Jump to content



Intel Atom Performance


sotiris

Recommended Posts

Πήρα το MSI Wind netbook.

Έβαλα για δοκιμή το super pi.

Γενικά το μηχάνημα μου φαίνεται ότι έχει άψογη απόκριση και ότι πάει "σχετικά" σφαίρα.

Μου θύμιζε το centrino acer μου με τον 1.73GHz Dothan στα νιάτα του :p

Για το superpi 1M (τρέχοντας και κάτι άλλο παράλληλα) έκανε 1 minute 37 second.

Ο Dothan το έκανε σε ~40 second.

Τις πταίει?

Οι Atom έχουν πολύ αδύνατη FPU. Ενώ η ALU είναι περίπου παρόμοια με τον dothan στην ίδια συχνότητα, η FPU έχει τη μισή απόδοση!

Πάντως ο επεξεργαστής είναι πολύ μπροστά, με 1-2 Watt κατανάλωση είναι απίστευτος. Μένει να βγάλει και ένα σοβαρό chipset χαμηλής κατανάλωσης η intel!

atom-vs-isaiah.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι,οποιος παρει τετοια μηχανακια,δεν τα παιρνει για τις επιδοσεις τους.

οσο δε για την περιφημη οικονομια στην καταναλωση ρευματος,υπαρχουν και αλλα μηχανακια μηχανακια με λιγα μολις παραπανω watt.

http://www.notebookcheck.net/Review-Asus-U2E-1P017E-Ultraportable.11030.0.html με πραγματικο δυπηρινο

Link to comment
Share on other sites

Aστα να πανε και μενα το HTC P3300 με τον ΤΙ omap850 μενει πολυ πισω στο SPi σε σχεση με το Qtek S100 που εχει Intel Xscale.Eπρεπε να παρεις ενα καλυτερο στο SPi mini notebook και γω καλυτερο ppc.

Λες και τα PC αυτου του ειδους οπως και τα ppc ειναι για τετοιες δουλειες και οχι για την φορητοτητα τους,αυτονομια.Τσουπ ακομα και εκει με το spi ασχολουμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι δυσαρεστημένος από την απόδοσή του, ίσα ίσα, δίνει την αίσθηση πολύ γρήγορου επεξεργαστή, και ακριβώς για αυτό το λόγο μου έκανε εντύπωση η τόσο κακή επίδοση στο super pi.

Τα watt είναι πολύ σημαντική παράμετρος, διότι ακόμη και με το πενιχρό σύστημα ψύξης που έχει, η θερμοκρασία του είναι πολύ χαμηλή. Άλλο 1-2 Watt, άλλο 5-10, είναι μια τάξη μεγέθους διαφορά, όσο λίγα και αν φαίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι δυσαρεστημένος από την απόδοσή του, ίσα ίσα, δίνει την αίσθηση πολύ γρήγορου επεξεργαστή, και ακριβώς για αυτό το λόγο μου έκανε εντύπωση η τόσο κακή επίδοση στο super pi.

Τα watt είναι πολύ σημαντική παράμετρος, διότι ακόμη και με το πενιχρό σύστημα ψύξης που έχει, η θερμοκρασία του είναι πολύ χαμηλή. Άλλο 1-2 Watt, άλλο 5-10, είναι μια τάξη μεγέθους διαφορά, όσο λίγα και αν φαίνονται!

δεν μετραμε τα watt οταν θελουμε επιδοσεις,ετσι δεν ειναι?

και οταν λες εισαι ευχαριστημενος,εννοεις οτι εισαι για την δουλεια που το θελεις,δηλ.απλα πραγματα.

θελω να πω οτι ξερουμε εκ των προτερων γιατι αγοραζουμε τετοια μηχανακια.

το να τρεχουμε διαφορα τεστς απλα δεν ειναι στην φιλοσοφια του atom.

ισως περιμενες κατι παραπανω απο την cpu .....

edit:τωρα με την πτωση των τιμων στα "μεγαλα" προσωπικα τα θεωρω ασυμφορη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι,οποιος παρει τετοια μηχανακια,δεν τα παιρνει για τις επιδοσεις τους.

οσο δε για την περιφημη οικονομια στην καταναλωση ρευματος,υπαρχουν και αλλα μηχανακια μηχανακια με λιγα μολις παραπανω watt.

http://www.notebookcheck.net/Review-Asus-U2E-1P017E-Ultraportable.11030.0.html με πραγματικο δυπηρινο

ναι φαντάζομαι είδες ότι κάνει όσο 3 msi wind μαζί + 3-4 έξτρα 6cell μπαταρίες :p...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ μόλις χθες πήρα το MSI Wind U100(απ'αυτό γράφω τώρα).

Έχει τον Atom N270 ο οποίος είναι dual threaded(λογικά είναι single core με hyper threading).

Στο superpi το 1M το έκανε σε 1min 33sec.

Αυτό στην εγκατάσταση windows που είχε όταν το πήρα και αφού έβγαλα όλες τις μπούρδες που είχε η msi μέσα.

Μετά, κατέβασα το bios update 2.09 το οποίο έχει επιλογή overclocking(!!!!).

Έχει 3 επιλογές. 5%, 17% και 24%.

