο, έκανε 4 περάσματα χωρίς πρόβλημα.

Ο δίσκος εξετάστηκε με το spinrite και δεν έχει πρόβλημα...

Τα υπόλοιπα που προτείνεις, θα τα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

H opera κόλλαγε και σε μένα και την παράτησα. Απο φίλο άκουσα οτι η καινούργια έκδοση 9.60 έχει καλύτερη συμπεριφορά στο linux...

Ο Firefox πιστεύω οτι είναι πιο σταθερός, αλλα στο linux υπάρχει πρόβλημα με το flash. Όταν μια σελίδα έχει αντικείμενο flash τότε η cpu δουλεύει τρελλά. Να 'ναι καλά η Adobe που το έχει κάνει σα τα μούτρα της, ευνοώντας την έκδοση για Window$ (γιατι άραγε)...

Για το δίσκο δοκίμασε ένα απο τα spinrite ή hdd-regenerator, γιατι το tool της WD δε κάνει και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Το h/w είναι οκ.

Δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα, πριν από λίγα λεπτά μόλις άνοιξα με τον totem ένα ogg βιντεάκι πάλι κόλλησε εντελώς. :(

Μετά το reboot όλα ήταν οκ.

Μόλις κάνω ένα backup τα δεδομένα που θέλω θα το φάει το format του. :(

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εκατοντάδες...για όλα τα γούστα.

Το Ubuntu στις τελευταίες εκδόσεις του έχει ξεφύγει λιγάκι από την νοοτροπία της κοινότητας. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τόσο χάλια που να σέρνεται σε hardware αυτού του επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρόνο εχθές το απόγευμα και ασχολήθηκα λίγο.

Έκανα μια εγκατάσταση openSUSE 11 και το δούλεψα για λίγες ώρες αλλά τελικά το έβγαλα κι αυτό.

Οκ το ξέρω ότι με λίγες ώρες ΔΕΝ καταλαβαίνεις και πολλά, κάτι δεν μου άρεσε όμως γενικά. (άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :giveup: )

Τελικά έβαλα PC-BSD 7.0 Fibonachi edition...

http://www.pcbsd.org/

Εκ πρώτης όψης καλό φαίνεται, αλλά με παραχωρήσεις, π.χ. αποχαιρέτησα τα function keys του φορητού.

Είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εσύ, έχεις προβλήματα σε Linux και πας σε BSD;

Είπαμε, άβυσσος η ψυχή... :tw:

Βασικά, οι ανάγκες που θα καλύψει το φορητό είναι λίγες και συγκεκριμένες (νετ, ταινίες, μουσική,κάνα dvd rip) οπότε αν βρώ κάποια διανομή που θα με καλύψει χωρίς προβλήματα θα μείνω σε αυτήν.

Περισσότερο είναι και παραξενιές στα γεράματα, προσπαθώ να αποκτήσω μια κάποια (μικρή) γεύση από διάφορα λειτουργικά για τα οποία τόσα χρόνια απλά άκουγα από μακρυά. :computer:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ BSD χρησιμοποιώ στον server και το firewall μου και δεν είμαι σίγουρος ότι θα το πρότεινα σε οποιονδήποτε (ακόμα και έμπειρο) για καθημερινή χρήση.

Έχει παραξενιές και ασυμβατότητες με πολύ υλικό... Δηστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.