Jump to content



Περίεργος θόρυβος στα ηχεία.


tasatva

Recommended Posts

Απο χθές τα ηχεία μου πού και πού, όταν δεν παίζουν κάτι κάνουν ένα πολύ περίεργο ήχο.

Ο ήχος είναι όπως αυτός όταν παίζαμε τις κασσέτες μουσικής γρήγορα μπροστά, όποιοι θυμούνται.

Η mobo μου ειναι η Abit P35 Pro και παίζω με την onboard κάρτα ήχου.

Είναι πρόβλημα κάρτας ή ηχείων?

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει όταν δουλεύει έντονα ο δίσκος? κοίτα αν δεν πατάει καλα κανένα καλώδιο αν και πρέπει νά ναι drivers δες για καμια αλλη έκδοση. Δοκίμασε να χαλαρώσεις και το overclock ποτέ δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Αούγεται μόνο όταν είναι ανενεργά.

Έβαλα την προηγούμενη έκδοση των οδηγών.

Όχι δέν ζορίζεται ο σκληρός.

Σε άσχετες στιγμές το κάνει, ας πούμε τώρα δεν το κάνει, αλλα πού και πού το πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι με μια nforce μητρική που είχα παρόμοιο πρόβλημα με τους drivers της Realtek. όταν πέρασα της nvidia όλα καλά. Μπάς και έχεις κανα ηλεκτρομαγνητικό κύμα στο δωμάτιο απο καμια άλλη συσκευή?:alien:

Link to comment
Share on other sites

Στην μητρική της υπογραφής μου πήγαινε και συνδεόταν ένα καλώδιο από τα dvd αν θυμάμαι καλά το οποίο είχε 2 εξόδους η μια έλεγε ΑC'97 και η άλλη HD AUDIO.Όταν για πρώτη φορά σύνδεσα τα κομμάτια είχα βάλει το καλώδιο AC'97 και από τα ηχεία ακούγονταν περίεργοι ήχοι σαν παραμόρφώσεις πριν μια περίπου εβδομάδα που ξεσύνθεσα το pc όταν το ξαναέστησα έβαλα το καλώδιο που έλεγε HD AUDIO πλέον ο ήχος μου είναι πολύ πιο καλός και χωρίς παραμορφώσεις, βέβαα χρησιμοποιώ την onboard κάρτα ήχου.Για ψάξε να δεις μήπως παίζει τέτοια περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο ανοικτο wifi εκει κοντα;

εχεις καποιο φωτιστικο με λάμπα φθορισμού κοντα στα ηχεια;

αν εχεις ενα απο τα 2 ή (οπως εγω) και τα 2 μολις βρηκες τι φταιει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε μου τα ρεύματα και οι γειώσεις στα PC είναι για τα μπάζα όσο περίεργο και αν σου ακούγεται αυτό. Δουλεύω PCs για διάφορες εφαρμογές (επαγγελματικό ήχο και εικόνα) το τι πατέντες κάνουμε για να απομονώσουμε θορύβους δεν μπορείς να φανταστείς!

Κάποτε υπήρχε πρόβλημα με την SoundBlaster Live128. Είχα ξεριζώσει τις τρίχες από τα ρουθούνια μου για να το λύσω. Τελικά έφταιγε η ηλεκτρική ασυμβατότητα της κάρτας με τον δίαυλο PCI της μητρηκής Gigabyte (KT400) και μετά από 4-5 μήνες τα μαστόρια στην Gigabyte το βρήκαν και έδωσαν BIOS Firmware update που διόρθωνε κάποιες τάσεις στον δίαυλο και έπαιξε.

Αυτά για να μην απογοητεύεσαι! Όλα λύνονται! :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.