Στις 2 τελευταίες δεν μπαίνει στα windows καθώς όπως διάβασα σε φόρουμ του εξωτερικού θέλει καλύτερη μνήμη(δλδ στο slot που έχει, βάζεις μία 2GB και απενεργοποιείς την onboard).

Πλέον, το έχω στο 5% το οποίο ισούται στα 1.73GHz. Μου έδωσε στο superpi 1min 26sec.

Μάλλον από βδομάδα θα πάρω μία 2άρα μνήμη να το πάω 24%.

Φυσικά το wind δεν το πήρα για επιδόσεις αλλά πλάκα έχει να δοκιμάζεις.

Ο επεξεργαστής παρά τα μεγάλα ποσά που δίνει στο superpi στην πράξη φαίνεται πολύ πιο γρήγορος!!! Για καθημερινές εργασίες δεν παρατηρείς καμία αργοπορία. Ακόμα και 720p βίντεο παίζει!!!

Να πω ότι για το oc υπάρχει ένα κουμπί (συνδιασμός Fn +F10) με το οποίο μπορείς να το ενεργοποιήσεις. Μπαίνεις στα windows, και θες να παίξεις ένα "βαρύ" βίντεο ή παιχνίδι, πατάς τον συνδιασμό και τελείωσες.

Σημείωση: Δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί το oc αν δεν είναι το wind στη μπαταρία. Πράγμα απολύτως λογικό...

Κατά τ'άλλα είναι πάρα πολύ καλή η κατασκευή του και τα αξίζει τα λεφτά του...

Link to comment
Share on other sites

@bugsface: Μεγειές, κι εγώ προχθές το πήρα :)

Το είδα κι εγώ αυτό με το bios, απλά επειδή είμαι καμμένος με το θέμα, ειδικά σε laptop, προσπαθώ να μην τα πολυπειράζω. Λέει το .09? Με τις usb όλα καλά?

Βασικά άλλος ένας λόγος που δεν θέλω να αλλάξω bios είναι ότι έχω 2 χρόνια εγγύηση και δεν θέλω να το διακινδυνεύω, γιατί μετά θα θέλω να βάλω και ram και νομίζω χάνεις την εγγύηση αν το ξεβιδώσεις.

Από ταχύτητα το μηχανηματάκι πετάει, και ο δίσκος είναι πολύ καλός, είναι πιο γρήγορος από τον momentus 7200.1 :p

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι ανοίγοντας το desktop μου και το wind την ίδια στιγμή, το wind είχε μπουτάρει windows πριν βγει από το bios το μεγάλο (βέβαια έχει και 10 δίσκους πάνω :p).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το 900 παίζει 720p που έχει Celeron @ 900, δεν θα παίζει ο Atom?

Υποτίθεται ότι ο Atom είναι πιο αργός από τον Celeron.

Επίσης, η ικανότητα multimedia του eee καμία σχέση με του wind.... Μάλλον λόγω GMA950..

@bugsface: Μεγειές, κι εγώ προχθές το πήρα :)

Το είδα κι εγώ αυτό με το bios, απλά επειδή είμαι καμμένος με το θέμα, ειδικά σε laptop, προσπαθώ να μην τα πολυπειράζω. Λέει το .09? Με τις usb όλα καλά?

Βασικά άλλος ένας λόγος που δεν θέλω να αλλάξω bios είναι ότι έχω 2 χρόνια εγγύηση και δεν θέλω να το διακινδυνεύω, γιατί μετά θα θέλω να βάλω και ram και νομίζω χάνεις την εγγύηση αν το ξεβιδώσεις.

Από ταχύτητα το μηχανηματάκι πετάει, και ο δίσκος είναι πολύ καλός, είναι πιο γρήγορος από τον momentus 7200.1 :p

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι ανοίγοντας το desktop μου και το wind την ίδια στιγμή, το wind είχε μπουτάρει windows πριν βγει από το bios το μεγάλο (βέβαια έχει και 10 δίσκους πάνω :p).

Να σαι καλά με γειά και σε σένα. Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησα... Απλά διάβασα ότι πρέπει να έχεις bluetooth, wifi και webcam ανοιχτά πριν το κάνεις για να παίζουν όλα μετά.

Δηστυχώς απ'ότι έχω διαβάσει κι εγώ την χάνεις την εγγύηση... Αλλά σε λίγο καιρό θα κάνω αναβάθμιση και στην μνήμη και στον δίσκο να βάλω έναν ταχύτερο (προσπαθώ να κερδίσω απ'όπου μπορώ σε ταχύτητα).

Ο δίσκος που έχει πάνω του το wind είναι ένας WD Scorpio με 8MB cache και δουλεύει στις 5400rpm..

Οπότε πιστεύω ένας scorpio στις 7200 και 16MB cache να κάνει διαφορά..

Να αναφέρω με την ευκαιρία, ότι εργοστασιακά, είχε 3(!) partitions ο σκληρός... Εννοείται ότι τα έσβησα όλα και αύριο, μεθαύριο θα κάνω από την αρχή εγκατάσταση γιατί τα windows ήταν home edition και δεν έχουν group policy που το χρειάζομαι και πρόσβαση σε domain controller...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις αν υποστηρίζει dual-channel?

Λογικά είναι ανάλογα το μηχάνημα.

Πάντως στο wind γράφει single channel...

Δεν ξέρω όμως αν βάλεις στο κενό slot μνήμη 1gb τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.